Przejdź do treści
Tytuł, który uzyskasz: magister na kierunku Transport
Typ studiów i czas trwania: niestacjonarne (4 semestry)

Pojazdy autonomiczne, e-mobilność i inteligentne systemy w transporcie – studia II stopnia

Zapnij pasy i rusz z piskiem opon w fascynującą podróż drogą przyszłości. Przekonaj się, co zyskasz, wybierając studia magisterskie o specjalności pojazdy autonomiczne, e-mobilność i inteligentne systemy w transporcie realizowane na kierunku Transport.

Studia II stopnia o specjalności pojazdy autonomiczne, e-mobilność i inteligentne systemy w transporcie to jedyne takie kompleksowe połączenie kluczowych zagadnień odnoszących się do najnowszych rozwiązań w transporcie. To także unikalna propozycja, której próżno szukać w ofercie innych uczelni. Dzięki ujęciu tych tematów w jedną specjalność lepiej zrozumiesz zasady funkcjonowania nowoczesnego transportu i nowatorskich rozwiązań z nim związanych.

Sprawdź więc, czego dowiesz się, podejmując tę ścieżkę kształcenia i rozpędź swoją karierę zawodową.

Czego nauczysz się, wybierając specjalność pojazdy autonomiczne, e-mobilność i inteligentne systemy w transporcie?

Rozwój transportu to między innymi automatyzacja pojazdów, wykorzystywanie nowoczesnych napędów oraz wdrażanie inteligentnych systemów teleinformatycznych. Wraz z postępem w tych obszarach pojawia się także konieczność kształcenia kadry inżynierskiej na poziomie magisterskim, która będzie dobrze rozumiała innowacyjny, zelektryfikowany, zinformatyzowany i zautomatyzowany transport.

W trakcie studiów II stopnia poznasz zagadnienia związane z dynamicznie rozwijającą się automatyzacją pojazdów, ich inteligentnym reagowaniem na zdarzenia drogowe i automatycznym prowadzeniem w określonych warunkach. Będziesz mieć okazję również zapoznać się z szeregiem zagadnień dotyczących rozwoju technologii czy budowy i konserwacji różnego rodzaju napędów pojazdów. Nieobce będą Ci kwestie związane z inteligentnymi systemami transportowymi, do których należą m.in. rozwiązania z zakresu komunikacji pojazd-pojazd i pojazd-infrastruktura, rozbudowane systemy nawigacji i zarządzania ruchem pojazdów, monitorowania warunków ruchu drogowego, ważenia pojazdów w ruchu i informowania kierowców o bieżących zagrożeniach, naprowadzania na trasy alternatywne itp. Plan studiów obejmuje także tematy związane z rozwiązaniami stosowanymi w sterowaniu ruchem oraz monitorowaniem pojazdów. Zatem wybierając tę specjalność, zarówno w formie studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, zdobędziesz szereg wszechstronnych kompetencji i umiejętności, które umożliwią Ci pracę w innowacyjnym zawodzie.

Wśród zagadnień, które poznasz podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów są między innymi:

 • homologacja pojazdów,
 • napędy – lit, H2, He3, sód, ogniwa paliwowe,
 • projektowanie inteligentnych systemów transportowych na terenach miejskich i pozamiejskich,
 • pojazdy autonomiczne i połączone, projektowanie interfejsów człowiek – maszyna,
 • systemy informatyczne w transporcie,
 • podstawy programowania,
 • bazy danych i uczenie maszynowe,
 • komputerowe systemy diagnostyki i kontroli przepływów w transporcie,
 • akumulatory energii,
 • diagnostyka elektrycznych i elektronicznych podzespołów pojazdów elektrycznych i hybrydowych,
 • recykling i odzysk materiałów deficytowych i krytycznych,
 • technologie prośrodowiskowe.

Plan studiów

Wiedza i umiejętności, które zdobędziesz w ramach niniejszej specjalności, dzięki szerokiemu przekrojowi zagadnień zaplanowanych w ramach cyklu wykładów, ćwiczeń, praktyk zawodowych i pracy własnej, dadzą Ci solidne podstawy do podjęcia interesującej i dobrze płatnej pracy w obszarze inteligentnych rozwiązań transportowych. Nasi wykładowcy to specjaliści, a zarazem praktycy, którzy pomogą Ci przejść przez cały cykl kształcenia, dzięki swoim szerokim kompetencjom dydaktycznym oraz zaangażowaniu i pasji.

W czasie studiów będziesz mieć okazję kształcić się w ramach przedmiotów specjalistycznych, takich jak między innymi:

 • inżynieria i e-mobilność w transporcie,
 • sztuczna inteligencja i inteligentne systemy transportowe,
 • diagnostyka autonomicznych środków transportowych,
 • nowoczesne technologie w transporcie,
 • zrównoważona e-mobilność.

