Przejdź do treści
Zapisz się na Indywidualne Dni Otwarte UTH
Tytuł, który uzyskasz: licencjat na kierunku Architektura wnętrz
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (6 semestrów) i niestacjonarne (7 semestrów)

Studia na specjalności Home design w języku polskim

Marzy Ci się kariera w dobrym stylu? Zaaranżuj swoje szanse zawodowe, zdobywając wiedzę, która urządzi Cię na całe życie.

Studiując na specjalności Home design, uzyskasz kompleksową wiedzę w zakresie planowania, projektowania i wyposażania wszelkiego rodzaju wnętrz. Poznasz specjalistyczne oprogramowanie i będziesz mieć możliwość łączenia edukacji z praktykami u specjalistów w tej branży.

Home design jest specjalnością realizowaną na kierunku Architektura wnętrz i odpowiada na stale rosnące zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie.

Stylowo zaprojektowane perspektywy zawodowe

Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Home design.


Myślę o Twojej karierze... Daj mi kilka sekund

Czego nauczysz się wybierając specjalność Home design?

Na studiach I stopnia w Warszawie nauczysz się wszystkiego, co związane jest z projektowaniem przestrzeni. Program nauczania jest rozbudowany i obejmuje przedmioty z zakresu projektowania wnętrz, historii projektowania, a także technik projektowania.

Na początku studiów będziesz miał do czynienia z przedmiotami, które stanowią ważne wprowadzenie do architektury wnętrza. Na kolejnym etapie nauki będziesz zagłębiać się w coraz bardziej specjalistyczne tematy. Zrozumiesz, czym jest home design w zakresie kompozycji. Dowiesz się, czy jest planowanie i integracja kolorów, kształtów, materiałów, a także estetyka przestrzenna w ogóle. Będziesz zajmować się m.in. aranżacją przestrzeni i geometrycznej formy, sprawdzisz, na czym polega myślenie przestrzenne i percepcja oraz tworzenie nastroju za pomocą światła i tkanin. Nauczysz się przygotowywania dokumentacji realizacyjnej, analizy i wyboru problemów w zadaniu projektowym, a także wykonywania projektu zgodnego z założeniem ideowym. Studia na specjalności Home design dadzą Ci niezbędne kompetencje w zakresie profesjonalnego projektowania.

Wiedzy teoretycznej będzie towarzyszył rozwój umiejętności. Poznasz oprogramowanie, dzięki któremu Twoje wizje i pomysły nabiorą konkretnych kształtów. Program nauczania obejmuje kształcenie umiejętności pracy z oprogramowaniem takim jak:

  • Microsoft Visual Studio 2017 Professional,
  • Oprogramowanie inżynierskie AutoCAD,
  • Photoshop,
  • Oracle VM VirtualBox 5.2.22,
  • net.4.0.13,
  • SketchUpPro-pl-x64 2020,
  • SketchUpPro-pl-x64 2020 z V-Ray,
  • DiaLux 4.13.0.2,
  • louispoulsen,
  • Philips Product Selector,
  • Free AxisVM Light.

Z wyżej wymienionych programów będziesz mógł korzystać w naszych laboratoriach komputerowych, jak i w domu, bazując na indywidualnych studenckich licencjach.

Podczas studiów będziesz mieć również dostęp do najnowocześniejszego sprzętu fotograficznego dzięki współpracy z firmą Olympus.

Partnerzy specjalności Home design

Specjalność Home design realizujemy we współpracy z zewnętrznymi firmami, które mają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie interior designu oraz firmami z branży oświetleniowej. To właśnie we współpracy z nimi opracowujemy program studiów, który odpowiada na wymagania rynkowe i jest zawsze aktualny.

Naszym cenionym partnerem jest biuro projektów R2. To pracownia, która jest laureatem wielu konkursów architektonicznych, specjalizująca się w opracowywaniu projektów koncepcyjnych, budowlanych i wykonawczych obiektów użyteczności publicznej. Na podstawie prac Biura R2 zrealizowano wiele budowli w całej Polsce, w tym liczne wielkopowierzchniowe centra handlowo-usługowe, galerie handlowe, budynki szkół, szpital, siedzibę sądu rejonowego, biurowce i hotele.

Pracownia projektowa GiS Architekci Sp. z o.o. to eksperci w projektowaniu obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. Projekty tej firmy zawsze oparte są na współcześnie obowiązujących europejskich standardach funkcjonalnych, formalnych oraz estetycznych.

Naszym zaufanym partnerem jest także grupa STUDIOSTUDIO zajmująca się doradztwem inwestycyjno-projektowym, która ma bogate doświadczenie w przedsięwzięciach architektonicznych i aranżacji wnętrz: mieszkań i biur, domów jednorodzinnych, klubów fitness, dyskotek, pubów.

