Przejdź do treści
Tytuł, który uzyskasz: magister na kierunku transport
Typ studiów i czas trwania: niestacjonarne (4 semestry)

Studia magisterskie na kierunku transport

Sprawdź kierunek studiów, dzięki któremu dowieziesz efekty i trafnie pokierujesz swoimi wyborami zawodowymi. Zobacz, jak mogą wyglądać Twoje studia na kierunku transport II stopnia.

Interdyscyplinarne studia magisterskie na kierunku transport są ofertą dla osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy technicznej i organizacyjnej z zakresu transportu. Skrupulatnie dobrany program powstał na podstawie przeprowadzonej analizy rynku pracy i ma na celu przygotowanie absolwentów do aktualnych potrzeb tej branży.

Studiując na UTH, zyskasz dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy, cenionych na rynku pracy umiejętności i najlepszego oprogramowania. Jeżeli chcesz, żeby Twoje codzienne działania w przyszłości pomogły zbudować nowoczesny transport, wyznacz sobie nowy cel, zaplanuj najszybszą trasę dla kariery zawodowej i zapisz się na studia II stopnia na kierunku transport. Zapraszamy!

Dlaczego warto studiować na kierunku transport II stopnia?

Kształcenie na kierunku transport odpowiada bieżącym wyzwaniom rynku transportu. Na studiach magisterskich rozwiniesz swoją wiedzę, którą zdobyłeś na poprzednim etapie kształcenia. Poznasz problematykę organizacji i techniki transportu oraz zarządzania bezpieczeństwem w organizacjach transportowych. Podczas nauki stopniowo będziesz poznawać zagadnienia z zakresu sterowania ruchem i przepływu osób oraz materiałów, doboru technologii i technicznych środków transportowych, a także pokrewnych dyscyplin.

Program studiów magisterskich na kierunku transport jest interdyscyplinarny, co oznacza, że posiądziesz zarówno kompetencje techniczne i umiejętności posługiwania się profesjonalnym oprogramowaniem, jak i miękkie zdolności związane z zarządzaniem zasobami oraz radzeniem sobie ze stresem. Zostaniesz specjalistą, który potrafi łączyć kompetencje techniczne z wiedzą i umiejętnościami menedżerskimi.

Na kierunku transport II stopnia oferujemy cztery specjalności:

  1. inżynieria i tuning pojazdów,
  2. systemy logistyczne i transportowe,
  3. Pojazdy autonomiczne, e-mobilność i inteligentne systemy w transporcie
  4. Inżynieria bezpieczeństwa w transporcie kolejowym

Po ukończeniu studiów z zakresu inżynierii i tuningu pojazdów będziesz:

  • posiadać wiedzę na temat specyfiki i zastosowania pojazdów w procesie transportowym,
  • posiadać umiejętności modyfikowania pojazdów w celu efektywniejszej realizacji zadań transportowych,
  • znać zasady grafiki inżynierskiej i prototypowania.

Po ukończeniu studiów z zakresu systemów logistycznych i transportowych będziesz:

  • mieć rozszerzoną wiedzę w zakresie budowy i zasad działania infrastruktury transportowej i środków transportu,
  • mieć kompetencje odpowiednie do planowania procesów transportowych w systemach transportowych i logistycznych,
  • wiedzieć, jak dokonać analizy ekonomicznej podejmowanych działań w zakresie transportu.

Decydując się na studia u nas, masz gwarancję otrzymania praktycznej wiedzy prosto od praktyków, co da Ci przewagę na konkurencyjnym rynku pracy oraz doskonałe perspektywy rozwoju.

Partnerzy kierunku transport

Wybierając UTH zyskujesz dostęp do aktualnej wiedzy, której źródłem są najlepsi specjaliści w branży. Nasze kierunki zawsze realizowane są w kooperacji z renomowanymi partnerami. Podczas studiów otrzymasz możliwość skorzystania z wielu staży, praktyk, czy też wizyt studyjnych u najlepszych z branży motoryzacyjnej i TSL.

W zakresie logistyki i transportu współpracujemy na stałe z Instytutem Transportu Samochodowego, Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego, co zapewnia dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy i case’ów, na których mogą kształcić się nasi studenci.

Dzięki tej strategii studenci mają niepowtarzalną okazję do zdobycia praktycznej wiedzy, z której będą mogli skorzystać w swojej przyszłej pracy zawodowej.

Program studiów na kierunku transport II stopnia

Studia magisterskie na kierunku transport trwają 4 semestry.

Program nauczania pozwala zdobyć specjalistyczne wykształcenie w dziedzinie nowoczesnego transportu z uwzględnieniem infrastruktury, zintegrowanych systemów transportowych i logistycznych. Na studiach magisterskich materiał został poszerzony o wiedzę z zakresu inżynierii ruchu, inżynierii środków transportowych w ruchu drogowym i szynowym, systemów i procesów transportowych oraz sterowania w transporcie. Dzięki temu będziesz mieć odpowiednie kwalifikacje, aby w przyszłości zarządzać i sterować transportem z zastosowaniem nowoczesnych metod, urządzeń oraz technologii informatycznych.

Doskonale wiemy, że edukacja to jednak nie tylko teoretyczne przygotowanie, ale również konkretne umiejętności, które otwierają dostęp do rynku pracy. Dlatego też podczas nauki będziesz pracował na oprogramowaniu komputerowym, które wykorzystywane jest w branży i które pozwoli Ci na dynamiczny rozruch Twojej kariery zawodowej. Studiując w UTH masz dostęp do bazy aktualnego oprogramowania specjalistycznego w naszych laboratoriach, ale otrzymujesz również dostęp do niego poprzez własny komputer na bazie licencji. Możesz ćwiczyć więc dowoli.

