Przejdź do treści Przejdź do nawigacji
Tytuł, który uzyskasz: licencjat na kierunku Architektura wnętrz
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (6 semestrów) i niestacjonarne (7 semestrów)

Studia na specjalności Public interiors design w języku polskim

Studiując na UTH, możesz zaprojektować nie tylko piękne wnętrza, ale także swoją przyszłą drogę zawodową. Sprawdź możliwości, jakie dają studia na specjalności Public interiors design, zacznij budować swoje portfolio i dołącz do grona architektów wnętrz, jako jeden z najlepszych w tej branży!

Projektanci wnętrz użyteczności publicznej są ekspertami w zakresie tworzenia przestrzeni, w której przebywać będzie wiele różnych osób. Zaprojektowanie takiego miejsca wiąże się z ciekawymi wyzwaniami. Przestrzeń trzeba dokładnie przeanalizować i przemyśleć, biorąc pod uwagę wiele elementów. Dobrze zaprojektowane wnętrze musi być spójne z jego funkcją, budową, estetyką i atmosferą, a to wszystko dla dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego osób, które będą z niego korzystać.

Przestrzeń na Twoje perspektywy zawodowe

Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Public interiors DESIGN.


Myślę o Twojej karierze... Daj mi kilka sekund

Czego nauczysz się wybierając specjalność Public interiors design?

Studia I stopnia na specjalności Public interiors design dostarczają wiedzę niezbędną do profesjonalnego projektowania przestrzeni publicznych codziennego użytku, takich jak sklepy, restauracje, salony kosmetyczne, a także muzea, galerie, biura itp. Projektowanie wnętrz komercyjnych wymaga zrozumienia nie tylko przestrzeni, ale także jej koncepcji. Jeśli np. projektujesz wnętrze sklepu, musi być ono spójne z wizją i stylem danej firmy. Jako architekt wnętrz publicznych swoimi projektami będziesz nadawać różnym produktom i markom niepowtarzalną tożsamość. Studiując na UTH, wychodzisz poza zwykły design, masz możliwość poznania zagadnienia w sposób całościowy. Nauczysz się, jak można za pomocą swoich projektów przemawiać do ludzi na różnych poziomach. Jeśli chcesz nabyć umiejętności niezbędne do opracowania atrakcyjnych projektów, specjalność Public interiors design ma w swojej ofercie program studiów, który Ci to umożliwi.

Nasi wykładowcy to profesjonaliści, którzy łączą wiedzę merytoryczną z doświadczeniem zawodowym. Kadra UTH kładzie duży nacisk na praktyczną stronę wiedzy, co oznacza, że plan studiów na specjalności Public interiors design jest stale dopasowywany i profilowany pod kątem zapotrzebowania na rynku pracy. Raz w roku odbywa się spotkanie z tzw. Radą Pracodawców, podczas którego rozmawiamy z partnerami i dowiadujemy się, czego obecny rynek oczekuje od absolwentów. Pokłosiem spotkań jest aktualizacja programu nauczania tak, aby realnie odpowiadał na potrzeby rynku. Podczas studiów nie tylko rozwiniesz swój własny styl, ale także uzyskasz możliwość poznania pracy projektanta już na etapie nauki.

Kogo spotkasz na zajęciach? Prowadzący to cenieni eksperci z różnych dziedzin, które wykorzystywane są podczas projektowania i wykonywania wnętrz użyteczności publicznej. Podczas zajęć spotkasz więc zarówno cenionych w środowisku naukowym teoretyków, jak i praktyków na co dzień zajmujących się projektowaniem, np. architektów, budowniczych itd.

Partnerzy specjalności Public interiors design

W UTH cenimy wiedzę teoretyczną, ale wiemy, że najcenniejsze na rynku pracy są umiejętności. Właśnie dlatego kształcąc naszych studentów, stawiamy na partnerstwo z firmami zewnętrznymi, które specjalizują się w danej dziedzinie wiedzy.

W przypadku specjalności Home design współpracujemy z biurem projektowym R2 – pracownią, która ma na swoim koncie liczne nagrody w konkursach architektonicznych. Pracownia specjalizuje się głównie w przygotowaniu projektów użyteczności publicznej, takich jak centra handlowo-usługowe, biurowce, hotele, ale także szkoły czy sądy.

