UCZESTNICY STUDIÓW
Studia podyplomowe na kierunku Agent Celny kierujemy w szczególności:
CEL STUDIÓW
Celem studiów jest zapoznanie słuchacza z kompleksową i usystematyzowaną wiedzą niezbędną do realizacji zadań związanych z obsługą celną podmiotów. Obecnie, z uwagi na ciągły wzrost obrotów w ramach usług e-commerce, oraz w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i sankcjami nałożonymi na Rosję, obserwuje się wzrost zapotrzebowania na rynku pracy na zawód agenta celnego.
Studia łączą w sobie zarówno aspekty teoretyczne jak i praktyczne. W ramach studiów słuchacze mają możliwość odbycia 40 godzin praktycznych szkoleń na programie Planus, który jest wykorzystywany w niektórych firmach do zgłoszeń celnych. Po ukończeniu studiów słuchacze dodatkowo otrzymują zaświadczenie o przeszkoleniu z wykorzystaniem programu Planus.
Deregulacja zawodu Agenta Celnego - oznacza, że absolwenci studiów podyplomowych na kierunku Agent Celny, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, po wystąpieniu do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, mogą zostać wpisani na listę Agentów Celnych (Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, Dz. U. poz. 768 oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 27.11.2014 w w sprawie wpisu na listę agentów celnych).
ORGANIZACJA STUDIÓW
Rekrutacja na studia podyplomowe trwa od 4 maja do 31 października danego roku. W trakcie trwania procesu rekrutacji, na stronie Uczelni pojawiają się komunikaty dot. zakończenia lub przedłużenia rekrutacji na poszczególnych kierunkach studiów podyplomowych.
Grupa zajęciowa liczy minimum 15 osób.
Czesne za studia oraz wysokość opłaty rekrutacyjnej znajdują Państwo w podzakładce OPŁATY
Opłatę rekrutacyjną należy uiścić w ciągu 7 dni od momentu rejestracji na studia. Terminy opłat czesnego znajdują się w umowie między Słuchaczem a Uczelnią. Umowę można pobrać z Internetowego Systemu Rekrutacji Kandydatów (IRK).
Wykaz niezbędnych w procesie rekrutacji dokumentów znajduje się w podzakładce ZASADY REKRUTACJI
Dokumenty należy dostarczyć w ciągu 7 dni od rejestracji w systemie IRK.
Studia podyplomowe na kierunku Agent celny kończą się egzaminem końcowym organizowanym w drugim semestrze studiów.
Zajęcia prowadzone są w formie hybrydowej tj. od 2 do 4 zjazdów w formie online oraz od 2 do 4 zjazdów stacjonarnie w Kampusie Uczelni.
Harmonogram zjazdów dostępny jest w podzakładce HARMONOGRAM ZJAZDÓW po rozpoczęciu rekrutacji na studia. Na przełomie września i października, w tym samym miejscu zamieszczamy również harmonogramy zajęć na semestr zimowy.
OPIEKUN MERYTORYCZNY KIERUNKU ORAZ WYKŁADOWCY
Agnieszka Milczarczyk-Woźniak – doktor nauk humanistycznych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni pracownik Głównego Urzędu Ceł, a następnie firmy doradczej KPMG Polska Audyt Sp. z o.o. Od 2007 r. wykładowca w Wyższej Szkole Cła i Logistyki, a obecnie Uczelni Techniczno-Handlowej. Specjalistka w zakresie prawa celnego. Autorka szeregu publikacji z zakresu cła, handlu zagranicznego oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych. Właścicielka firmy Trade & Customs Compliance Academy.
Tomasz Michalak – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z tematyką celną od trzech dekad. W polskiej Służbie Celnej zajmował zarówno stanowiska eksperckie, jak i kierownicze. Był m.in. Prezesem Głównego Urzędu Ceł, Dyrektorem w Kancelarii Prezydenta RP, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Szefem Służby Celnej. Wieloletni przedstawiciel RP w UE w Brukseli. W swojej pracy koncentruje się w szczególności na tematyce Unii Europejskiej i ułatwieniach dla przedsiębiorców, a ostatnio również na e-commerce, Brexit i podatku akcyzowym. Współautor kolejnych strategii polskiej Służby Celnej. Autor szeregu publikacji i artykułów w prasie krajowej i zagranicznej o tematyce celnej. Obecnie pracuje jako ekspert w Komisji Europejskiej w Brukseli.
