Przejdź do treści
Tytuł, który uzyskasz: licencjat na kierunku architektury wnętrz
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (6 semestrów) i niestacjonarne (7 semestrów)

Studia na kierunku architektura wnętrz

Bądź architektem swojego sukcesu zawodowego! Studia licencjackie na kierunku architektura wnętrz to wiedza pochodząca od najlepszych specjalistów oraz praktyczne umiejętności.

Studia architektura wnętrz w Warszawie to fascynujący kierunek, na którym dowiesz się, jak projektować pomieszczenia – od projektu cyfrowego po realizację techniczną. Nauczysz się, na co zwracać uwagę na etapie planowania, przekonasz się, jaki wpływ na samopoczucie mają takie elementy jak akustyka, światło, kolor, wysokość sufitu i wiele innych. W czasie kolejnych semestrów stopniowo zdobędziesz wiedzę na temat projektowania pomieszczeń, nauczysz się także, jak ważne jest planowanie kosztów, dzięki czemu w przyszłości będziesz mógł jak najlepiej wykonać swoją pracę.

Jeżeli praca architekta wnętrz wydaje Ci się ekscytująca, jeśli masz poczucie estetyki i rozumiesz istotę interior designu, architektura wnętrz jest dla Ciebie. Zaprojektuj swoją przyszłość w zgodzie z najwyższymi standardami, a przekonasz się, jak fascynujący jest świat w zawodzie projektanta wnętrz!

Dlaczego warto studiować na kierunku architektura wnętrz w Warszawie?

Architektura wnętrz zajmuje się kreowaniem przestrzeni otaczającej nas wszystkich, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wymagania wobec projektantów wnętrz są zawsze wysokie. Powinni mieć oni specjalistyczną wiedzę w zakresie projektowania i architektury, ale także wyczucie estetyki. Na studiach I stopnia w Warszawie dowiesz się, jak bardzo praca projektanta jest zróżnicowana, nauczysz się ważnych umiejętności technicznych,  począwszy od tworzenia koncepcji oświetlenia pokoju wypoczynkowego po planowanie kompletnego wyposażenia wnętrz w obiektach publicznych. Zajmiesz się planowaniem i projektowaniem wnętrz zarówno w teorii, jak i praktyce. W trakcie studiów będziesz mieć możliwość uczestniczenia w zajęciach, na których nauczysz się opracowywać plany projektowe w 2D i 3D. Poznasz także istotne elementy psychologiczne dotyczące teorii postrzegania przestrzeni.

Na studiach z architektury wnętrz możesz wybrać specjalność, która najbardziej odpowiada Twoim zainteresowaniom. Nasze specjalności to:

Możliwości na kierunku architektura wnętrz

W naszej uczelni przywiązujemy dużą wagę do tego, aby studenci mieli okazję zdobywać praktyczne doświadczenie już podczas studiów. Stąd też dbamy o to, aby prowadzone zajęcia zapewniały umiejętności przydatne w codziennej pracy architekta wnętrz.

W ramach programu studiów na kierunku architektura wnętrz będziesz pracował w wyspecjalizowanych laboratoriach komputerowych wyposażonych w najnowsze oprogramowanie inżynierskie. Ponadto będziesz mógł uzyskać wersje studenckie tych programów do samodzielnego użytku i nauki.

Podczas edukacji poznasz oprogramowanie takie jak:

 • Microsoft Visual Studio 2017 Professional,
 • Oprogramowanie inżynierskie AutoCAD,
 • Photoshop,
 • Oracle VM VirtualBox 5.2.22,
 • net.4.0.13,
 • SketchUpPro-pl-x64 2020,
 • SketchUpPro-pl-x64 2020 z V-Ray,
 • DiaLux 4.13.0.2,
 • louispoulsen,
 • Philips Product Selector,
 • Free AxisVM Light.

Praca na wyżej wymienionych programach pozwoli Ci nie tylko wcielać w życie swoje koncepcje, ale również przygotuje Cię do praktycznej strony pracy w zawodzie.

