UCZESTNICY STUDIÓW
Studia podyplomowe na kierunku Agent Celny kierujemy w szczególności:
CEL STUDIÓW
Celem studiów jest zapoznanie słuchacza z kompleksową i usystematyzowaną wiedzą niezbędną do realizacji zadań związanych z obsługą celną podmiotów. Obecnie, z uwagi na ciągły wzrost obrotów w ramach usług e-commerce, oraz w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, obserwuje się wzrost zapotrzebowania na rynku pracy na zawód agenta celnego.
Studia łączą w sobie zarówno aspekty teoretyczne jak i praktyczne. W ramach studiów słuchacze mają możliwość odbycia 40 godzin praktycznych szkoleń na programie Planus, który jest wykorzystywany w niektórych firmach do zgłoszeń celnych. Po ukończeniu studiów słuchacze dodatkowo otrzymują zaświadczenie o przeszkoleniu z wykorzystaniem programu Planus.
Deregulacja zawodu Agenta Celnego - oznacza, że absolwenci studiów podyplomowych na kierunku Agent Celny, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, po wystąpieniu do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, mogą zostać wpisani na listę Agentów Celnych (Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, Dz. U. poz. 768).
ORGANIZACJA STUDIÓW
OPIEKUN MERYTORYCZNY KIERUNKU ORAZ WYKŁADOWCY
Agnieszka Milczarczyk-Woźniak – doktor nauk humanistycznych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni pracownik Głównego Urzędu Ceł, a następnie firmy doradczej KPMG Polska Audyt Sp. z o.o. Od 2007 r. wykładowca w Wyższej Szkole Cła i Logistyki, a obecnie Uczelni Techniczno-Handlowej. Specjalistka w zakresie prawa celnego. Autorka szeregu publikacji z zakresu cła, handlu zagranicznego oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych. Właścicielka firmy Trade & Customs Compliance Academy.
Tomasz Michalak – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z tematyką celną od trzech dekad. W polskiej Służbie Celnej zajmował zarówno stanowiska eksperckie, jak i kierownicze. Był m.in. Prezesem Głównego Urzędu Ceł, Dyrektorem w Kancelarii Prezydenta RP, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Szefem Służby Celnej. Wieloletni przedstawiciel RP w UE w Brukseli. W swojej pracy koncentruje się w szczególności na tematyce Unii Europejskiej i ułatwieniach dla przedsiębiorców, a ostatnio również na e-commerce, Brexit i podatku akcyzowym. Współautor kolejnych strategii polskiej Służby Celnej. Autor szeregu publikacji i artykułów w prasie krajowej i zagranicznej o tematyce celnej. Obecnie pracuje jako ekspert w Komisji Europejskiej w Brukseli.
Grzegorz Smogorzewski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ponad dwadzieścia lat związany resortem finansów i problematyką finansów publicznych (cła, podatki). W latach 2008-2012 p.o. Z-cy Szefa Służby Celnej. Uczestnik procesu legislacyjnego na poziomie rządowym, parlamentu oraz instytucji unijnych. Ekspert w obszarze ceł i podatków związanych z importem i eksportem towarów. Autor materiałów dydaktycznych i szkoleń e-learningowych w ww. obszarach. Wieloletni wykładowca uczelni wyższych oraz w ramach systemu szkolenia wewnętrznego w Służbie Celnej i Krajowej Administracji Skarbowej. Autor na przestrzeni lat 1995 – 2017 - licznych publikacji z obszaru problematyki ceł i podatków. Uczestnik licznych szkoleń, konferencji, wizyt stażowych zarówno w Polsce jak i za granicą (W. Brytania, Niemcy, Czechy, Grecja, Irlandia, Finlandia, Łotwa, Słowacja, Bułgaria). W latach 2005-2016 zaangażowany w wdrażanie systemów informatycznych wspierających obsługę obrotu towarowego z zagranicą. Uczestnik projektu informatycznego Cyfrowa Granica w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Wpisany na listę agentów celnych i doradców podatkowych. Obecnie pracuje w firmie T4B Group Sp. z o.o. jako Pełnomocnik Zarządu ds. Kontroli Jakości Projektów.
Artur Piotrowski – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ekspert z zakresu prawa celnego. Swoje doświadczenie zdobył w wyniku wieloletniej pracy, najpierw w administracji celnej (Izba Celna w Katowicach) oraz dużych agencjach celnych (m.in. Rusak Business Services Sp. z o.o.). Obecnie pracuje jako Kierownik Agencji celnej w firmie UPS Polska Sp. z o.o. Wykładowca z zakresu prawa celnego. Ponadto, jest audytorem kontroli jakości oraz zarządzania systemem bezpieczeństwa BHP. Mediator sądowy i pozasądowy.
Beata Kasperowicz - absolwentka Logistyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Praktyk w zakresie stosowania przepisów Prawa Celnego. W roku 1998 zdała egzamin państwowy na Agenta celnego . Pracę w tym zawodzie rozpoczynała w Warszawie w firmie Rusak Business Services obsługując skład celny firmy Zepter, by potem kontynuować ją w Poznaniu w takich firmach jak: Schenker czy TNT. Po 16 latach pracy w agencjach celnych postanowiła zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystać z korzyścią dla importerów i eksporterów. Przez kilku lat pełniła funkcję specjalisty do spraw celnych w międzynarodowej firmie z branży medycznej. Odpowiadała również za kwestie związane z utrzymaniem statusu AEO jako pełnomocnik Zarządu ds. AEO oraz ekspert ds. Kontroli Eksportu. Kolejnym etapem w jej doświadczeniu zawodowym była rola Lidera Zespołu ds. Celnych w firmie Pepco, gdzie budowała dział od podstaw ,opracowywała i wdrażała procedury ( m.in. uproszczoną) odpowiadała za uzyskanie szeregu pozwoleń (np.AEO) oraz przeprowadzała szkolenia wewnętrzne. Następnie pełniła rolę EMEA Trade Compliance Managera w międzynarodowej firmie z branży automotive i odpowiadała za kwestie zgodności procesów firmy z regulacjami celnymi i podatkowymi na obszarze Europy, Afryki oraz Azji. Obecnie ponownie w strukturach Pepco Poland na stanowisku Managera ds Celnych na Polskę oraz Europę Wschodnią. Odpowiada za zespoły celne w Polsce oraz na Węgrzech, zarządza współpracą z agencjami celnymi w Europie oraz ustanawianie miejsc uznanych oraz składów celnych. Od kilku lat prowadzi szkolenia z tematyki celnej, zarówno otwarte jak i zamknięte.