Grzegorz Smogorzewski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ponad dwadzieścia lat związany resortem finansów i problematyką finansów publicznych (cła, podatki). W latach 2008-2012 p.o. Z-cy Szefa Służby Celnej. Uczestnik procesu legislacyjnego na poziomie rządowym, parlamentu oraz instytucji unijnych. Ekspert w obszarze ceł i podatków związanych z importem i eksportem towarów. Autor materiałów dydaktycznych i szkoleń e-learningowych w ww. obszarach. Wieloletni wykładowca uczelni wyższych oraz w ramach systemu szkolenia wewnętrznego w Służbie Celnej i Krajowej Administracji Skarbowej. Autor na przestrzeni lat 1995 – 2017 - licznych publikacji z obszaru problematyki ceł i podatków. Uczestnik licznych szkoleń, konferencji, wizyt stażowych zarówno w Polsce jak i za granicą (W. Brytania, Niemcy, Czechy, Grecja, Irlandia, Finlandia, Łotwa, Słowacja, Bułgaria). W latach 2005-2016 zaangażowany w wdrażanie systemów informatycznych wspierających obsługę obrotu towarowego z zagranicą. Uczestnik projektu informatycznego Cyfrowa Granica w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Wpisany na listę agentów celnych i doradców podatkowych. Obecnie pracuje w firmie T4B Group Sp. z o.o. jako Pełnomocnik Zarządu ds. Kontroli Jakości Projektów.
Artur Piotrowski – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ekspert z zakresu prawa celnego. Swoje doświadczenie zdobył w wyniku wieloletniej pracy, najpierw w administracji celnej (Izba Celna w Katowicach) oraz dużych agencjach celnych (m.in. Rusak Business Services Sp. z o.o.). Obecnie pracuje jako Kierownik Agencji celnej w firmie UPS Polska Sp. z o.o. Wykładowca z zakresu prawa celnego. Ponadto, jest audytorem kontroli jakości oraz zarządzania systemem bezpieczeństwa BHP. Mediator sądowy i pozasądowy.
Beata Kasperowicz - absolwentka Logistyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Praktyk w zakresie stosowania przepisów Prawa Celnego. W roku 1998 zdała egzamin państwowy na Agenta celnego . Pracę w tym zawodzie rozpoczynała w Warszawie w firmie Rusak Business Services obsługując skład celny firmy Zepter, by potem kontynuować ją w Poznaniu w takich firmach jak: Schenker czy TNT. Po 16 latach pracy w agencjach celnych postanowiła zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystać z korzyścią dla importerów i eksporterów. Przez kilku lat pełniła funkcję specjalisty do spraw celnych w międzynarodowej firmie z branży medycznej. Odpowiadała również za kwestie związane z utrzymaniem statusu AEO jako pełnomocnik Zarządu ds. AEO oraz ekspert ds. Kontroli Eksportu. Kolejnym etapem w jej doświadczeniu zawodowym była rola Lidera Zespołu ds. Celnych w firmie Pepco, gdzie budowała dział od podstaw ,opracowywała i wdrażała procedury ( m.in. uproszczoną) odpowiadała za uzyskanie szeregu pozwoleń (np.AEO) oraz przeprowadzała szkolenia wewnętrzne. Następnie pełniła rolę EMEA Trade Compliance Managera w międzynarodowej firmie z branży automotive i odpowiadała za kwestie zgodności procesów firmy z regulacjami celnymi i podatkowymi na obszarze Europy, Afryki oraz Azji. Obecnie ponownie w strukturach Pepco Poland na stanowisku Managera ds Celnych na Polskę oraz Europę Wschodnią. Odpowiada za zespoły celne w Polsce oraz na Węgrzech, zarządza współpracą z agencjami celnymi w Europie oraz ustanawianie miejsc uznanych oraz składów celnych. Od kilku lat prowadzi szkolenia z tematyki celnej, zarówno otwarte jak i zamknięte.