Przejdź do treści
Zapisz się na Indywidualne Dni Otwarte UTH
Tytuł, który uzyskasz: licencjat na kierunku Zarządzanie
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (6 semestrów) i niestacjonarne (6 semestrów)

Transport-spedycja-logistyka (TSL) – studia I stopnia

Myślisz o studiach, które bezbłędnie nawigują do interesującej i perspektywicznej pracy? Sprawdź, co możesz zyskać wybierając kształcenie na specjalności Transport-spedycja-logistyka (TSL) na naszej uczelni.

Firmy, które sprzedają produkty, muszą je we właściwy sposób dostarczyć. A to już wiąże się z kosztami i terminami, a także wymaga ujęcia w odpowiednie procedury, które dotyczą planowania, zarządzania, kontroli i bezpieczeństwa. Z uwagi na to, że rynek zmienia się pod wpływem czynników ekonomicznych, geopolitycznych i prawnych, zapotrzebowanie na usługi specjalistów w branży TSL nie słabnie. Wynika to również z tego, że optymalizacja procesów w zakresie transportu, spedycji i logistyki oddziałuje na kondycję przedsiębiorstw. Jeśli myślisz o przyszłości w tej branży, to Transport-spedycja-logistyka (TSL) studia I stopnia będą doskonałym początkiem kariery zawodowej.

Twoja ścieżka do globalnej sieci

Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Transport, spedycja, logistyka (TSL)


Myślę o Twojej karierze... Daj mi kilka sekund

Czego nauczysz się wybierając specjalność Transport-spedycja-logistyka (TSL)?

Specjalność Transport-spedycja-logistyka (TSL) na kierunku Zarządzanie łączy wiedzę z zakresu transportu oraz zarządzania, dzięki czemu zapewnia absolwentom unikalne umiejętności w zakresie koordynacji, nadzoru i optymalizacji łańcuchów dostaw. Dzisiaj przewożenie towaru jest zaawansowanym procesem, podczas którego należy uwzględnić nie tylko główne założenia planu, ale szereg zmiennych.

Studia licencjackie Transport-spedycja-logistyka (TSL) umożliwią Ci:

  • uzyskanie wiedzy z zakresu infrastruktury logistycznej i systemów transportowych,
  • poznanie specjalistycznych narzędzi wykorzystywanych w zarządzaniu transportem,
  • nabycie umiejętności zarządzania łańcuchem dostaw,
  • sprawne poruszanie się po prawie obowiązującym w transporcie i spedycji,
  • poznanie zasad obowiązujących w spedycji krajowej i międzynarodowej,
  • wykwalifikowanie się w planowaniu logistycznym i zarządzaniu flotą pojazdów.

Partnerzy specjalności Transport-spedycja-logistyka (TSL)

Branża transportowa charakteryzuje się złożonością realizowanych procesów, stąd też efektywne kształcenie specjalistów byłoby niemożliwe bez zaangażowania kadry, która na co dzień realizuje praktyczne zadania związane z koordynacją przewozu towarów. Właśnie dlatego w UTH współpracujemy z najlepszymi firmami z branży, aby zapewnić naszym studentom dostęp do aktualnej wiedzy i interesujących case study. Specjalność Transport-spedycja-logistyka (TSL) na kierunku Zarządzanie prowadzona jest we współpracy z firmami od lat działającymi w branży TSL, między innymi z:

  • FM Logistic Central Europe,
  • Optima Logistics Group S.A.,
  • Point of View,
  • ROHLIG SUUS Logistics.

Co to oznacza dla Ciebie? Wiedza, którą otrzymasz, pochodzi od osób, które znają problemy i wyzwania transportowe, logistyczne i spedycyjne z wieloletniej praktyki. Co więcej, studia mają charakter warsztatowo-praktyczny. Zajęcia odbywają się na uczelni, ale studenci odwiedzają również firmy logistyczno-spedycyjne oraz instytucje, których obszar działalności dotyczy transportu, jak np. Urząd Celny.