W czasie studiów będziesz mieć wiele możliwości uczestnictwa w wizytach studyjnych w firmach designerskich, a także na plenerach malarskich doskonalących sztukę rysowania. Dodatkowo UTH oferuje studentom zdobywanie doświadczenia w ramach organizowanych konkursów fotograficznych.

 

  

 

Plan studiów na specjalności Home design

Wykładowcy UTH to profesjonaliści, którzy łączą wiedzę merytoryczną z doświadczeniem zawodowym. Nasza uczelnia kładzie duży nacisk na praktyczną stronę wiedzy, co oznacza, że plan studiów na specjalności Home design jest stale dopasowywany i profilowany pod kątem zapotrzebowania na rynku pracy. Raz w roku odbywa się spotkanie z tzw. Radą Pracodawców, podczas którego rozmawiamy z partnerami i dowiadujemy się, czego obecny rynek pracy oczekuje od absolwentów. Za każdym razem stosujemy się do tych sugestii, co owocuje nowymi specjalnościami i przedmiotami w programie nauczania.  

Studiując projektowanie wnętrz, będziesz:

  • przygotowany do podjęcia działalności twórczej w zakresie realizacji wnętrz,
  • mieć wiedzę niezbędną do współpracy w ramach wielobranżowych zespołów projektowych,
  • sprawnie posługiwać się komputerowymi narzędziami projektowania,
  • tworzyć wizualizacje swoich koncepcji twórczych.

Studia I stopnia na UTH trwają 6 semestrów w trybie stacjonarnym i 7 w trybie niestacjonarnym. Oba tryby kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata architektury wnętrz. Dzięki temu będziesz posiadać najlepsze przygotowanie do podjęcia studiów magisterskich lub podjęcia pracy w zawodzie.

UTH jako nowoczesna i zorientowana na praktykę uczelnia od 2019 roku z sukcesem realizuje projekt współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „UTH 3.0 Przez rozwój do doskonałości”. Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych naszych studentów już na etapie nauki, dzięki czemu odpowiadamy na potrzeby gospodarki, rynku pracy oraz samych uczniów. Uczelnia konstruuje tematykę studiów zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych w taki sposób, żeby były maksymalnie dostosowane do potrzeb pracodawców w regionie.

Ponadto możemy pochwalić się wysokiej jakości programami stażowymi w firmach i instytucjach, dzięki którym studenci zdobytą wiedzę teoretyczną mogą od razu wykorzystać w przyszłej pracy. Jako student odbędziesz praktyki w wybranej firmie zajmującej się architekturą wnętrz, gdzie zobaczysz od środka, jak wygląda praca w tym zawodzie.

Ponadto w nowoczesnych pracowniach naszej uczelni będziesz pracować nad zadaniami semestralnymi, ale także projektami dla firm i innych partnerów kooperacyjnych naszej uczelni. Dodatkowym atutem studiów są liczne konkursy dotyczące aranżacji architektonicznych. W ten sposób ucząc się, nawiązujesz jednocześnie kontakty zawodowe.

To jednak nie wszystko. Swoją wiedzę możesz rozwijać również w ramach koła naukowego Architektury wnętrz. Uczestnicząc w jego pracach, pogłębisz swoje umiejętności z zakresu szeroko rozumianej architektury wnętrz, poznasz wiele interesujących projektów wnętrzarskich, ale również będziesz mieć okazję do rozwijania umiejętności takich jak rysunek czy malarstwo, które są niezwykle istotne w tym zawodzie.

Perspektywy po studiach

Studia na specjalności Home design przygotują Cię do podjęcia działalności twórczej w zakresie realizacji wnętrz. Będziesz mieć niezbędne umiejętności potrzebne do współpracy w ramach wielobranżowych zespołów projektowych, a także do prowadzenia własnej działalności w tym zakresie.

Po ukończeniu studiów możesz podjąć pracę jako architekt wnętrz w firmach projektowych, planistycznych, inżynieryjnych i architektonicznych. Ponadto możesz pracować jako freelancer, dekorując wnętrza dla osób prywatnych lub na sesjach zdjęciowych dla magazynów wnętrzarskich, lub mody.

Poza wymienionymi perspektywami zawodowymi czeka na Ciebie praca jako:

  • architekt wystaw odpowiadający za prezentację produktów dużych marek,
  • kierownik artystyczny instytucji kultury w zakresie organizacji przestrzeni,
  • specjalista do spraw rewitalizacji przestrzeni zdegradowanych,
  • doradca w zakresie optymalizacji wydajności przestrzennej przedsiębiorstw.

FAQ

Czy zawód projektanta wnętrz jest ciekawy?