Integralną częścią kształcenia na specjalności są praktyki zawodowe, które obejmują minimum 6-miesięczny okres. Możesz je realizować w zakładach pracy zlokalizowanych w całym kraju, których oferta jest zgodna z kierunkiem i specjalnością studiów. Istnieje również możliwość odbywania ich w przedsiębiorstwach współpracujących z Biurem Karier Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie. Tak duży wymiar praktyk w trakcie dwuletniego cyklu kształcenia jasno pokazuje, że ideą tych studiów jest przygotowanie specjalistów.

Kluczem do sukcesu w tej branży jest znajomość poszczególnych najnowszych rozwiązań technicznych, koncepcji wdrażania i zarządzania nimi, podstaw prawnych determinujących możliwość ich funkcjonowania i kierunków rozwoju tych koncepcji. Dlatego w UTH programy kształcenia są stale dostosowywane do dynamicznie rozwijającej się nauki i technologii w tej branży.

Partnerzy specjalności pojazdy autonomiczne, e-mobilność i inteligentne systemy w transporcie

Praktyka i rozbudowana sieć kontaktów to kluczowe elementy, niezwykle pomocne przy wchodzeniu na rynek pracy oraz w dalszym rozwojowi kariery. W UTH doskonale o tym wiemy, dlatego uczelnia współpracuje z licznymi firmami oraz instytucjami z branży motoryzacyjnej. Wśród nich wymienić można Instytut Transportu Samochodowego, Sień Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz firmy Bosch, FF-Sport, InterCars, Trela Motorsport i Unitronic. Uczelnia będzie również rozwijała współpracę z zarządcami infrastruktury drogowej użytkującymi i rozwijającymi inteligentne systemy sterowania ruchem drogowym, zarządcami flot pojazdów, czy podmiotami wdrażającymi takie rozwiązania jako producenci i integratorzy tego typu rozwiązań.

Co to oznacza dla Ciebie? Przede wszystkim jako student masz dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych funkcjonujących na rynku. Możesz zajrzeć za kulisy świata motoryzacji i projektów związanych z pojazdami autonomicznymi i przekonać się osobiście, jak funkcjonują tego typu rozwiązania oraz jak wygląda proces ich projektowania. Ponadto masz dostęp do wykładowców, którzy na co dzień zajmują się tego rodzaju zagadnieniami. Dzięki temu możesz uczyć się od najlepszych w branży i zdobywać wiedzę z pierwszej ręki.

Kooperacja z partnerami jest widoczna nie tylko na salach wykładowych czy ćwiczeniowych, ale również w organizacjach studenckich, takich jak koło naukowe TSL Teams. Będąc jego członkiem, będziesz mieć okazję do udziału i współorganizacji licznych wydarzeń branżowych, rozbudowywania swojej sieci kontaktów oraz poznania przedstawicieli tego sektora gospodarki.

Perspektywy po studiach

Na rynku pracy istnieje nisza w zakresie specjalistów, którzy są wyposażeni w wiedzę z zakresu najnowszych rozwiązań związanych z elektromobilnością, automatyzacją i informatyzacją w transporcie oraz którzy potrafią dobierać odpowiednie rozwiązania, obsługiwać i serwisować poszczególne systemy stosowane zarówno w pojazdach, jak i po stronie infrastruktury drogowej i systemów zarządzania zintegrowanych z tymi systemami.

Kończąc studia magisterskie na kierunku Transport o specjalności pojazdy autonomiczne, e-mobilność i inteligentne systemy w transporcie, będziesz mieć możliwość podjęcia pracy w wielu przedsiębiorstwach wdrażających nowoczesne rozwiązania związane z transportem. Także firmy rozwijające sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych czy podmioty zajmujące się recyklingiem pojazdów z niestandardowymi układami napędowymi potrzebują specjalistów z zakresu naszej specjalności.

Eksperci w tej dziedzinie z łatwością znajdą zatrudnienie w firmach motoryzacyjnych, start-up’ach zajmujących się opracowywaniem nowatorskich projektów transportowych, laboratoriach technologicznych, firmach z dziedziny IT, które projektują systemy do pojazdów tego typu itd.

