Dzień Dawcy Szpiku w UTH

2018-04-14

29064196_1602617963140642_4651484984238098386_o

W kwietniu Studenci Twojej uczelni organizują akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Robią to specjalnie dla Ciebie, abyś i Ty mógł komuś uratować życie! Przyjdź na jedną z poniższych lokalizacji i zarejestruj się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych! Dołącz do nas. Uratuj komuś życie!

Kto może zostać dawcą?
- każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
- ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi)

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Pamiętaj, zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesiące. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent, chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.

Jakie są metody pobrania?
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków)

PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl

Lokacja: Kampus Jagiellońska