AGENT CELNY
Uczestnicy studiów
Studia podyplomowe na kierunku Agent Celny, kierujemy w szczególności:
Cel studiów
Celem studiów jest zapoznanie słuchacza z kompleksową i usystematyzowaną wiedzą niezbędną do realizacji zadań związanych z obsługą celną podmiotów. Obecnie, z uwagi na zmiany w przepisach celnych oraz planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, odnotowuje się wzrost zapotrzebowania na rynku pracy na zawód agenta celnego.
Studia łączą w sobie zarówno aspekty teoretyczne jak i praktyczne – część zajęć prowadzona jest w salach komputerowych.
Deregulacja zawodu Agenta Celnego - Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 768).
Co to oznacza?
Absolwenci studiów podyplomowych na kierunku Agent Celny, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, mogą zostać wpisani na listę Agentów Celnych, prowadzoną przez Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie.
ORGANIZACJA STUDIÓW
INFORMACJE PODSTAWOWE
INFORMACJE OGÓLNE
WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH NA KIERUNKU AGENT CELNY
Opiekun Merytoryczny kierunku oraz Wykładowcy
Agnieszka Milczarczyk-Woźniak – doktor nauk humanistycznych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni pracownik Głównego Urzędu Ceł, a następnie firmy doradczej KPMG Polska Audyt Sp. z o.o. Od 2007 r. wykładowca w Wyższej Szkole Cła i Logistyki, a obecnie Uczelni Techniczno-Handlowej. Specjalistka w zakresie prawa celnego. Autorka szeregu publikacji z zakresu cła, handlu zagranicznego oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych. Obecnie pracuje jako specjalista ds. szkoleń w firmie Rusak Business Services Sp. z o.o.
Mgr Piotr Sienkiewicz - magister filologii polskiej, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego (1988-1993) na kierunku: filologia polska. Pracuje w agencjach celnych od 1992 r., a w 1993 r. zdał egzamin an agenta celnego. Pracował w kilku polskich agencjach celnych (największe z nich to JAS-FBG S.A., RUSAK BUSINESS SERVICES, DTA), jak również kilka miesięcy w niemieckiej agencji celnej jako deklarant celny. Od 1999 r. zajmował stanowiska kierownicze: kierownika filii, dyrektora regionalnego, dyrektora agencji celnej, dyrektora ds. rozwoju. W latach 2007-2008 pracował w administracji celnej – był audytorem wewnętrznym w Izbie Celnej w Warszawie. W latach 2014-2016 pracował społecznie w Komisji ds. Celnych Polskiej Izby Spedycji i Logistyki (pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego). Jest również certyfikowanym audytorem wewnętrznym sektora jednostek finansów publicznych.
Dr hab. Piotr Witkowski - Teoretyk i praktyk logistyki międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście globalnego, transgranicznego przepływu towarów. Działalność naukowa została poprzedzona ponad 20 letnią pracą w administracji celnej pozwalającą na poznanie szerokiego aspektu praktycznej obsługi transgranicznego przemieszczania towarów i osób. W trakcie pracy zawodowej m. in. Naczelnik Oddziału Celnego w Lublinie, Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej, członek komisji w Ministerstwie Finansów odpowiedzialnej za informatyzację administracji celnej, koordynator ochrony własności intelektualnej w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej. Autor ponad 80 publikacji, w ostatnim okresie swojej pracy naukowej podejmuje problematykę instrumentów polityki celnej w Unii Europejskiej. W roku 2012 był również współautorem (ponad 130 stron) polsko – angielskiego wydawnictwa Transgraniczny przepływ towarów i osób w Unii Europejskiej pod redakcją naukową Prof. A. Kuś i Dr M. Kowerski. Recenzent publikacji Monitora Prawa Celnego i Podatkowego, współpracuje z organizacjami środowiska gospodarczego m. in. Polska Izba Cła i Logistyki, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników, Stowarzyszenie Kresy dla Rozwoju i Eksportu, Stowarzyszenie Polska – Wschód, Stowarzyszenie Lubelszczyzna w Europie.
Mgr Anna Błażewicz - Absolwentka Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie na kierunkach o specjalizacji z obsługi celnej. Agent celny z kilkuletnim stażem w agencjach celnych, z szeroką wiedzą praktyczną i teoretyczną w zakresie eksportu, importu oraz tranzytu. Od 2014 r. sukcesywnie prowadzi własną agencję celną gdzie z upoważnienia reprezentuje podmioty gospodarcze przed organami celnymi w zakresie spraw związanych z obrotem towarowym z zagranicą, również na zasadach uproszczonych dzięki pozwoleniom na procedury uproszczone nadanym przez Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie.
Mgr Artur Piotrowski – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ekspert z zakresu prawa celnego. Swoje doświadczenie zdobył w wyniku wieloletniej pracy, najpierw w administracji celnej (Izba Celna w Katowicach) oraz dużych agencjach celnych (m.in. Rusak Business Services Sp. z o.o.). Obecnie pracuje jako agent celny w firmie UPS Polska Sp. z o.o. Wykładowca z zakresu prawa celnego. Ponadto, jest audytorem kontroli jakości oraz zarządzania systemem bezpieczeństwa BHP. Mediator sądowy i pozasądowy.