Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Patronat honorowy:

Tytuł, który uzyskasz: magister inżynier na kierunku Transport
Typ studiów i czas trwania: niestacjonarne (4 semestry)

Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym – studia magisterskie

Mimo krętej drogi, Ty zawsze wracasz na właściwe tory? Jeśli świat kolei to nie tylko miłe wspomnienie z dzieciństwa, a dziedzina, z którą chciałbyś związać swoją przyszłość – studia magisterskie o specjalności Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym w UTH są stworzone właśnie dla Ciebie.

Studia, które realizowane są na kierunku Transport, pozwolą Ci pewnym krokiem wkroczyć na ścieżkę kariery zawodowej – z solidnym zapleczem wiedzy oraz praktycznych umiejętności. Sprawdź, jak wygląda kształcenie na tej specjalności.

Twoje perspektywy zawodowe na właściwych torach

Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym.


Myślę o Twojej karierze... Daj mi kilka sekund

Czego nauczysz się, wybierając specjalność Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym?

Transport kolejowy to druga – tuż obok transportu drogowego, najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina gospodarki, która ciągle potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów. Studia II stopnia zostały utworzone z myślą o osobach, które w przyszłości chciałyby znaleźć zatrudnienie jako eksperci, doradcy, projektanci lub menedżerowie pracujący z infrastrukturą kolejową.

Studia magisterskie o specjalności Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym zapewnią Ci wiedzę z zakresu:

  • nowoczesnych materiałów stosowanych w transporcie kolejowym,
  • projektowania elementów pojazdów kolejowych z wykorzystaniem AutoCAD,
  • podstaw inżynierii bezpieczeństwa w transporcie szynowym,
  • budowy systemów i pojazdów trakcyjnych,
  • ochrony środowiska i oddziaływań środków transportu szynowego na otoczenie,
  • sterowania ruchem kolejowym,
  • komputerowego wspomagania i projektowania oraz eksploatacji systemów ECT,
  • norm i prawodawstwa związanego z transportem szynowym i budownictwem kolejowym,
  • podstaw transportu specjalizowanego dla osób niepełnosprawnych.

Specjalność to jednak nie tylko wiedza z zakresu tradycyjnego transportu kolejowego, ale również zagadnienia takie jak automatyzacja pojazdów, zastosowanie napędów hybrydowych, wdrażanie nowoczesnych systemów teleinformatycznych.

Integralną częścią studiów magisterskich o specjalności Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym są także praktyki zawodowe w zakładach pracy zlokalizowanych w całym kraju. Zajęcia praktyczne realizowane są u krajowych oraz regionalnych przewoźników kolejowych, w miejskich przedsiębiorstwach transportu tramwajowego oraz w Metrze Warszawskim. Ponadto możesz je odbyć w przedsiębiorstwach działających w zakresie technologii wytwarzania i projektowania elektrycznych pojazdów trakcyjnych i pojazdów tramwajowych czy w centrach zarządzających bezpieczeństwem i nadzorem ruchu, które wykorzystują inteligentne systemy sterowania.

Podstawowymi celami praktyk studenckich jest wyposażenie studentów w szeroką wiedzę o metodach i narzędziach wykorzystywanych w pracy związanej z bezpieczeństwem i nadzorem ruchu kolejowego i tramwajowego, rozwijanie dotychczas zdobytych umiejętności, przygotowanie do samodzielnej oraz odpowiedzialnej realizacji zadań z zakresu projektowania i diagnozowania stanu bezpieczeństwa kolejowego.

Partnerzy specjalności Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym

W Uczelni Techniczno-Handlowej stale powiększamy liczbę partnerów, aby zapewnić studentom jeden z najważniejszych elementów edukacji – praktykę. Dzięki nim studenci UTH mają możliwość zetknięcia się z zawodem już na początkowym etapie studiów.

Współpracujemy z przedstawicielami Instytutu Kolejnictwa, którzy prowadzą wykłady, ćwiczenia oraz laboratoria dla studentów specjalności.

Co więcej, współdziałamy również z PKP Intercity – największym polskim operatorem kolejowym, z którym zawarliśmy porozumienie dotyczące praktyk studenckich. Działamy również z Kolejami Mazowieckimi w zakresie wizyt studyjnych.

Podjęliśmy także współpracę z firmą Stanisław Głowacz F.H.U. JMS oraz Centrum Szkolenia Maszynistów sp. z o.o. Nasi partnerzy od 2017 roku przeprowadzili ponad 16 tysięcy godzin szkoleń z wykorzystaniem symulatorów pojazdów kolejowych. Jako pierwszy ośrodek w Polsce byli przygotowani do obowiązkowych szkoleń dla maszynistów z wykorzystaniem symulatora pojazdu kolejowego. W ramach tych studiów będziesz mógł korzystać z zaplecza technicznego tych firm w ramach przedmiotu symulator kolejowy.

