Przejdź do treści
Tytuł, który uzyskasz: licencjat na kierunku Zarządzanie
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (6 semestrów) i niestacjonarne (6 semestrów)

Studia na specjalności Zarządzanie Big Data

Chcesz, aby dobre szanse zawodowe były Ci dane? Postaw na unikalne studia licencjackie Zarządzanie Big Data.

Zarządzanie Big Data to interdyscyplinarne studia obejmujące wiedzę z zakresu informatyki, nowych technologii, zarządzania, analityki i wielu innych dziedzin, których opanowanie jest niezbędne do tego, aby organizować pracę dużych przedsiębiorstw i podejmować strategiczne decyzje w oparciu o analizę danych.

Według Erica Schmidta byłego prezesa zarządu Google ludzkość co 2 dni wytwarza tyle danych, ile cała cywilizacja produkowała do początku XXI wieku. Co ciekawe, ilość tych danych podwaja się średnio co 2 lata. W informacjach wytwarzanych przez ludzi tkwi klucz do zrozumienia zachowań i preferencji grup populacji i szansa na podejmowanie decyzji biznesowych, które przyczynią się do skalowania rozwoju. Ten, kto posiądzie tę umiejętność, będzie znał klucz do podejmowania trafnych decyzji i będzie rozchwytywany na rynku pracy.

Studia licencjackie Zarządzanie Big Data są dla Ciebie, jeśli chcesz pracować na stanowiskach związanych z analityką przemysłową, biznesową, gospodarczą itd. i na tej podstawie podejmować trafne decyzje strategiczne.

Czego nauczysz się wybierając specjalność Zarządzanie Big Data?

Zarządzanie Big Data to nowatorska specjalność, która jest odpowiedzią na zgłaszane przez przedsiębiorstwa i biznes braki właściwie wykształconych kadr w zakresie zarządzania danymi. Każdego dnia ludzkość produkuje niezliczone ilości danych. Informacje o realizowanych transakcjach, przeglądanych witrynach, nawykach zakupowych i wiele innych cennych danych to klucz do zrozumienia zasad, które rządzą wyborami poszczególnych grup osób. Poznanie tych nawyków otwiera szerokie możliwości działania biznesowego. Wystarczy wspomnieć, że według Rzeczpospolitej już w 2025 r. średnie zużycie pakietu danych w Polsce wzrośnie do 21,84 GB.

Studiując Zarządzanie Big Data, zdobędziesz wiedzę na temat pozyskiwania i przetwarzania zbiorów danych cyfrowych oraz pracy z nimi. Nauczysz się również, jak na podstawie analizy informacji podejmować trafne decyzje o charakterze strategicznym.

Podczas studiów nabędziesz umiejętności z zakresu informatyki, matematyki, statystki, podejmowania decyzji, zarządzania i innych dziedzin, a wszystko to w kontekście analizy danych. Ponadto rozwiniesz swoje zdolności miękkie, takie jak umiejętności przywódcze czy perswazja oparta o merytoryczne argumentowanie.  

Program studiów nie ogranicza się jedynie do wiedzy teoretycznej. W czasie studiów poznasz specjalistyczne oprogramowanie, elementy programowania czy pracy z bazami danych.

Niektóre z zagadnień i umiejętności, które będziesz miał okazję zdobyć podczas studiów:

 • projektowanie i zarządzanie bazami SQL oraz wybór odpowiednich narzędzi IT do realizacji procesów na danych,
 • umiejętność przetwarzania danych z różnych źródeł (bazy danych, plikimultimedialne i tekstowe, strony www, dane geolokacyjne, dane pochodzące z usług i systemów teleinformatycznych itd.),
 • znajomość zagadnień machine learning wykorzystywanych podczas analizy danych,
 • umiejętność projektowania i administrowania systemami komputerowymi służącymi do analizy danych,
 • umiejętność korzystania z narzędzi statystycznych oraz przeprowadzania analiz danych w środowisku programistycznym,
 • umiejętność modelowania i prowadzenia analiz statystycznych danych w tym wiedza z zakresu analizy i statystyki matematycznej, ekonomii matematycznej, algebry liniowej itd.
 • umiejętności i wiedza techniczna dotycząca infrastruktury i narzędzi umożliwiających zbieranie, przechowywanie i przetwarzanie dużej ilości danych,
 • wiedza z zakresu matematycznego modelowania procesów gospodarczych.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach studiów licencjackich Zarządzanie Big Data