Programy komputerowe, które poznasz i będziesz wiedzieć, jak je wykorzystać w przyszłości to:

  • Autodesk Inventor, Autodesk AutoCad: w realizacji zajęć projektowych z przedmiotu grafika inżynierska, geometria wykreślna, podstawy konstrukcji maszyn;
  • Matlab (z simulinkiem): w realizacji przedmiotu podstawy programowania, do zajęć związanych np. z automatyką, modelowania układów sterowania, rozpoznawania otoczenia, pracą układów;
  • System PLANUS — program do obsługi zgłoszeń celnych towarów w formie elektroniczne, w realizacji zajęć z obsługi celnej;
  • Oprogramowanie do tuningu — WinOLS software full version OLS501.

Wiedza zdobyta podczas zajęć i warsztatów to jednak nie wszystko. Możesz również uczestniczyć w pracach koła naukowego TSL Team, które zajmuje się szeroko pojętą logistyką. Dołączając do koła, staniesz się częścią społeczności zainteresowanej poszerzaniem swoich horyzontów i umiejętności w zakresie transportu. Możesz dowiedzieć się więcej choćby w zakresie alternatywnych środków transportu, wpływu transportu na sprzedaż i zadowolenie klienta itd. Członkami koła są zarówno studenci, jak i wykładowcy oraz praktycy, dzięki czemu możesz nawiązać liczne znajomości, które rozpędzą Twoją karierę.

Perspektywy po studiach

Będąc absolwentem studiów II stopnia, na kierunku transport uzyskasz tytuł magistra. Będziesz mieć wiedzę i umiejętności umożliwiające pracę zarówno w dużych, jak i małych przedsiębiorstwach z obszaru szeroko rozumianego transportu. Wykształcenie techniczne zdobyte na studiach inżynierskich, będzie wzbogacone o specjalistyczną wiedzę organizacyjną, prawną i ekonomiczną. Te umiejętności sprawią, że w przyszłości możesz pracować na wysokich stanowiskach w:

  • biurach projektowych i badawczych,
  • jednostkach rozwijających ideę smart city,
  • dużych przedsiębiorstwach zarządzających własną flotą transportową,
  • przedsiębiorstwach przewozowych i spedycyjnych,
  • działach transportu i logistyki przedsiębiorstw,
  • miejskich zarządach dróg,
  • specjalistycznych komórkach administracji rządowej i samorządowej,
  • biurach urbanistycznych,
  • przedsiębiorstwach przewozów pasażerskich,
  • centrach logistycznych,

FAQ

Dlaczego kierunek transport?

Na studiach oprócz wiedzy teoretycznej zdobytej w trakcie wykładów, masz możliwość praktycznej nauki podczas ćwiczeń, laboratoriów, zajęć terenowych oraz praktyk branżowych. Wykładowcy dzielą się swoją wiedzą w ramach case study, dzięki czemu będziesz się uczyć na ciekawych przypadkach, które wydarzyły się w rzeczywistości. Jest to znakomita okazja do poznania pracy od podszewki. Z naszej strony zapewnimy Ci najlepszych wykładowców, którzy działalność dydaktyczną łączą z codzienną pracą w branży transportowej. Ponadto wybierając UTH zyskujesz dostęp do aktualnego oprogramowania, także na zasadzie indywidualnej studenckiej licencji do wykorzystania na Twoim sprzęcie. Wszystko to świetnie będzie prezentować się w Twoim CV.

Czy po tym kierunku czeka mnie ciekawa praca?

Branża transportowa dynamicznie się rozwija. To praca dla osób lubiących wyzwania i pracę w zespole. Zawody związane z obsługą transportu i logistyką są znakomitym polem działania dla multizadaniowców, którzy nie lubią się nudzić. Jeżeli jesteś osobą zaradną, kontaktową i lubisz zdobywać nowe umiejętności, ta praca na pewno będzie dla ciebie ciekawa, poza tym znając języki obce, możesz rozwijać swoją karierę na rynku międzynarodowym. Możliwości, jakie na Ciebie czekają, są ogromne, wszystko zależy od Ciebie i specjalności, w jakiej chcesz się rozwijać.

Pamiętaj, że już na etapie studiów możesz sprofilować swój rozwój zawodowy. Wybierz specjalność, z którą wiążesz swoją przyszłość i która najlepiej oddaje Twoje zainteresowania. Nie zapominaj również o aktywności w kole naukowym. TSL Team to koło, które zrzesza studentów, wykładowców i przedstawicieli branży, którzy chcą rozszerzać swoje horyzonty w zakresie szeroko pojętej logistyki i transportu. Zagadnienia, jakie możesz poznać uczestnicząc w jego pracach, to między innymi: ekologiczne systemy zasilania środków transportowych, konstrukcja pojazdów, magazynowanie, wpływ transportu na sprzedaż online itd.

Jeśli wykorzystasz wszystkie te możliwości, posiądziesz unikalne kompetencje, które sprawią, że rynek pracy będzie stać przed Tobą otworem, a Ty będziesz mógł wybierać w najciekawszych ofertach.

 

W świecie zunifikowanej gospodarki i globalnych połączeń świat potrzebuje specjalistów w dziedzinie transportu. Na studiach magisterskich możesz nauczyć się, jak być ekspertem w tej dziedzinie oraz jak pomóc innym poprzez wdrożenie nowoczesnych systemów logistycznych, transportowych, technologii informatycznych, a także elektrotechniki i automatyki. Studia magisterskie na kierunku transport pozwolą Ci zapoznać się ze wszystkimi obszarami tej ogromnej i ekscytującej dziedziny wiedzy.

Wydział Inżynieryjny UTH

Zapisz się!