F.H.U. JMS oraz Centrum Szkolenia Maszynistów sp. z o.o. opracowali 30 scenariuszy szkoleń na symulatorach pojazdów kolejowych na zlecenie Urzędu Transportu Kolejowego. Od 2015 roku w ramach funkcjonowania ośrodka szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz kandydatów na maszynistów przeszkolono ponad 5000 osób.

To niebywała okazja poczuć się jak maszynista za sterami najnowszych lokomotyw. Prowadzić pociąg w różnych warunkach pogodowych. Spotkać się w praktyce z niebezpiecznymi sytuacjami występującymi podczas ruchu pociągu! Są to pierwsze takie studia pozwalające sprawnie w praktyce przećwiczyć różne scenariusze sytuacji niebezpiecznych w kolejnictwie podczas ruchu pociągu.

Plan studiów

Studia magisterskie Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym realizowane są w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.

Podczas studiów II stopnia zdobędziesz wiedzę z zakresu najnowszych rozwiązań związanych z elektromobilnością, automatyzacją i informatyzacją w transporcie. Program studiów obejmuje wykłady i ćwiczenia zapewniające wiedzę obejmującą zagadnienia takie jak: modernizowanie kolejowych układów komunikacyjnych z uwzględnieniem wspomagania komputerowego, nowoczesne pojazdy trakcyjne i elektryczne zestawy trakcyjne.

Na zajęciach, poza wiedzą, zdobędziesz praktyczne umiejętności optymalnego wykorzystywania infrastruktury transportu szynowego. Będziesz potrafił ocenić wpływ procesu transportowego na środowisko i poznasz podstawy projektowania oraz eksploatacji elementów infrastruktury transportu.

Wszystko to dzięki dobrze dobranym przedmiotom specjalistycznym, wśród których znajdują się między innymi:

  • nowoczesne materiały stosowane w transporcie kolejowym (już od I roku studiów),
  • projektowanie elementów pojazdów kolejowych z wykorzystaniem AutoCAD (już od I roku studiów),
  • symulator lokomotywy EP-09, EP-07,
  • symulator zespołu trakcyjnego ER 160; EN 76,
  • eksploatacja taboru szynowego,
  • systemy bezpieczeństwa w transporcie szynowym,
  • bezpieczeństwo w ruchu kolejowym,
  • prewencja i analiza wypadków kolejowych,
  • symulator lokomotyw i zespołu trakcyjnego.

Jako absolwent tej ścieżki kształcenia posiądziesz praktyczne umiejętności: projektowania i stosowania systemów diagnozowania i monitorowania środków transportu szynowego czy optymalnego wykorzystywania infrastruktury transportu szynowego.

W czasie studiów poznasz zawód od praktycznej strony. Będziesz korzystał z cyfrowych systemów sterowania ruchem, systemów sterowania trakcją elektryczną, systemów kierowania i sterowania ruchem kolejowym oraz nabędziesz umiejętność modernizowania kolejowych układów komunikacyjnych z uwzględnieniem wspomagania komputerowego.

Perspektywy po studiach

Po zakończeniu edukacji na naszej uczelni zyskujesz tytuł magistra i posiadasz wszechstronne wykształcenie z zakresu inżynierii transportu kolejowego ze szczególnym uwzględnieniem systemów bezpieczeństwa. Będziesz gotowy do podjęcia pracy w firmach zajmujących się projektowaniem systemów bezpieczeństwa kolejowego, w spółkach kolejowych na stanowiskach audytora bezpieczeństwa czy projektanta systemów zabezpieczeń. Świetnie poradzisz sobie również w charakterze specjalisty zintegrowanych systemów zarządzania transportem kolejowym.

Pamiętaj również, że kolej to nie tylko połączenia międzymiastowe, ale również infrastruktura miejska. Podmioty zarządzające sieciami tramwajowymi czy metrem to również miejsca, w których Twoja wiedza będzie cenna.

Ponadto znajdziesz pracę:

  • u zarządców infrastruktury kolejowej,
  • u przewoźników kolejowych,
  • u organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego,
  • w przedsiębiorstwach i jednostkach organizacyjnych zajmujących się budową i utrzymaniem urządzeń automatyki (sterowania ruchem) na liniach kolejowych, w metrze oraz w zakładach przemysłowych wykorzystujących transport kolejowy,
  • w biurach studiów i projektów zajmujących się automatyką ruchu kolejowego,
  • w biurach i centrach sterowania ruchem tramwajowym,
  • w jednostkach naukowo-badawczych,
  • w jednostkach administracji państwowej (np. UTK).

Absolwenci tej specjalności mogą również podjąć pracę jako specjaliści ds. logistyki bazującej na transporcie kolejowym czy eksperci nadzorujący projektowanie i wykonanie infrastruktury kolejowej.

