UCZESTNICY STUDIÓW
Studia podyplomowe na kierunku Finanse i rachunkowość, kierujemy w szczególności:
CEL STUDIÓW
Studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów to ważny etap w edukacji osób pracujących w działach finansowo – księgowych i pragnących pogłębić lub zaktualizować swoją wiedzę z tego obszaru oraz osób wykonujących inne zawody, w których wiedza z zakresu finansów i rachunkowości jest szczególnie przydatna. Podstawowe cele realizowane w ramach Podyplomowego Studium Rachunkowości, to:
Korzyści
Uczestnicy studiów zdobywają wiedzę w zakresie rachunkowości finansowej i zarządczej, sprawozdawczości i analizy ekonomiczno- finansowej, prawnych regulacji księgowych systemu prawnego, podatkowego i systemu ubezpieczeń społecznych oraz wykorzystanie jej w praktyce.
Współczesne funkcjonowanie przedsiębiorstwa oznacza konieczność podejmowania wielu różnorodnych decyzji, wśród których aspekty finansowe mają kluczowe znaczenie. Szczególnie istotna jest przy tym umiejętność łączenia teorii i praktyki.
Po zrealizowanych studiach uczestnik może pracować w zespole realizującym obowiązki księgowo-sprawozdawcze, przyjmować dodatkowe zadania, usprawniać działanie zespołu, umiejętnie zastosować aktualną – rozszerzoną wiedzę oraz wspierać kierownictwo jednostki w podejmowaniu decyzji poprzez dostarczanie odpowiednich informacji.
Zdobyta wiedza w trakcie trwania studiów umożliwi słuchaczom zaprojektowanie własnej ścieżki kariery w branży finansowo-księgowej.
Zadanie studiów
Nauczyć:
Zapoznać z:
ORGANIZACJA STUDIÓW
INFORMACJE PODSTAWOWE
INFORMACJE OGÓLNE
WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH NA KIERUNKU FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
OPIEKUN MERYTORYCZNY ORAZ WYKŁADOWCY
dr Ryszard WAŚKIEWICZ – absolwent Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie (kierunek ekonomia). Stopień doktora uzyskał w 1999 r. na podstawie rozprawy pt. Standardy rachunkowości budżetowej wojska. W 2003 r. ukończył Podyplomowe Kwalifikacyjne Studia Pedagogiczne. Absolwent kursów specjalistycznych w zakresie finansowania i zarządzania projektami badawczymi. Od 2000 r. nauczyciel akademicki – aktualnie w UTH im. Heleny Chodkowskiej oraz w Akademii Finansów i Biznesu VISTULA, w których prowadzi wykłady z rachunkowości (finansowej, zarządczej, budżetowej, instytucji finansowych), finansów przedsiębiorstwa, rachunku kosztów oraz z przedmiotów powiązanych z rachunkowością. Promotor ok. 500 prac licencjackich i ok. 250 prac magisterskich oraz recenzent ok. 900 prac licencjackich i ok. 450 prac magisterskich. Zainteresowania naukowe koncentrują na różnych aspektach prowadzenia rachunkowości w podmiotach gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek sektora finansów publicznych oraz harmonizacji i standaryzacji rachunkowości w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Drugi obszar zainteresowań naukowych to funkcjonowanie systemu podatkowego we współczesnej gospodarce, jako elementu systemu finansów publicznych oraz oddziaływanie systemu podatkowego na system informacyjny rachunkowości i w tym kontekście na wiarygodność informacji generowanych przez rachunkowość. Autor artykułów dotyczących systemu podatkowego i budżetu zadaniowego.
dr Jan Zbigniew WĄSIK - specjalności rachunkowość i logistyka. Specjalista w zakresie rachunkowości finansowej przedsiębiorstw i rachunkowości w sektorze finansów publicznych. Prowadził badania nad rachunkowością jednostek budżetowych prowadzących działalność poza granicami kraju. Posiada bogate doświadczenie zawodowe na stanowiskach głównego księgowego w wielu jednostkach budżetowych i specjalisty w zakresu planowania budżetowego na szczeblu dysponenta głównego budżetu państwa. Autor licznych publikacji z zakresu rachunkowości budżetowej w prasie specjalistycznej oraz wystąpień na konferencjach naukowych poświęconych zagadnieniom budżetu i rachunkowości.
Zajęcia prowadzone są przez wieloletnich praktyków z doświadczeniem dydaktycznym oraz specjalistów z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego.