Przejdź do treści
Zapisz się na Indywidualne Dni Otwarte UTH
Tytuł, który uzyskasz: licencjat na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (6 semestrów) i niestacjonarne (6 semestrów)

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – studia I stopnia

Fascynuje Cię postępująca dynamicznie cyfryzacja świata? Z zachwytem patrzysz na rozwój globalnej sieci i chcesz mieć wpływ na jej kształtowanie? Wiesz jednak, że za fasadą wygody, komfortu i ogólnej dostępności do informacji, kryje się wiele zagrożeń – nie tylko dla kraju czy gospodarki, ale i zwykłych ludzi. Chcesz uczynić internet bezpieczniejszym miejscem? Kierunek Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni w UTH – to miejsce dla Ciebie.

Wirtualny świat internetu, to nie tylko korzyści i możliwość globalnego rozwoju. Powszechny dostęp do technologii, wiedzy i zasobów sprawia, że przestrzeń ta staje się także idealnym środowiskiem dla przestępczości. Czasy średniowiecza są już dawno za nami. Bandyci nie grasują już na traktach i szlakach kupieckich – przenieśli się do internetu.

Pojawiła się zatem potrzeba wykształcenia ludzi, którzy dzięki swoim kwalifikacjom będą w stanie skutecznie im przeciwdziałać. Ochrona informacji, zarządzanie ryzykiem, projektowanie rozwiązań zapobiegających atakom terrorystycznym, cyberterrorystycznym czy hackerskim to oczekiwania współczesnego rynku.

Brzmi jak coś, co chciałbyś robić w życiu, a internet to Twoja rzeczywistość? Już nie musisz się zastanawiać – zapraszamy na studia licencjackie – Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Złam szyfr, sprawdź perspektywy zawodowe

Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.


Myślę o Twojej karierze... Daj mi kilka sekund

Czego nauczysz się, wybierając specjalność Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?

Specjalizacja Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne adresowana jest do osób zainteresowanych zjawiskami zachodzącymi w sieci, przede wszystkim w kontekście ochrony i zapobiegania cyberzagrożeniom. Na naszych studiach nauczysz się:

  • rozumieć i definiować najważniejsze pojęcia związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, jak np. „informacja”, „społeczeństwo informacyjne”, „cyberświat”, „cyberterroryzm”, „cyberprzestępstwa”,
  • obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa cyberprzestrzeni,
  • wskazywać instytucje bezpieczeństwa państwa i omawiać ich kompetencje w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni,
  • wyszczególniać elementy (wraz z ich uzasadnieniem) infrastruktury krytycznej państwa, dla których bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej jest kluczowe,
  • zasad korzystania z narzędzi informatycznych służących do zarządzania bezpieczeństwem w administracji publicznej,
  • stosować odpowiednie metody, narzędzia analityczne i informatyczne wspierające podejmowanie decyzji związanych z bezpieczeństwem.

Studia na specjalności Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni na UTH to także przygotowanie do przeciwdziałania nowym, dynamicznie rozwijającym się zagrożeniom związanym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W dobie, gdy AI jest wykorzystywane do masowej produkcji fake newsów i deep fake’ów, które mogą wpływać na bezpieczeństwo kraju, potrzebujemy specjalistów, którzy będą w stanie rozpoznawać i przeciwdziałać tym zagrożeniom. Na naszych studiach nauczysz się identyfikować i analizować potencjalne zagrożenia związane z nieodpowiedzialnym wykorzystaniem AI, a także opracowywać strategie i rozwiązania mające na celu ich minimalizację. Zdobędziesz umiejętności niezbędne do monitorowania i oceny wpływu AI na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, co pozwoli Ci skutecznie przeciwdziałać manipulacjom i atakom. Wybierając naszą uczelnię, zyskasz solidne podstawy do kariery w dynamicznie rozwijającym się sektorze cyberbezpieczeństwa, gdzie umiejętność przewidywania i reagowania na zagrożenia związane z AI staje się coraz bardziej kluczowa.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy Cię do podjęcia studiów na specjalności Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Partnerzy specjalności Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Specjalizację Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni realizujemy przy współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Miasta Stołecznego Warszawy. Działamy w porozumieniu z Komendantem Głównym Policji. Współdziałamy ze Strzelnicą AGVO, gdzie studenci mogą odbywać specjalistyczne kursy. Przy uczelni działa aktywnie koło naukowe Gomorra, skupiające swoje zainteresowania na zagadnieniach związanych z przestępczością, bezpieczeństwem i zarządzaniem we współczesnym świecie.