Zdecydowanie tak! Projektanci wnętrz w swoim zawodzie łączą pomysłowość z wiedzą merytoryczną, co sprawia, że jest to ciekawa propozycja dla młodych i kreatywnych osób. W swojej pracy zawodowej będziesz wykonywać wiele różnych projektów, dla wielu klientów, którzy mają różniące się wymagania, ale to nie przeszkadza w wytworzeniu niepowtarzalnego stylu, który zgodny będzie z Twoim gustem. Dlatego tym ważniejsze jest, aby wyspecjalizować się w określonych i nowych obszarach, które będą Twoją wizytówką. Jeśli jesteś osobą pomysłową i lubisz tworzyć, stawiaj na innowacyjne rozwiązania, w ten sposób możesz się wyróżnić na tle konkurencji.  

Jak wygląda praca projektanta na co dzień?

W pracy projektanta wnętrz nie ma nigdy jednego wzoru i planu działania, praca zawsze jest inna i polega na różnych zadaniach. Zlecenia z zakresu home designu obejmują projektowanie głównie przestrzeni prywatnych, ale mogą dotyczyć aranżacji prywatnego mieszkania, luksusowego domu, a nawet jachtu. W swojej pracy będziesz tworzyć projekt, dobierać materiały, kompozycje oświetleniowe i kolorystyczne. W tym zawodzie niezwykle ważne jest, aby projektować piękne przestrzenie, ale zawsze w zgodzie z życzeniami klienta.

Realizacja projektu zwykle rozpoczyna się od przeprowadzenia gruntownego wywiadu w zakresie potrzeb zleceniodawcy, jego preferencji i możliwości budżetowych. Następnie opracowywany jest wstępny projekt, który wielokrotnie podlega rewizji. Na końcu przychodzi czas na realizację.

Pamiętaj: ogromnym plusem pracy twórczej jest możliwość wypracowania własnego unikatowego stylu. Jeśli będziesz dobry, Twój styl może stać się rozpoznawalną marką, a to oznacza sukces finansowy. Jedno jest pewne, Twoja praca będzie polegała na projektowaniu, ale także na licznych rozmowach z klientami i definiowaniu ich potrzeb.

Nie możesz również bać się pracy fizycznej. Tyle samo czasu, co na projektowaniu, spędzisz w miejscu realizacji, gdzie trzeba będzie przesunąć meble, pomalować ścianę czy umieścić na właściwym miejscu dekorację. Nie możesz bać się tego typu zajęć. Jako osoba odpowiedzialna za całościowy efekt, musisz czasami wziąć sprawy w swoje ręce i poinstruować osoby wykonujące Twoją wizję.

Jakie umiejętności powinien posiadać dobry projektant wnętrz?

Projektant wnętrz nie tylko ładnie urządza mieszkania, jego praca to nieustający proces twórczy, który obejmuje także projektowanie planów elektrycznych i wentylacyjnych, troskę o funkcjonalność pomieszczenia i bezpieczeństwo przebywających w nim osób.

Stąd tez projektant wnętrz powinien posiadać całościową wiedzę dotyczącą wszystkich aspektów wnętrzarskich. Nieprzypadkowo w planie studiów znajdziesz przedmioty takie jak budownictwo. Decydując się na te studia, musisz być gotowym nie tylko na snucie artystycznych wizji, ale również na twarde stąpanie po ziemi podczas poznawania zagadnień konstrukcyjnych.

Czy studia z projektowania wnętrz są dla mnie?

Kandydat na studia o specjalności Home design powinien łączyć zdolności artystyczne z umiejętnościami technicznymi. Jeśli więc myślisz o tych studiach, zastanów się, czy posiadasz cechy takie jak: wyobraźnia przestrzenna, kreatywność, poczucie estetyki, brak trudności w opracowywaniu zagadnień technicznych, umiejętności manualne.

Innymi ważnymi cechami są komunikatywność i cierpliwość. Pamiętaj, że zanim przedstawisz gotowy projekt i przystąpisz do jego realizacji, będziesz musieć spędzić wiele czasu na rozmowach, tłumaczeniach i zbieraniu wywiadów.

 

Studia licencjackie na specjalności home design łączą w sobie wiedzę merytoryczną z działalnością artystyczną. Dobry projektant wnętrz tworzy piękne przestrzenie, ale zanim je zaprojektuje, musi zbadać kwestie dotyczące tego, jak np. ludzie zwykle poruszają się w danym pomieszczeniu, jakie są ich zwyczaje, co dla nich jest ważne. Muszą wiedzieć, jaką rolę ma odgrywać dana przestrzeń i jej oświetlenie. To wszystko ma ogromny wpływ ma efekt końcowy projektu i komfort klienta.

Koncepcja studiów na UTH w Warszawie wynika z potrzeb i możliwości, które dostrzegamy w branży projektowania wnętrz. Jesteśmy przekonani, że dobry projekt to połączenie twórczej wizji z czynnikami technicznymi i uwarunkowaniami danego miejsca. Wiedzę na temat wszystkich tych elementów zdobędziesz podczas studiów o specjalności home design.

 

Inne specjalności na kierunku Architektura wnętrz:

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!