Szczególnie ambitni studenci mogą swoją wiedzę i umiejętności rozwijać również w ramach koła naukowego Architektury wnętrz, którego zadaniem jest rozwijanie zainteresowań studentów, szczególnie pierwszych lat studiów, w obszarze szeroko rozumianej architektury wnętrz obejmującej nie tylko projektowanie użytkowe, ale również dziedziny sztuki, takie jak rysunek i malarstwo.

Podczas studiów odbędziesz także praktyki w biurach architektonicznych, gdzie przekujesz swoją wiedzę i umiejętności na konkretne realizacje wnętrzarskie. Jeśli natomiast lubisz czuć nutę rywalizacji, możesz wziąć udział w naszych konkursach aranżacji architektonicznych.

Program studiów na kierunku architektura wnętrz

Program studiów na kierunku architektura wnętrz w Warszawie jest tak samo zróżnicowany, jak zadania, które czekają na ciebie w zawodzie przyszłego projektanta. Żeby być jak najlepszym w swoim fachu, musisz się znać na technicznych aspektach tej branży, ale także na sprzęcie i materiałach budowlanych. Wszystkiego dowiesz się podczas zajęć, które zawierają wszystkie te aspekty wiedzy. Kończąc studia, będziesz ekspertem we wszystkim, co wpływa na końcowy efekt aranżacji pomieszczenia.

W programie studiów na kierunku Architektura wnętrz znajdziesz takie przedmioty jak:

 • geometria wykreślna,
 • oprogramowanie inżynierskie AutoCAD,
 • pracownia rysunku i malarstwa,
 • budownictwo ogólne,
 • pracownia historii sztuki,
 • szkic architektoniczny,
 • historia wzornictwa i architektury wnętrz,
 • prawo budowlane.

Studia I stopnia na UTH trwają 6 semestrów w trybie stacjonarnym i 7 semestrów w trybie niestacjonarnym. W obu przypadkach po ich ukończeniu uzyskasz tytuł zawodowy licencjata architektury wnętrz. Będziesz posiadać najlepsze przygotowanie do podjęcia studiów magisterskich lub rozpoczęcia pracy w zawodzie. Studia przygotują Cię nie tylko do projektowania i realizacji wizji architektonicznych, ale również dadzą Ci kompetencje w zakresie wyceny stworzenia wnętrza. Umożliwią Ci więc w pełni samodzielne i kompleksowe działanie w branży.

Co ważne, już na etapie studiów rozpoczniesz budowanie swojego portfolio, które następnie będziesz mógł zaprezentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub spotkania z klientem. W ramach poszczególnych przedmiotów będziesz miał za zadanie przygotować wiele projektów architektury wnętrz, które wykształcą praktyczne umiejętności i – jeśli się odpowiednio przyłożysz – mogą być furtką do uzyskania pracy w zawodzie.

Ponadto same prace licencjackie, które wieńczą studia I stopnia, mają często charakter projektowy. Tworząc swoją pracę dyplomową możesz zyskać podwójnie – uzyskać tytuł licencjata i stworzyć projekt, który stanie się Twoją wizytówką w życiu zawodowym. Studia na kierunku architektura wnętrz w UTH to maksimum praktyki.

Kończąc studia na kierunku Architektura wnętrz na UTH:

 • jesteś przygotowany do podjęcia działalności twórczej w zakresie realizacji wnętrz,
 • znasz specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane podczas projektowania wnętrz oraz ich wizualizacji,
 • posiadasz wiedzę z zakresu architektury, budownictwa, wizualizacji i innych dziedzin, którą będziesz mógł wykorzystać podczas swojej pracy zawodowej,
 • masz niezbędne umiejętności potrzebne do współpracy w ramach wielobranżowych zespołów projektowych,
 • jesteś przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
 • posiadasz umiejętności w zakresie kreacji i dokonywania syntezy rysunkowej i interpretowania zjawisk plastycznych,
 • posiadasz umiejętność stosowania metod geometrycznego kształtowania przestrzeni i form niezbędnych w procesie projektowania architektury i mebli,
 • potrafisz przygotowywać dokumentację realizacyjną,
 • umiesz przygotować kompleksowy kosztorys realizacji projektu wnętrza,
 • wreszcie potrafisz przygotować kompleksowy projekt wnętrza zgodny z założeniem ideowym.

