Przejdź do treści
Zapisz się na Indywidualne Dni Otwarte UTH
Tytuł, który uzyskasz: magister inżynier na kierunku Transport
Typ studiów i czas trwania: niestacjonarne (4 semestry)

Studia na specjalności Inżynieria i tuning pojazdów

Chcesz podrasować swoje szanse na rynku pracy? Zapnij pasy i sprawdź, jakie możliwości dają Ci studia na specjalności Inżynieria i tuning pojazdów na UTH.

Inżynieria pojazdów i tuning to dziedziny, które stale ewoluują i na które wpływ mają nie tylko zmiany technologiczne, ale także społeczne. Odpowiednio wyszkoleni specjaliści, posiadający umiejętności techniczne odgrywają aktywną i odpowiedzialną rolę w rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Studia II stopnia w Warszawie mają na celu przygotowanie kompetentnych i kreatywnych absolwentów, którzy są biegli w zakresie inżynierii pojazdów, projektowania i wdrażania modyfikacji w pojazdach.

Kończąc studia magisterskie o tej specjalności, masz szansę pracy w najlepszych biurach projektowych, u liderów branży motoryzacyjnej, w firmach posiadających duże floty pojazdów, a także na własną rękę, jako specjalista personalizujący samochody na życzenie klientów. A to tylko niektóre z możliwości.

Precyzyjne perspektywy na każdym zakręcie

Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Inżynieria i tuning pojazdów.


Myślę o Twojej karierze... Daj mi kilka sekund

Czego nauczysz się wybierając specjalność Inżynieria i tuning pojazdów?

W ramach specjalności Inżynieria i tuning pojazdów masz do dyspozycji przedmioty o profilu mechanicznym takie jak energoelektronika, silniki spalinowe, napędy hydrokinetyczne i hydrostatyczne. Program nauczania jest pogłębiony o znajomość nowych zagadnień z zakresu mechaniki technicznej, technologii wytwarzania, teorii mechanizmów, wytrzymałości materiałów i budowy konstrukcji. W programie studiów znajdują się również przedmioty, dzięki którym uzyskasz wiedzę niezbędną dla każdego inżyniera, tj. grafika techniczna, informatyka, technologia informacyjna, a także technika pomiarowa, elektrotechnika, automatyka i elektronika.  

Kończąc specjalność, będziesz nie tylko potrafił dowolnie zmodyfikować pojazd, ale również świetnie poradzisz sobie z wyceną wprowadzanych zmian i szacowaniem kosztów modyfikacji pojazdów. Jednym słowem będziesz przygotowany od strony praktycznej i biznesowej, aby zaistnieć na rynku motoryzacyjnym jako ekspert i biznesmen.

Możliwości na specjalności Inżynieria i tuning pojazdów

W UTH wiemy, że rynek pracy jest jak szybki samochód, należy stale wciskać gaz, aby nie dać się wyprzedzić konkurencji. Właśnie dlatego stale trzymamy rękę na pulsie, a raczej na drążku, i dostosowujemy program specjalności do bieżących wymagań rynku. Nowatorskie podejście do nauczania daje znakomite perspektywy zawodowe, dlatego nasze kierunki zawsze realizowane są w kooperacji z renomowanymi partnerami. Podczas studiów otrzymasz możliwość skorzystania z wielu staży, praktyk, czy też wizyt studyjnych u najlepszych z branży motoryzacyjnej. Zajęcia na UTH prowadzone są przez specjalistów w swojej dziedzinie, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem zawodowym i setki godzin spędzili w warsztatach. Studiując na tej specjalności, będziesz spędzać czas nie tylko na salach wykładowych, ale również w warsztatach, garażach oraz torach wyścigowych. Dzięki tym możliwościom będziesz miał niepowtarzalną okazję do zdobycia praktycznej wiedzy i znajomości, z których będziesz mógł skorzystać w swojej przyszłej pracy zawodowej.