Zdobyte umiejętności i wiedza na studiach w UTH w Warszawie wprowadzą Cię w fascynujący świat transportu kolejowego, jednocześnie umożliwiając najlepszy start zawodowy w prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki.

FAQ

Czy warto studiować Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym?

Transport kolejowy to branża, która stale się rozwija i odgrywa ogromną rolę w skali lokalnej i globalnej, wpływając na rozwój kraju i jakość życia całego społeczeństwa. Ma istotne znaczenie nie tylko w przemieszczaniu się pasażerów, ale i ładunków. Z tego względu, na rynku rośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Trend ten będzie postępował. W związku z coraz bardziej wyśrubowanymi normami ekologicznymi transport kolejowy staje się zieloną alternatywą dla tego drogowego. Perspektywy jego rozwoju są bardzo optymistyczne. Wzrost znaczenia tego rodzaju transportu będzie wiązał się z ciągłą rozbudową i utrzymaniem infrastruktury oraz jej bezpieczeństwem. Absolwenci specjalności są świetnie przygotowani do pełnienia tej funkcji.

Ponadto warto zauważyć, że rozwój transportu kolejowego ma miejsce nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Kończąc naszą specjalność, zyskasz otwarte drzwi do pracy również za granicą.

Co ważne, w UTH stawiamy przede wszystkim na działanie. Kształcenie na naszej uczelni to połączenie wiedzy i nade wszystko praktycznych umiejętności, przekazywanych od najlepszych specjalistów. To właśnie dzięki temu zyskujesz solidne przygotowanie do rozpoczęcia aktywności zawodowej.

Gdzie znajdę pracę po tym kierunku?

Posiadając tytuł magistra, możesz rozpocząć pracę m.in. w przedsiębiorstwach i jednostkach organizacyjnych zajmujących się budową i utrzymaniem urządzeń automatyki kolejowej, jednostkach naukowo-badawczych, biurach studiów i projektów zajmujących się ruchem kolejowym czy w biurach i centrach sterowania ruchem tramwajowym. Na specjalności nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo, co sprawia, że świetnie poradzisz sobie również jako niezależny audytor infrastruktury kolejowej i systemów sterujących transportem kolejowym.

Nie zapominaj również, że studia o tej specjalności realizowane są na kierunku Transport, co sprawia, że poza wiedzą specjalistyczną, będziesz miał też przygotowanie logistyczne, co otwiera Ci drogę do pracy w szeroko pojętej branży transportowej i spedycyjnej.

Czy warto studiować na UTH w Warszawie?

W UTH staramy się zapewnić swoim studentom solidne wykształcenie i pewny start w życie zawodowe. Jesteśmy dumni ze swojej kadry naukowo-dydaktycznej, którą stanowi zespół profesjonalistów posiadających wieloletnie doświadczenie zawodowe i metodologiczne.

Nie bez znaczenia dla specjalności jest również samo miejsce, w którym mieści się nasza uczelnia. Transport kolejowy to również sieć tramwajów czy metro. Studiując w Warszawie, masz do nich dostęp i możesz uczyć się od specjalistów, którzy na co dzień zarządzają i dbają o bezpieczeństwo tej infrastruktury.

Wreszcie nasza uczelnia to również liczne grono partnerów z branży kolejowej, które wciąż podlega rozbudowie. Decydując się na zdobywanie wiedzy w naszych murach, zyskujesz dostęp do wiedzy z pierwszej ręki, której nie trzymasz nigdzie indziej. Wystarczy wspomnieć współpracę z Instytutem Kolejnictwa, który uczestniczy w opracowywaniu programu studiów czy PKP Intercity, u którego nasi studenci odbywają praktyki.

Nasz kampus to nowoczesna baza dydaktyczna, w skład której wchodzą wygodne aule i sale wykładowe, pracownie językowe i laboratoria komputerowe wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, oprogramowanie i symulatory, między innymi symulator lokomotyw.

Czego nauczę się na studiach magisterskich związanych z zarządzeniem bezpieczeństwem w transporcie kolejowym?

W kształceniu stawiamy przede wszystkim na praktykę, dlatego też zajęcia praktyczne w wybranych zakładach pracy to nieodłączny element programu studiów. Przygotujemy Cię m.in. do realizacji zadań z zakresu projektowania i diagnozowania stanu bezpieczeństwa kolejowego. Zdobędziesz umiejętność modernizowania kolejowych układów komunikacyjnych. Nabędziesz wiedzę z zakresu diagnostyki czy podstaw inżynierii bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Pamiętaj, że te studia przygotują Cię do pracy na stanowiskach specjalistycznych, które cechują się odpowiedzialnością, ale również dużą przestrzenią decyzyjną.

Inne specjalności na kierunku Transport:

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!