 

Transport-spedycja-logistyka (TSL) studia I stopnia

Zajęcia doskonalące umiejętności praktyczne, wykłady, przedmioty dopasowane do rynku pracy – to wszystko ma miejsce na specjalności transport-spedycja-logistyka (TSL). Studia trwają 6 semestrów i dostępne są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Efektem kształcenia na studiach I stopnia jest uzyskanie tytułu zawodowego licencjata. Na kierunku Zarządzanie o specjalności transport-spedycja-logistyka (TSL) skupiamy się na przekazywaniu:

  • wiedzy, w tym sposobów i narzędzi do zarządzania procesami produkcyjnymi i usługowymi
    w przedsiębiorstwach,
  • szkoleniu konkretnych umiejętności, jakimi jest posługiwanie się prawem i zasadami obowiązującymi w danej firmie w celu podejmowania decyzji wraz z ich uzasadnieniem,
  • kształtowaniu kompetencji społecznych, a więc np. zdolności do pełnienia różnych funkcji
    w zależności od sytuacji w przedsiębiorstwie i pozycji w organizacji.

Jeśli chcesz jednak czegoś więcej, jako student będziesz mieć także okazję uczestniczenia w spotkaniach (konferencjach, wykładach, wystawach itp.) koła naukowego TSL TEAM, które współpracuje z uczelniami, naukowcami, firmami, przedstawicielami instytucji naukowo-badawczych. Dzięki temu wszystkiemu już na etapie studiów zbudujesz CV, które będzie wyróżniać się na rynku pracy.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności transport-spedycja-logistyka (TSL)

Transport-spedycja-logistyka (TSL) studia I stopnia dotyczą obszaru tematycznego związanego z zarządzaniem, prawem, ekonomią. Czego dokładnie nauczysz się na tej specjalności? Poniżej lista przykładowych przedmiotów, jednak zaznaczamy, że może ulec zmianie. Wynika to z tego, że na bieżąco obserwujemy rynek pracy, mając na celu dopasowanie wyników kształcenia do potrzeb absolwentów i pracodawców.

  • podstawy ekonomiczne i prawne funkcjonowania przedsiębiorstwa,
  • rola menedżera w zarządzaniu przedsiębiorstwem,
  • prawo przewozowe,
  • rynek usług transportowych,
  • podstawy zarządzania procesami logistycznymi i spedycyjnymi,
  • dokumentacja w transporcie międzynarodowym,
  • analiza krytycznych przypadków,
  • analiza ekonomiczna w transporcie,
  • zarządzanie usługami i produkcją,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi.

Poza nauką w salach wykładowych czeka Cię również wiele warsztatów i wizyt u naszych partnerów, gdzie przekonasz się na własne oczy, jak funkcjonuje zarządzanie transportem i planowanie logistyki. Ponadto czekają na Ciebie praktyki, na których poza rozwojem wiedzy, będziesz mógł nawiązać pierwsze kontakty zawodowe w branży, które mogą pomóc w zdobyciu pracy. Potwierdzają to losy naszych absolwentów.

Perspektywy po studiach

Dzisiaj pod pojęciem transportu kryje się coś więcej, niż przewiezienie paczki z punktu A do punktu B. Transport jest zaawansowanym procesem obejmującym wysyłkę i odbiór towarów, planowanie i sprawowanie kontroli nad całym procesem oraz przepływ informacji. Wszystko to wymaga znajomości regulacji prawnych, które są inne w zależności od etapu, środka i skali transportu (krajowego lub międzynarodowego) czy doskonałego zmysłu planistycznego. I tak do zadań spedytora będzie należało sporządzenie dokumentacji transportowej czy wybór środka transportu. Natomiast wiedza logistyczna jest niezbędna do tego, by towar dotarł do odbiorcy zgodnie z umową obejmującą m.in. czas dostawy.

Program specjalności stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów w tej dziedzinie gospodarki. Umiejętności, które nabędziesz na studiach licencjackich transport-spedycja-logistyka (TSL) możesz wykorzystać w ramach pracy w branży TSL, na stanowiskach takich, jak np. specjalista ds. logistyki, spedytor międzynarodowy lub krajowy, audytor, handlowiec, analityk, doradca czy specjalista ds. dystrybucji.