Plan studiów

Studia o specjalności Inżynieria i tuning pojazdów są kontynuacją i rozszerzeniem wiedzy zdobytej podczas kształcenia I stopnia. Kierowane są więc do osób, które posiadają wiedzę na temat budowy samochodów i ich eksploatacji. W ramach specjalności pogłębisz wiedzę zdobytą na studiach inżynierskich, nauczysz się, jakie materiały konstrukcyjne wykorzystuje się w nowoczesnych pojazdach oraz jak dobrać materiały, które zapewnią określone osiągi pojazdu. Dowiesz się, jak nowe technologie wykorzystywane są we współczesnych silnikach oraz jak wygląda proces testowania osiągów pojazdów. Dzięki temu staniesz się specjalistą, przed którym pojazdy nie mają żadnych tajemnic i który na podstawie swojej wiedzy potrafi poprawiać ich wyniki.

Pamiętaj, kończąc te studia nie będziesz zwykłym mechanikiem. Będziesz posiadać tytuł magistra oraz posiądziesz zaawansowaną wiedzę, dzięki której będziesz mógł modyfikować samochody zgodnie z własnym pomysłem i planem.

Przedmioty realizowane w ramach specjalności odpowiadają na zmieniające się trendy i technologie na rynku motoryzacyjnym.

Już na pierwszym roku studiów będziesz miał okazję realizować przedmioty specjalizujące:

  • Nowoczesne materiały stosowane w inżynierii pojazdów sportowych,
  • Projektowanie podzespołów pojazdów sportowych z wykorzystaniem AutoCAD,
  • Metody i urządzenia diagnostyki pojazdów,
  • Kosztorysowanie napraw i wycena środków transportu,
  • Budowa i przeznaczenie środków transportu,
  • Systemy telematyczne w transporcie.

Na drugim roku zapoznasz się z treściami przedmiotów:

  • Tuning podwozia i układu napędowego,
  • Tuning i chiptuning silników,
  • Inżynieria pojazdów sportowych i wyczynowych,
  • Mechanika z elementami konstrukcji mechanizmów i maszyn,
  • Prototypowanie konstrukcji z elementami automatyki.

Nauka na tej specjalności odbywa się w formie wykładów, warsztatów, laboratoriów, spotkań z ekspertami oraz wyjazdów studyjnych do firm z branży logistyczno-transportowej. Wykłady, ćwiczenia i tutoriale prowadzone są przez doświadczonych specjalistów-praktyków znanych firm na rynku motoryzacyjnym, doświadczonych menedżerów z własnymi firmami oraz audytorów certyfikacyjnych z branży.

W ramach prowadzonych zajęć współpracujemy z firmami: Trela Motorsport, Hyperformance Motorsport Management Konrad Kujawa, Unitronic, Intercars Tuning oraz Stacek Racing, gdzie możesz poznać praktyczne aspekty stosowania tuningu i zaawansowanych modyfikacji konstrukcji pojazdów sportowych dla motorsportu.

Pamiętaj również, że poza zajęciami, które przewidziane są w planie nauczania, możesz rozwijać się w ramach koła naukowego UTH Racing Team. W ramach pracy koła możesz wziąć udział w szkoleniach z zakresu mechaniki, detalingu samochodów, tuningu, wyjazdach integracyjnych. Koło naukowe regularnie organizuje również imprezy o tematyce motoryzacyjnej (Track Days), których możesz stać się częścią. O możliwości poznania ludzi z podobną pasją już nie wspominamy.

Perspektywy po studiach

Program studiów magisterskich na specjalności Inżynieria i tuning pojazdów jest wyspecjalizowany pod względem treści, a ostatnie semestry oferują również praktyki, dzięki którym będziesz w stanie poszerzać samodzielnie swoją wiedzę i kształtować umiejętności.  