Wiedza i umiejętności, które zdobędziesz podczas studiów, dają Ci możliwości podjęcia pracy w firmach architektonicznych zajmujących się projektowaniem wnętrz, jak też prowadzenia własnej działalności o tym profilu. Specjalistyczną wiedzę możesz dalej poszerzyć w wybranej dziedzinie w ramach oferowanych specjalności: home design oraz public interiors.

Perspektywy po studiach

Po ukończonych studiach możesz znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w:

 • biurach projektowych, planistycznych, inżynieryjnych i architektonicznych zajmujących się projektowaniem wnętrz,
 • w działach planowania przestrzennego w zakresie oświetlenia, budownictwa targowego i wystawienniczego np. w galeriach sztuki, teatrach i muzeach,
 • jako freelancer, urządzając wnętrza dla osób prywatnych,
 • na planach zdjęciowych, podczas sesji dla wydawnictw i magazynów wnętrzarskich lub modowych.

To jednak nie wszystkie możliwości. Jeśli masz inklinacje sceniczne, możesz zając się przygotowaniem i wykonaniem aranżacji świetlnych podczas imprez masowych, koncertów itd. Lekkie pióro umożliwi Ci natomiast rozpoczęcie kariery jako dziennikarz zajmujący się wnętrzami w specjalistycznych magazynach.

Masz także jak najlepsze perspektywy do kariery w mediach społecznościowych, dzieląc się na profilu swoimi projektami, a także inspirującymi Cię projektami od największych w tej branży, pokazujesz swój niepowtarzalny styl, wokół którego możesz zbudować własną markę. Natomiast jeśli szczególnie zainteresuje Cię aspekt techniczny, będziesz mieć umiejętności, które pozwolą Ci pracować jako grafik w agencjach marketingowych czy firmach zajmujących się produkcją i sprzedażą elementów wystroju wnętrz.

Studia architektury wnętrz w Warszawie zbliżają Cię do Twoich przyszłych pracodawców nie tylko dzięki umiejętnościom teoretycznym i praktycznym, nie tylko poprzez doświadczenie, którego nabierzesz w toku trwania kolejnych semestrów, ale również przez samą swoją lokalizację. Warszawa, jako najdynamiczniej rozwijające się miast w Polsce, wykazuje ogromne zapotrzebowanie na fachowców w tej właśnie dziedzinie, a Ty możesz być jednym z nich. Projektowanie wnętrz w Warszawie to doskonały start dla Twojej kariery!

FAQ

Skąd mogę mieć pewność czy studia na kierunku architektura wnętrz są dla mnie odpowiednie?

Jeśli interesuje Cię aranżacja wnętrz i w ogóle zwracasz na nią uwagę, jeśli masz świadomość przestrzeni oraz jej wpływu na człowieka, a dodatkowo uważasz się za osobę kreatywną, to masz wszystkie podstawowe cechy do pracy w tym zawodzie. Podczas studiów przydadzą Ci się przede wszystkim: wyobraźnia przestrzenna, umiejętność rysunku, poczucie estetyki, ale również zwinność manualna.

Dobry projektant zanim zacznie swoją pracę, musi rozpatrzeć daną przestrzeń pod kątem jego przyszłej funkcji i osób, które będą w niej przebywać. Ważne są aspekty ekonomiczne, ekologiczne, kulturowe i społeczne. Projektowanie przestrzeni uwzględnia także podstawy psychologii, dlatego ważną cechą jest empatia. Architekt wnętrz, który dobrze wykonał swoją pracę, sprawia, że osoba przebywająca w pomieszczeniu czuje się komfortowo.