Innym partnerem, który ma duży wpływ na zakres merytoryczny realizowanego kształcenia, jest Pracownia projektowa GiS Architekci Sp. z o.o., która specjalizuje się zarówno w tworzeniu projektów użyteczności publicznej, jak i obiektów mieszkalnych. Pracownia w swoich pracach stawia na współczesne europejskie standardy estetyczne i formalne.

Wśród partnerów specjalności znajduje się również grupa STUDIOSTUDIO, która na co dzień zajmuje się doradztwem inwestycyjno-projektowym. W portfolio grupy znajdują się projekty aranżacji wnętrz mieszkań, biur, domów, dyskotek, pubów i wiele więcej.

To właśnie w oparciu o doświadczenie tych podmiotów kształtowany jest program nauczania na specjalności. Współpraca z firmami partnerskimi to także możliwość odbycia licznych praktyk i staży, z którymi będziesz mieć do czynienia podczas ostatnich semestrów studiów. Podczas kształcenia zapewniany umiejętności, dzięki którym z łatwością odnajdziesz się na praktykach.

  

Plan studiów na specjalności Public interiors design

Studia I stopnia na UTH trwają 6 semestrów w trybie stacjonarnym i 7 w trybie niestacjonarnym, kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata architektury wnętrz. Dzięki temu będziesz posiadać najlepsze przygotowanie do podjęcia studiów magisterskich.

Będąc studentem specjalności Public interiors design, dowiesz się, jakie parametry składają się na efekt dobrze przemyślanej przestrzeni. Nauczysz się jak projektować, mając na uwadze estetykę pomieszczenia i wymagania techniczne, czyli jak zrównoważyć wzornictwo i funkcjonalność. W innowacyjnych projektach miejsc publicznych coraz większą uwagę zwraca się także na konstrukcje spełniające kryteria ekologiczne, odpowiadające na potrzebę jak najmniejszego zużycia energii i produkcji odpadów. Konieczne jest także, aby przestrzeń była „bezbarierowa”, czyli dostosowana pod kątem użyteczności dla osób niepełnosprawnych. Studia I stopnia na UTH dotyczą wszelkich aspektów związanych z architekturą wnętrz publicznych.

Plan studiów stale dostosowywany jest do wymagań zmieniającego się rynku pracy, dlatego tematy poszczególnych przedmiotów ulegają zmianie. Treści, z którymi na pewno spotkasz się podczas zajęć dotyczyć będą takich zagadnień, jak:

  • teoria i metody projektowania,
  • przestrzeń i miejsce,
  • projekcja perspektywiczna i przestrzenna,
  • teoria kolorów,
  • funkcja światła,
  • analiza trendów i uwzględnienie tych zmian w projektach.

W czasie studiów będziesz także mieć dostęp do laboratoriów komputerowych z nowoczesnym oprogramowaniem inżynierskim oraz możliwość uzyskania studenckich wersji do samodzielnego poznawania programów.

Jakie oprogramowanie konkretnie poznasz?

  • AutoCAD,
  • Photoshop,
  • SketchUpPro-pl
  • SketchUpPro-pl-z V-Ray,
  • DIALux,
  • Revit,
  • 3DS max.

Jeśli to dla Ciebie nadal za mało, będziesz mógł uczestniczyć w pracach koła naukowego Architektury wnętrz. Zapisując się do koła, będziesz mieć okazje poszerzać swoją wiedzę z zakresu projektowania, poznać wybrane zagadnienia budowlane i szkolić się w rysunku i malarstwie.

Perspektywy po studiach

Będąc absolwentem specjalności Public interiors design, uzyskasz przygotowanie do:

  • podjęcia działalności twórczej w zakresie realizacji przestrzeni publicznych,
  • współpracy w ramach wielobranżowych zespołów projektowych,
  • sprawnej obsługi cyfrowych narzędzi projektowania,
  • samodzielnego tworzenia wizualizacji swoich koncepcji aranżacyjnych,

Po ukończeniu studiów w zakresie projektowania wnętrz publicznych zyskujesz umiejętności potrzebne do współpracy w ramach wielobranżowych zespołów projektowych, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Możesz podjąć pracę w biurach projektowych lub firmach architektonicznych, konsultingowych, planistycznych i inżynieryjnych, w firmach zajmujących się wyposażaniem sklepów oraz budową hoteli i restauracji. W zależności od Twoich zainteresowań i specjalizacji świetnie odnajdziesz się również w agencjach reklamowych, teatrach czy studiach filmowych.

