Konferencja Oświatowa 2024 - relacja i zdjęcia

11 marca 2024 roku w Kampusie Jutrzenki UTH odbyła się XV Ogólnopolska Konferencja „Prawo i zarządzanie w systemie oświaty”, zorganizowana przez Uczelnię Techniczno-Handlową im. Heleny Chodkowskiej. Wydarzenie przyciągnęło uwagę dyrektorów, pedagogów oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych z całego kraju.

Po przywitaniu zgromadzonych gości przez Władze Uczelni rozpoczął się pierwszy wykład pt. „Nauczycielskie prawo pracy". Prelekcja prowadzona przez mecenasa Artura Olszewskiego, doktora nauk prawnych i radcę prawnego, skupiała się na kwestiach zatrudnienia nauczycieli. Omawiane były między innymi procedury związane z zatrudnianiem, warunki umowy o pracę oraz możliwe spory sądowe w tym obszarze. Wykładowi towarzyszyła ożywiona dyskusja.

Aldona Ploch, pełnomocnik Rektora ds. równego traktowania i bezpieczeństwa, wygłosiła wykład pt. „Hejt wśród młodzieży – sposób na wyrażanie opinii". Prelegentka poruszyła temat mowy nienawiści i jej wpływu na młodzież, wskazując na rolę nauczycieli w zapobieganiu temu zjawisku oraz omawiając regulacje prawne dotyczące wolności wypowiedzi.

Po krótkiej przerwie uczestnicy mieli okazję wziąć udział w ciekawych warsztatach. Pierwszy z nich prowadzony był przez dr Agnieszkę Nowocień i objął temat „Ryzyko wypalenia zawodowego nauczyciela a postawy wobec pracy i życia". Warsztaty te były okazją do zdiagnozowania osobistego ryzyka związanego z wypaleniem zawodowym oraz do nauki dbania o własny dobrostan psychologiczny.

"Dlaczego czasami trudno nam się porozumieć? Warsztaty z zakresu komunikacji i rozwiązywania konfliktów", to temat warsztatu prowadzonego przez dr Magdalenę Ścigałę, psychologa i specjalistkę w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Omówienie tematu i praktyczne ćwiczenia pozwoliły uczestnikom zgłębić tajniki skutecznej komunikacji oraz sposobów rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy.

Spotkanie zwieńczyła dyskusja i wymiana spostrzeżeń z uczestnikami Konferencji.

XV już edycja konferencji poświęconej oświacie okazała się niezwykle wartościowym wydarzeniem, umożliwiającym uczestnikom zdobycie nowej wiedzy oraz wymianę doświadczeń w obszarze zarządzania placówkami oświatowymi i prawa oświatowego.

Dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy na XVI odsłonę wydarzenia w UTH!

Konferencja uzyskała patronat honorowy Burmistrza Dzielnicy Włochy, patronaty Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz czasopisma „Dyrektor Szkoły” i wydawnictwa Wolters Kluwer.