Jako przyszły magister będziesz:

  • znać zasady grafiki inżynierskiej i prototypowania,
  • wiedzieć, jak zaprojektować, zrealizować oraz zmodernizować urządzenie, system lub proces przy zastosowaniu nowoczesnych metod, technik i narzędzi,
  • wiedzieć, jak planować i przeprowadzać eksperymenty, modyfikacje,
  • interpretować uzyskane wyniki i wyciągać wnioski,
  • wiedzieć, jak wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w sposób przedsiębiorczy.

Kończąc studia II stopnia, zyskujesz umiejętności niezbędne do udanego rozpoczęcia kariery i sukcesu zawodowego. Będąc absolwentem specjalności, czekają na Ciebie wysokie stanowiska w działach projektowych i produkcyjnych branży motoryzacyjnej. Możesz także pracować u producentów maszyn rolniczych i leśnych, w biurach inżynieryjnych odpowiedzialnych za planowanie techniczne lub jako ekspert i konsultant ds. motoryzacji. Jeśli natomiast masz zacięcie pisarskie, świetnie sprawdzisz się w roli dziennikarza motoryzacyjnego lub influencera, który porusza tę tematykę.

FAQ

Czy nadaję się na studia na specjalności Inżynieria i tuning pojazdów?

Jeśli myślisz o studiach na tej specjalności, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim pamiętaj, że są to studia magisterskie, które wymagają wiedzy o pojazdach, mechanice, materiałach wykorzystywanych w motoryzacji. Wiedza tego rodzaju będzie podstawą, która jest rozszerzana na zajęciach. Ważne są również umiejętności z zakresu matematyki i technologii. Jeżeli te przedmioty nie sprawiają Ci trudności, masz doskonałe podstawy, żeby uczyć się na tej specjalności.

Czy ta specjalność będzie dla mnie odpowiednia?

Jeśli interesujesz się pojazdami i ich techniką, ciekawią Cię najnowsze rozwiązania i możliwości w branży motoryzacyjnej, a jednocześnie masz wiedzę o samochodach, ta specjalność jest dla Ciebie. Dobrą bazą do rozpoczęcia nauki na studiach magisterskich są również ukończone studia inżynierskie oraz podstawowa wiedza z zakresu mechaniki technicznej, fizyki i matematyki.

Jaka praca czeka na mnie po takich studiach?

Po uzyskaniu tytułu magistra masz wiele możliwości rozwoju kariery. Oprócz klasycznej pracy w branży motoryzacyjnej możesz zajmować się badaniami, wykonywać ekspertyzy, zajmować się rozwojem w dużych firmach, projektować karoserie, przeprowadzać symulacje pojazdów. Studia wyposażają Cię w pakiet umiejętności, dzięki któremu odnajdziesz się w różnych branżach – motoryzacją i poprawą osiągów samochodów zainteresowanych jest wiele firm, szczególnie tych zajmujących się transportem. Jak więc widzisz, możliwości zawodowych po tej specjalności jest wiele, wszystko zależy od Ciebie i tego, w jakim kierunku chcesz rozwijać swoje umiejętności i przyszłą karierę.

 

Przemysł motoryzacyjny podlega ciągłym transformacjom napędzanym przez rozwój technologiczny, jednocześnie brakuje w nim wysoko wykwalifikowanych specjalistów. UTH wychodzi naprzeciw tym potrzebom, oferując program studiów magisterskich w zakresie inżynierii i tuningu pojazdów. Na starannie opracowany program nauczania składają się wykłady, warsztaty, laboratoria, spotkania z ekspertami oraz wizyty studyjne w firmach motoryzacyjnych. Kursy prowadzone są przez praktyków ze znanych firm na rynku motoryzacyjnym, doświadczonych menedżerów z własnymi firmami, rzeczoznawców i audytorów certyfikacyjnych. Studia II stopnia na specjalności inżynieria i tuning pojazdów prowadzone są na Wydziale Inżynieryjnym na kierunku transport. Zapraszamy.

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!