Co dadzą Ci studia na kierunku Architektura wnętrz w Warszawie?

Wybór naszych studiów licencjackich – stacjonarnych lub niestacjonarnych – w Warszawie oznaczać będzie dla Ciebie całe spektrum korzyści. W ich toku:

 • poznasz znaczenie i wpływ prawidłowo zaprojektowanych wnętrz na codzienne funkcjonowanie każdego, kto w nich przebywa;
 • dowiesz się wiele o stylach wnętrzarskich, ich historii, pochodzeniu oraz o sposobach wykorzystywania ich do realizacji założonego celu;
 • nauczysz się obsługi narzędzi informatycznych przydatnych w pracy projektanta wnętrz.

Architektura wnętrz, studia w Warszawie, to najlepszy wybór dla osób pragnących rozwijać swoje artystyczne zdolności wsparte zaawansowaną nauką i techniką.

Jakie mam perspektywy zawodowe po ukończeniu kierunku architektura wnętrz?

Perspektywy pracy dla projektantów wnętrz są lepsze niż dla ich kolegów architektów. Miasta mają coraz mniej przestrzeni na budowanie nowych obiektów, jednocześnie promowana i często dofinansowywana jest rewitalizacja zniszczonych budynków i terenów miejskich. Duże i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej zlecają przeprojektowanie swoich wnętrz, co sprawia, że jest to  znakomite pole do pracy dla absolwenta kierunku. Twoim potencjalnym klientem są także firmy, które chcą urządzić swój lokal biznesowy w bardziej reprezentatywny sposób, a jeśli Twoje projekty będą jednocześnie nowatorskie i spełniające oczekiwania klienta, masz ogromne możliwości na coraz więcej zleceń.

Stale wzrastający poziom życia oraz postępująca świadomość dotycząca wpływu przestrzeni na jakość życia sprawia, że coraz częściej z usług architektów wnętrz korzystają również osoby prywatne. To kolejne pole, na którym możesz realizować swoje umiejętności zawodowe.

Podsumowując, posiadając wykształcenie w tej dziedzinie, masz liczne możliwości zawodowe. Możesz pracować przede wszystkim:

 • w biurach architektonicznych,
 • w działach zarządzających organizacją przestrzeni sklepów dużych marek,
 • w instytucjach publicznych zarządzających miejscami kultury,
 • w biurach developerskich
 • prowadząc własną działalność w zakresie architektury przestrzeni.

Z czym wiąże się studiowanie projektowania wnętrz w Warszawie?

Warszawskie studia architektury wnętrz oznaczają dla studenta zarówno obowiązki, jak i możliwości. Do obowiązków zaliczyć należy tu przede wszystkim regularne uczestniczenie w zajęciach, zdawanie egzaminów czy wykonywanie prac projektowych na zakończenie każdego semestru. Jeśli zaś chodzi o możliwości, to tych jest nawet więcej.

Nauka architektury i projektowania wnętrz w Warszawie daje szansę codziennego obcowania z realizacjami mogącymi służyć za doskonały przykład tego, co gwarantuje sukces w Twoim przyszłym zawodzie. To tu będziesz mógł poznać ludzi zafascynowanych nowoczesnym designem, artystycznym podejściem do projektowania i aranżacji wnętrz, a także zyskasz kontakty wśród swoich przyszłych pracodawców.

Architektura wnętrz na UTH to kierunek studiów, który należy do dwóch dziedzin edukacji – sztuki i nauk technicznych. Nasza oferta została opracowana w związku z rozwojem rynku pracy, na którym rośnie zainteresowanie usługami projektantów wnętrz, którzy są nie tylko wyspecjalizowanymi artystami, ale również mają techniczne umiejętności w zakresie budownictwa. Program studiów jest adresowany do osób zainteresowanych aranżacją przestrzeni mieszkalnych i publicznych, przeznaczony dla twórczych ludzi z wyczuciem estetycznym. To idealny wybór dla osób odważnych i otwartych na nowe trendy, na przełamywanie utartych schematów.

Zapisz się!