Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Wieści z pasieki UTH. Grudzień 2021

Podsumowanie 2021 roku w pasiece UTH. Nasze pszczółki mają się bardzo dobrze, kolejny rok świetnie dały sobie radę – przeczytajcie kilka słów od p. Kamila z Pszczelarium.

„W połowie kwietnia poszerzaliśmy ule o korpusy z węzą i dodawaliśmy ramki pracy, a pod koniec kwietnia ocenialiśmy wszystkie rodziny jako bardzo silne. W celu ograniczenia warrozy zastosowaliśmy kwas szczawiowy. Matki przenieśliśmy na dwa korpusy pod kratę odgrodową, co stworzyło w gniazdach podział na miodnię i rodnię.

W połowie maja w jednej rodzinie wystąpił nastrój rojowy. W takim przypadku rodzinę dzielimy na dwie części i przenosimy matkę do górnej odseparowanej części ula. To zapobiegło rójce. Po ustaniu nastroju rojowego podzieloną rodzinę połączyliśmy znowu w jedną.

Od 20 maja do 16 czerwca matki zaizolowaliśmy w izolatorach w celu ograniczenia ich czerwienia i zastosowania plastra pułapki na warrozę.

Ze względu na wiek matki w ulu nr 1 robotnice postanowiły ją wymienić. W ulu nr 1 poddaliśmy im matkę nieunasiennioną, a w ulu nr 2 pozwoliliśmy pszczołom na tzw. cichą wymianę matki zeszłorocznej. Coś im się najwyraźniej w niej nie podobało. Nowe matki unasienniły się naturalnie i rozpoczęły czerwienie w lipcu, ale przerwa w składaniu jajeczek sprawiła, że obie rodziny osłabły.

W połowie września rozpoczęliśmy podkarmianie zimowe, a na początku października wykonaliśmy zabieg odymiania pszczół Apiwarolem w celu ograniczenia ilości warrozy. Z pasieki zebraliśmy 56 kg miodu, z czego właściwie wszystko w czerwcu i lipcu. Zimowlę rozpoczynamy z dwoma rodzinami o średniej sile z młodymi tegorocznymi matkami".

Wróć