Bez problemu poradzisz sobie także z prowadzeniem i rozwijaniem indywidualnej działalności gospodarczej między innymi w zakresie:

 • diagnostyki i napraw związanych z pojazdami autonomicznymi o napędzie elektrycznym czy hybrydowym,
 • projektowania systemów mechatronicznych i elektrycznych pojazdów z napędami alternatywnymi,
 • rozwijania podsystemów z zakresu inteligentnych systemów transportowych,
 • projektowania i obsługi akumulatorów i zbiorników paliw alternatywnych,
 • analizy i opracowywania dokumentacji z zakresu wpływu transportu na środowisko naturalne,
 • elektroniki i informatyki stosowanej.

Na rynku istnieje nisza, którą możesz wypełnić.

Możesz więc mieć pewność, że będąc absolwentem UTH w Warszawie otwierają się przed Tobą drzwi do interesującej i dobrze płatnej kariery.

FAQ

Czy na specjalności pojazdy autonomiczne, e-mobilność i inteligentne systemy w transporcie nauka jest trudna?

Materiał na studiach może wydawać Ci się trudny w pierwszych semestrach, jednak plan studiów został skonstruowany w taki sposób, żeby systematycznie i w równoważony sposób każdy mógł stopniowo przyswajać wiedzę. Materiał przygotowywany przez naszych doświadczonych wykładowców jest odpowiedni dla każdego, kto rozpoczyna naukę na tym kierunku. Jeśli masz jakiekolwiek trudności, możesz liczyć na pomoc naszych nauczycieli, a także innych studentów.

Musisz pamiętać, że ten obszar wiedzy jest mocno wyspecjalizowany, co przekłada się na jego poziom. Jeśli jednak motoryzacja to Twoja pasja, interesujesz się nowymi technologiami i patrzysz w przyszłość, z pewnością znajdziesz na studiach o tej specjalności swoje miejsce.

Zdobywanie wiedzy ułatwi też kontakt z naukowcami i doświadczonymi przedstawicielami branży. Dzięki nim będziesz poznawał te zagadnienia na przykładach, obserwował ich powstawanie i zastosowanie, co znacząco zwiększa przyswajalność wiedzy.

Gdzie mogę znaleźć zatrudnienie po ukończeniu specjalności pojazdy autonomiczne, e-mobilność i inteligentne systemy w transporcie?

Będąc absolwentem tej specjalności, możesz podjąć pracę w wielu przedsiębiorstwach w szeroko pojętej gałęzi przemysłu motoryzacyjnego. Należą do nich firmy projektujące i serwisujące pojazdy o elektrycznych i hybrydowych rodzajach napędu, a także wdrażające nowoczesne rozwiązania z zakresu autonomiczności. To jednak nie wszystkie możliwości.

Świetnie odnajdziesz się również w pracy w firmach IT, które zajmują się projektowaniem oprogramowania dedykowanego pojazdom autonomicznym czy inteligentnym systemom wykorzystywanym w transporcie. Twoja wiedza i doświadczenie będą bezcenne dla programistów i Project Managerów.

Jeśli natomiast marzy Ci się kariera badawcza i naukowa, możesz rozwijać koncepcje e-mobilności w start-up’ach czy laboratoriach.

Jak w przyszłości mogę rozwijać swoje kompetencje?

Pamiętaj, że podjęcie studiów na specjalności pojazdy autonomiczne, e-mobilność i inteligentne systemy w transporcie to bardzo przyszłościowa decyzja i nowatorski kierunek kształcenia. Z tego powodu edukacja nie kończy się wraz ze sfinalizowaniem studiów magisterskich. W tej dziedzinie ciągle coś nowego jest odkrywane, opracowywane są nowe projekty i koncepcje. Jako ekspert powinieneś być z nimi na bieżąco. Praca w tym zawodzie będzie wiązała się więc z ciągłym poszukiwaniem rozwiązań i koniecznością śledzenia osiągnięć branżowych. Jeśli jednak motoryzacja i zagadnienia nowych technologii to Twoje zainteresowania, będzie to dla Ciebie przyjemność i droga rozwoju.

Istnieją również inne, bardziej formalne ścieżki wzrostu kompetencji. Tytułu magistra daje Ci możliwości kształcenia się na wielu innych kierunkach, a tym samym rozwoju kariery. Możesz podjąć naukę na studiach

 

Branża logistyczna rozwija się bardzo dynamicznie, popyt na usługi transportowe stale rośnie, a powierzchni magazynowych stale przybywa. Obsługa nowoczesnych procesów logistycznych odbywa się w sposób niemal całkowicie zautomatyzowany, dlatego w rozwoju nowych technologii tkwi ogromny potencjał. Wzrost zapotrzebowania na innowacje w branży logistycznej buduje popyt na wykwalifikowanych specjalistów. Studia na UTH w Warszawie umożliwiają zdobycie niezbędnych kwalifikacji do pracy w tym rozwijającym się sektorze!

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!