Możliwe miejsca zatrudnienia architekta wnętrz to:

  • biura architektoniczne i planistyczne,
  • przedsiębiorstwa zajmujące się zarządzaniem budową lub obiektem,
  • administracja publiczna,
  • firmy specjalizujące się w meblowaniu obiektów komercyjnych,
  • przedsiębiorstwa rzemieślnicze,
  • teatry.

FAQ

Jakie wyzwania czekają na projektanta wnętrz?

Na początku każdego projektu ważna jest rozmowa z klientem, istotne jest, żeby uzyskać od niego jak najwięcej informacji, dowiedzieć się, jaką ma wizję, jakie są oczekiwania względem danej przestrzeni, kto będzie z niej korzystać itd. Im więcej zdobędziesz informacji, tym łatwiejsza będzie Twoja praca, unikniesz także w przyszłości wielu poprawek. Do procesu planowania muszą być włączone aspekty psychologiczne, społeczne i kulturowe. Niezależnie od rodzaju projektu, każdy plan powinien mieć na celu także względy ekonomiczne, dlatego pod uwagę brane są różne rozwiązania techniczne i konstrukcyjne. Projektanci wnętrz wykorzystują wszystkie znane im środki artystyczne i estetyczne do stworzenia projektu zgodnego z wizją klienta, ale także niepowtarzalnego i spójnego ze środowiskiem danej przestrzeni. Czeka Cię więc wiele kreatywnych problemów do rozwiązania tak, aby stworzyć indywidualną, a zarazem spójną z szerszym kontekstem przestrzeń.

Którą specjalność wybrać – Home design czy Public interiors design?

Obie specjalności realizowane są w ramach kierunku architektura wnętrz i zapewniają kompleksowe przygotowanie w zakresie projektowania i wykonania przestrzeni wnętrz. Rozległość wiedzy sprawia jednak, że konieczna jest specjalizacja w określonym charakterze przestrzeni. Jeśli więc lepiej czujesz się w projektowaniu pomieszczeń, które będą przeznaczone do zamieszkania, stawiasz na intymność w projektowaniu i lubisz podkreślać osobisty charakter przestrzeni, wybierz specjalność Home design. Jeśli natomiast lepiej czujesz się w projektowaniu wnętrz, które są dostosowane do potrzeb wielu użytkowników, cenisz sobie tworzenie koncepcji, które są stałym elementem komunikacji marki lub miejsca, idealna dla Ciebie będzie specjalność Public interiors design.

Czy praca projektanta wnętrz publicznych jest łatwa?

Tak i nie. Jeżeli uwielbiasz to, co robisz, praca nigdy dla Ciebie nie będzie zbyt trudna. Jednak projektanci wnętrz muszą często stawić czoła konkurencji i zmieniającym się standardom w projektowaniu, a to wiąże się z potrzebą ciągłego rozwoju, zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji. Zmieniają się również style i wzorce architektoniczne, dlatego musisz być gotowy na ciągłe śledzenie trendów.

Jeśli będziesz nadążać za zmieniającym się rynkiem i nowymi trendami, będziesz stale poszukiwać nowych inspiracji, to na pewno nie wypadniesz z obiegu. Nowe kompetencje i kwalifikacje możesz nabyć na studiach magisterskich lub podyplomowych, a także poprzez doświadczenie czerpane w pracy.

Jakie cechy powinien posiadać dobry projektant wnętrz publicznych?

Podstawowe wymagania, jakie powinien spełniać kandydat na projektanta wnętrz to: kreatywność, poczucie estetyki, wyobraźnia przestrzenna, zainteresowania najnowszymi trendami i technologiami, ale także tym, jak działa ludzka psychika. Projektant wnętrz publicznych powinien posiadać pewną wrażliwość na potrzeby innych, rozumieć aspekty psychologiczne, kulturowe lub te wynikające z ograniczeń fizycznych np. osób niepełnosprawnych. W swojej pracy projektant musi umiejętnie łączyć wiedzę zdobytą na studiach i znajomość technologii z kompetencją w kreowaniu funkcjonalnych, nowoczesnych i designerskich przestrzeni. Jednocześnie podczas pracy nad zleceniami swoją wizję powinien dostosowywać do życzeń klienta, dlatego ważne są również umiejętności interpersonalne i empatia.

 

Decydując się na studia licencjackie na specjalności public interiors design, masz możliwość nadania swojemu wykształceniu silnego ukierunkowania, na które jest popyt. Po ukończeniu studiów czeka na Ciebie praca, w której możesz zrealizować aspiracje artystyczne, wizjonerskie i wokół nich zbudować swoją markę.

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!