Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Wieści z pasieki UTH. Kwiecień 2021

Pierwsze wieści z pasieki UTH w 2021. Nasze pszczółki mają się bardzo dobrze, o czym możecie przeczytać w szczegółach od p. Kamila z Pszczelarium.
 
„Można już stwierdzić że 25 marca finalnie skończyła się zimowla i to jest dobry moment na kolejne wieści. W końcówce marca temperatura się podniosła i pszczoły złapały możliwość polatania na większą odległość niż tylko wokół pasieki.
 
W tym roku w naszych miejskich pasiekach sytuacje są bardzo różne. Są pasieki które przezimowały bardzo dobrze, a są i takie gdzie jest słabo. Mało jest średnich pasiek, a dużo skrajności. W pasiece UTH pszczoły przezimowały ładnie wszystkie, albo nawet bardzo ładnie. Pszczoły mają wystarczające zapasy. Generalnie pasieka w tym roku modelowa i jest jedną z najlepiej wchodzących w sezon pasiek.
 
Ale po kolei:
  • Jeszcze w 2 poł. listopada 2020 przy temp. 11°C odymiliśmy pszczoły w ramach naszego programu "zero tolerancji dla warrozy” :) i otrzymaliśmy zadowalające osypy 1 i 2 szt. pasożyta.
  • Daliśmy pszczołom spokój na 2 mies. Pod koniec stycznia byliśmy kontrolnie przy ulach i poczyściliśmy im dennice z zimowego osypu pszczół, żeby same pszczoły nie musiały tego sprzątać.
  • W lutym nastąpił oblot (24-25 lutego). Akurat 24 lutego byliśmy na pasiece. Oblot był potrzebny. Gdyby nie on byłoby ryzyko nosemozy w trakcie zimnego marca.
  • W marcu byliśmy dwa razy: w poł. marca rozizolowaliśmy matkę w ulu #2 (tam była przez całą zimę zamknięta żeby nie składała jajeczek). Obie rodziny oceniliśmy bardzo dobrze. A z końcem marca poszerzyliśmy oba ule ramkami do pełnych korpusów".

Wróć