Studia o specjalności Zarządzanie Big Data mają charakter interdyscyplinarny, co oznacza, że łączą wiedzę z różnych dziedzin. Jako student specjalności będziesz poznawał zarówno zagadnienia informatyczne, jak i ekonomiczne, matematyczne itd. Z uwagi na swój międzyprzedmiotowy charakter studia wyposażają w komplementarną wiedzę, której potrzebujesz, aby pracować z dużymi bazami cyfrowych danych.

Złożoność specjalności widać, gdy przyjrzysz się realizowanym przedmiotom. Oto wybrane z nich:

 • ekonomia informacji,
 • systemy operacyjne z podstawami programowania,
 • bazy danych,
 • repozytoria i bazy wiedzy,
 • proces zasilania informacyjnego baz danych,
 • machine learning.

Zdobyta na studiach wiedza i umiejętności pozwolą absolwentom na kompetentne zarządzanie ustrukturyzowanymi i nieustrukturyzowanymi zasobami, a ściślej rzecz ujmując, rzetelną identyfikację różnych typów dokumentów, ich gromadzenie, porządkowanie i przetwarzanie na potrzeby dalszych analiz przy aktywnym wykorzystaniu szerokiego spektrum narzędzi informatycznych.

Perspektywy po studiach

Program studiów licencjackich Zarządzanie Big Data został skonstruowany w ten sposób, aby absolwent posiadał nie tylko wiedzę, ale również praktyczne umiejętności pozwalające na efektywną pracę z Big Data. Po zakończeniu studiów będziesz gotowy, aby wykorzystać swoje umiejętności na użytek społeczno-gospodarczy oraz generowania nowych potrzeb w informacyjnej sferze nauki, edukacji i biznesu.

Kończąc studia zdobędziesz zawód data scientists, który został okrzyknięty przez Harvard Business Review najbardziej pożądanym zawodem XXI wieku.

Jako absolwent specjalności Zarządzanie Big Data znajdziesz zatrudnienie między innymi na stanowisku specjalisty zaawansowanej analizy danych w przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach telekomunikacyjnych, bankach, firmach ubezpieczeniowych. Ponadto Twoje kompetencje mogą zostać wykorzystane w administracji publicznej czy zaawansowanych centrach badawczych. Twoje umiejętności będą również cenne w branży marketingowej, w której na podstawie analizy danych, np. danych o zachowaniach w witrynach czy sklepach internetowych podejmowane są decyzje dotyczące kształtu reklamy.

To oczywiście nie wszystkie możliwości zawodowe. Karierę będziesz mógł zrobić również w instytucjach nauki, ośrodkach sektora B+R+I itd. Jednym słowem, kończąc Zarządzanie Big Data będziesz mieć kompetencje, które pozwolą Ci pracować w niemal każdej branży.

FAQ

Gdzie będę mógł pracować po tej specjalności?

Obecnie z przetwarzaniem danych mamy do czynienia w niemal każdej dziedzinie życia i gospodarki. Marketing gromadzi informacje na temat zachowań użytkowników na stronach internetowych,
e-commerce skupia się na analizie zachowań zakupowych online, działy sprzedaży pozyskują dane kontaktowe do potencjalnych klientów, medycyna przetwarza ogromne ilości danych w celu leczenia pacjentów – można tak długo. Jak więc widzisz, gromadzenie i zarządzanie danymi jest dziedziną, z którą spotykamy się na każdym kroku. Jako absolwent Zarządzania Big Data będziesz miał unikatowe kompetencje umożliwiające pracę w wyżej wymienionych branżach, jak i innych działach gospodarki. To niezwykle elastyczna wiedza, która pozwoli Ci rozpocząć karierę w dziedzinie, którą się interesujesz. Dla porządku wymieńmy kilka z nich. Z wiedzą uzyskaną podczas studiów na tej specjalności będziesz mógł pracować w:

 • zespołach marketingowych badających zachowania konsumentów,
 • zespołach analitycznych wspierających proces sprzedażowy,
 • zespołach zarządzających ryzykiem inwestycyjnym,
 • zespołach automatyzujących analizę i przetwarzania danych,
 • zespołach badawczych analizujących określone dziedziny gospodarki.