Pamiętaj również, że specjalność transport-spedycja-logistyka (TSL) realizowana jest na kierunku Zarządzanie. Oznacza to, że w toku nauczania będziesz uczęszczał na specjalistyczne przedmioty kierunkowe związane z tą dziedziną wiedzy, ale również poznasz ogólne mechanizmy zarządzania, co z kolei zapewni Ci dobry start w ogólnie pojętej branży.

FAQ

Transport, spedycja, logistyka – czym się różnią?

Branża TSL obejmuje działalność transportową, spedycyjną i logistyczną. Transport dotyczy przemieszczania się osób i ładunków przy pomocy środków transportu (np. powietrznego, lądowego, wodnego). Pod pojęciem spedycji kryje się przewóz towarów obejmujący wysyłanie i odbieranie przesyłek (w tym załadunek, przeładunek itd.) oraz wykonywanie usług związanych z tymi czynnościami – towar ma dotrzeć do klienta w nienaruszonym stanie, uzgodnionym czasie i pod adres wskazany w zamówieniu. Logistyka z kolei dotyczy usług spedycyjnych, transportowych, magazynowych. Logistyk skupia się na zarządzaniu łańcuchem dostaw, planując je i pełniąc nad nimi nadzór. Połączenie wiedzy i umiejętności w ramach tych trzech obszarów jest gwarantem skutecznej działalności w branży TSL. Dzięki połączeniu tych 3 wymiarów zyskasz unikatowe i kompletne umiejętności, które pozwolą Ci na satysfakcjonującą pracę.

Czy warto studiować transport, spedycję i logistykę?

Jeśli chcesz zdobyć wiedzę umożliwiającą Ci aktywność w przyszłościowej branży, jaką jest TSL, to z pewnością dobrym wyborem będzie specjalność transport-spedycja-logistyka (TSL). Licencjackie studia na UTH to nie tylko teoria (chociaż ta jest bardzo ważna w procesie kształcenia, bo np. bez znajomości prawa, niemożliwe będzie zarządzaniem transportem zgodnie z regulacjami celnymi), ale przede wszystkim zajęcia praktyczne ukazujące istotę branży. Co jeszcze przemawia za podjęciem studiów z transportu, spedycji i logistyki na UTH? Są to m.in.: warsztaty prowadzone przez specjalistów, zajęcia odbywające się w siedzibach firm logistyczno-spedycyjnych, wizyty w miejscach zarządzających transportem, jak Port Morski Gdańsk. U nas poznasz TSL od środka i będziesz wiedział, jak wygląda Twoja przyszła praca.

Gdzie studiować TSL?

Studiowanie to zgłębianie wiedzy w temacie własnych zainteresowań, rozwój, kształtowanie przyszłości. Wiele zależy od lokalizacji i warunków panujących na danej uczelni, a wybór jest poprzedzony analizą, porównaniami, badaniem potrzeb i oczekiwań, planowaniem, rozważaniem kwestii za i przeciw.

Interesujesz się transportem, zarządzaniem, ekonomią? A może biegle obsługujesz programy komputerowe i znasz (lub chcesz poznać) język obcy na tyle, by komunikować się z firmami międzynarodowymi? Jesteś na tej stronie, więc z pewnością zastanawiasz się nad studiami w specjalności transport-spedycja-logistyka (TSL). Warszawa to główna siedziba Uczelni Techniczno-Handlowej, ale także miejsce, w którym zlokalizowanych jest wiele instytucji i firm stanowiących czołówkę polskiego transportu. Studiując na naszej uczelni, zyskujesz możliwość czerpania od nich wiedzy – choćby na zajęciach prowadzonych przez ich przedstawicieli – ale także masz możliwość odbycia praktyk, które będą czymś więcej niż mało znaczącym punktem w CV.

Jeśli wybierzesz UTH, będzie na Ciebie czekać także nowoczesne zaplecze. W budynku znajdują się klimatyzowane sale dydaktyczne z wyposażaniem multimedialnym, aule, pracownie komputerowe, biblioteka i czytelnia z dostępem do elektronicznych baz danych, czytników książek i e-booków oraz specjalistyczne narzędzia i oprogramowanie wykorzystywane w pracy w branży.

REKRUTACJA Agnieszka Bliszczak

Agnieszka Bliszczak

tel. (22) 262 88 88,

rekrutacja@uth.edu.pl

Zapisz się!