Koło naukowe Gomorra

Atuty specjalności Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić studentom ofertę w atrakcyjnym i praktycznym wariancie  edukacji. Stawiamy na kształcenie konkretnych umiejętności, czego odzwierciedleniem są zajęcia praktyczne, laboratoria, ćwiczenia i kursy. Co wyróżnia studia licencjackie Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?

  • Porozumienie z Komendantem Głównym Policji

    Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie zawarła w 2011 roku porozumienie z Komendantem Głównym Policji.

  • Zajęcia strzeleckie

    Studenci kształcący się w systemie stacjonarnym w ramach każdej ze specjalności na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne I stopnia mogą uczestniczyć w kursach: prowadzącego strzelanie oraz praktycznego posługiwania się bronią krótką i długą, bojową i sportową, a na studiach magisterskich na instruktora strzelectwa. W ofercie kształcenia znajduje się również kurs pierwszej pomocy z elementami TC3. Po ukończeniu kursów studenci otrzymują zaświadczenia i certyfikaty oraz legitymacje Ligi Obrony Kraju.

Specjalność Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni wyróżnia się na tle innych dzięki swojemu programowi nauczania, który nie tylko skupia się na standardowych elementach bezpieczeństwa cyfrowego, ale również przenika do świata sztucznej inteligencji. W czasach, gdy AI staje się coraz bardziej zintegrowana z naszym codziennym życiem i przynosi ze sobą nowe, niezbadane jeszcze wyzwania, nasza uczelnia zdecydowanie podąża ścieżką edukacji przyszłości. Program studiów jest tak zaprojektowany, aby studenci nie tylko zgłębili teoretyczne aspekty, ale również zdobyli praktyczne umiejętności, które pozwolą im skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom związanym z wykorzystaniem AI. To sprawia, że nasi absolwenci są niezwykle dobrze przygotowani do pracy w dynamicznym i ciągle zmieniającym się świecie cyberbezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni studia I stopnia

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to jedna z czterech specjalności na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne. Realizujemy je zarówno w ramach studiów licencjackich, jak i magisterskich. Zależy nam na kompleksowym kształceniu naszych studentów, dlatego specjalność wybraną na licencjacie możesz kontynuować na studiach uzupełniających, aby pogłębić i rozszerzyć swoją wiedzę i kompetencje. Studia I stopnia trwają 6 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Zajęcia odbywają się w Kampusie przy ul. Jutrzenki 135 w Warszawie. W obiekcie znajdują się sale audytoryjne z nowoczesnym sprzętem, aula, sale wykładowe, laboratoria (komputerowe, logistyczne i kryminalistyczne), pracownie językowe biblioteka i czytelnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Jeśli jesteś jeszcze w szkole średniej lub planujesz podjąć studia dopiero za kilka miesięcy, musisz wiedzieć, że lista przedmiotów oferowanych na Bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni może ulec zmianie. Z czego to wynika? Nieustannie obserwujemy rynek pracy, analizujemy jego potrzeby, wyciągamy wnioski i na jego podstawie organizujemy program nauczania – tak, aby nasi absolwenci byli jak najlepiej przygotowanymi specjalistami.

Aktualne, wybrane przedmioty:

  • gotowość obronna państwa,
  • rozwój globalnego społeczeństwa informacyjnego,
  • inwigilacja w cyberprzestrzeni,
  • infrastruktura krytyczna w zarządzaniu bezpieczeństwem,
  • wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa,
  • ochrona danych osobowych i informacji niejawnych,
  • cyberterroryzm,
  • zarządzanie ryzykiem w cyberprzestrzeni,
  • działania wywiadowcze,
  • kontrola, audyt w bezpieczeństwie.