Pamiętaj, że z taką wiedzą będziesz odpowiedzialny za podejmowanie strategicznych decyzji, stąd też będziesz mógł piastować ważne i intratne funkcje.

Jaki zawód będę mógł wykonywać po zakończeniu studiów Zarządzanie Big Data?

Jako absolwent specjalności będziesz mógł legitymować się unikalnym i cenionym na rynku pracy zawodem data scientists – specjalista zaawansowanej analizy danych, który został uznany za jeden z najbardziej pożądanych fachów obecnego wieku.

Musisz jednak pamiętać, że studiując Zarządzanie Big Data, nabędziesz szereg interdyscyplinarnych umiejętności z zakresu informatyki, matematyki, statystyki, jak i umiejętności miękkie, co zapewni Ci dobry start również w innych zawodach bazujących na tego typu zdolnościach.

Dla przekładu, jeśli ukończysz tę specjalność, a Twoją pasją są komputery, świetnie odnajdziesz się jako specjalista w branży IT odpowiadający za projektowanie systemów zautomatyzowanego przetwarzania danych. Jeśli natomiast Twoje zainteresowania zwrócone są w stronę marketingu – zostaniesz doceniony w agencjach interaktywnych lub w firmach sprzedających swoje produkty w sieci jako analityk wyznaczający kierunki działań reklamowych i personalizacji sprzedaży.

To tylko dwie z licznych i wciąż powstających możliwości. Pamiętaj również, że jest to wiedza uniwersalna, która otworzy Ci furtkę do pracy na całym świecie.

Jakie umiejętności powinienem mieć, aby studiować Zarządzanie Big Data

Specjalność Zarządzanie Big Data, co zostało już kilkukrotnie podkreślone, to studia interdyscyplinarne integrujące kilka dziedzin wiedzy z zakresu nauk ścisłych i humanistycznych. Decydując się na studia o tej specjalności, powinieneś dobrze czuć się w matematyce i statystyce. Nie bez znaczenia będzie również, jeśli interesujesz się informatyką bądź programowaniem. Wiedza z tych dziedzin lub umiejętność czerpania przyjemności z ich nauki sprawi, że studia będą dla Ciebie dobry wyborem.

Nie zapominaj jednak, że konieczne będą również umiejętności miękkie, takie jak gotowość do podejmowania decyzji i rozwinięta wyobraźnia. Jednym słowem, jeśli nie przeraża Cię matematyka, ale jednocześnie dobrze rodzisz sobie na przedmiotach humanistycznych, studia licencjackie o specjalności Zarządzanie Big Data są dla Ciebie.

Zarządzanie Big Data czy warto?

Świat z roku na rok produkuje coraz większą ilość danych, które coraz częściej skutecznie wspierają prognozowanie kierunków rozwoju i efektywnych obszarów inwestowania. Analizy Big Data są wykorzystywane w optymalizacji procesów decyzyjnych i biznesowych. To wszystko sprawia, że konieczni są specjaliści, którzy potrafią organizować i zarządzać  zespołami analityków i będą świetnie orientować się w możliwości pracy z danymi, znać narzędzia umożliwiające ich odpowiednie przetwarzanie i opracowywanie, a jednocześnie będą w stanie na podstawie ich analizy podejmować trafne decyzje.

Specjalność Zarządzanie Big Data jest z pewnością dziedziną przyszłości, przed którą duże perspektywy rozwoju. Kształcąc się w tym kierunku, zapewniasz sobie satysfakcjonującą przyszłość.

REKRUTACJA Agnieszka Bliszczak

Agnieszka Bliszczak

tel. (22) 262 88 88,

rekrutacja@uth.edu.pl

Zapisz się!