Perspektywy po studiach

Postępująca cyfryzacja i automatyzacja sprawiają, że kwestie bezpieczeństwa w sieci nieustannie przybierają na znaczeniu. Z tego względu Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest jedną z tych specjalizacji, o których można powiedzieć, że będą stanowić o kształtowaniu wirtualnego świata w przyszłości – w kontekście badawczym i zawodowym.

Dzięki unikalnemu programowi nauczania, który obejmuje zagadnienia związane z AI, nasi absolwenci posiadają niepowtarzalne umiejętności, które wyróżniają ich na tle innych specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Ta specjalistyczna wiedza i doświadczenie w przeciwdziałaniu zagrożeniom związanym z AI sprawiają, że są oni niezwykle atrakcyjni dla pracodawców w dynamicznie rozwijającym się sektorze cyberbezpieczeństwa.

Studia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne przygotowują naszych absolwentów do pracy w instytucjach państwowych na szczeblu rządowym i samorządowym, służbach zajmujących się bezpieczeństwem (Policja, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa czy służby specjalne), instytutach badawczych, przedsiębiorstwach, w których bezpieczeństwo systemów i sieci teleinformatycznych jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania, np. w bankach, placówkach medycznych.

FAQ

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – jak praca po studiach?

Po studiach możesz pracować w zawodach wymagających specjalizacji w danej dziedzinie bezpieczeństwa, np. jako specjalista ds. bezpieczeństwa informacji lub administrator sieci. W pierwszym przypadku osoba zajmująca to stanowisko odpowiada za audyty bezpieczeństwa, ochronę informacji, ocenę ryzyka, nadzorowanie systemów informatycznych. Natomiast administrator zarządza siecią komputerową w przedsiębiorstwie, dba o jej bezpieczeństwo i prawidłowy przepływ informacji. Możesz także pracować w instytucjach państwowych, takich jak np. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, na jednym z wielu stanowisk specjalistycznych.

Czego nauczę się na specjalności Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?

Podczas studiów będziesz miał do czynienia z przedmiotami takimi jak Ochrona danych osobowych i informacji niejawnych, Cyberterroryzm, Zarządzanie ryzykiem w cyberprzestrzeni. Na zajęciach dowiesz się, jak dbać o bezpieczeństwo danych, a także poznasz metody i narzędzia umożliwiające ich ochronę – będziesz wiedzieć, jak zarządzać informacjami w instytucjach i przedsiębiorstwach. Poznasz zagrożenia związane z cyberterroryzmem oraz sposoby zapobiegania i zwalczania zjawisk występujących w sieci a zagrażających bezpieczeństwu ludzi i państwa.

To tylko wybrane zagadnienia na specjalizacji Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Studia na Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie wyposażą Cię we wszelkie niezbędne informacje i umiejętności umożliwiające znalezienie pracy na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem w wirtualnym świecie.

Dlaczego Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni ma przyszłość?

Zarówno firmy prywatne, jak i instytucje państwowe korzystają z sieci w ramach systemów informatycznych, realizując codzienne zadania. Przechowywanie informacji niejawnych dotyczących, chociażby danych pracowników, tajemnic biznesowych czy państwowych, wymaga odpowiednich zabezpieczeń i ciągłego nadzoru. Mimo rozwoju technologii nie jest to możliwe bez udziału specjalistów. To właśnie oni nadzorują i obsługują systemy zabezpieczające dane, są w stanie szybko wykryć nieprawidłowości i przeciwdziałać zagrożeniu. Waga informacji w dzisiejszych czasach, sposób ich przechowywania oraz związane z tym zagrożenia, sprawiają, że licencjackie i magisterskie studia Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, są przyszłościowym kierunkiem edukacji i przygotowania do zawodu.

Kurs praktycznego posługiwania się bronią krótką i długą, bojową i sportową

REKRUTACJA Agnieszka Bliszczak

Agnieszka Bliszczak

tel. (22) 262 88 88,

rekrutacja@uth.edu.pl

Zapisz się!