Przejdź do treści

Patronat honorowy:

Tytuł, który uzyskasz: inżynier na kierunku Transport
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (7 semestrów) i niestacjonarne (8 semestrów)

Studia realizowane we współpracy z:

Studia na specjalności Budowa i tuning samochodów

Wrzuć szósty bieg i rozwiń prędkość na drodze do swojej kariery! Samochód to coś więcej niż tylko kawałek blachy i cztery koła. To tutaj spotykają się najbardziej złożone technologie, które wymagają specjalistycznej wiedzy, aby pojazd mógł sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagającego klienta. Podstawowym założeniem w tuningu samochodów jest zachowanie jak najwyższej niezawodności przy maksymalnych osiągach.

Kierowcy coraz częściej chcą nadać swoim pojazdom indywidualny charakter. Branża motoryzacyjna potrzebuje bystrych i kreatywnych umysłów, zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się budową i tuningiem samochodów systematycznie wzrasta. Specjalność Budowa i tuning samochodów to kierunek studiów, na którym możesz połączyć swoją pasję z przyszłą karierą zawodową. Nasi w pełni wykwalifikowani absolwenci potrafią doskonale wykonać wszystkie zadania, które pojawiają się przy przeróbce i tuningu pojazdu. Dzięki studiom na UTH w Warszawie zdobędziesz niezbędną wiedzę w dziedzinie technologii pojazdów i zakwalifikujesz się do grona ekspertów, na których czeka niezwykle ekscytująca praca.

Zwiększ moc swojego CV, zapnij pasy i rozpocznij pasjonującą podróż, którą zagwarantują Ci studia na specjalności Budowa i tuning samochodów!

Czego nauczysz się wybierając specjalność Budowa i tuning samochodów?

Budowa i tuning samochodów to specjalność przeznaczona dla osób, które znają funkcjonowanie i lokalizację poszczególnych części i podzespołów oraz znaczenie wszystkich układów działania w samochodach. Dobry tuning wymaga jednak czegoś więcej niż tylko podstawowej znajomości mechaniki. To dziedzina, która potrzebuje kreatywności i zmysłu artystycznego, ponieważ nadając samochodom indywidualny charakter, należy zadbać nie tylko o osiągi, ale również o warstwę estetyczną. Klient, który oddaje swój samochód w ręce specjalisty, liczy na to, że otrzyma pojazd, który ma zachwycać lepszymi osiągami technicznymi, ale także estetycznym wyglądem i komfortowym wnętrzem.

Studiując Budowę i tuning samochodów, poznasz najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne współczesnych napędów pojazdów samochodowych, w tym możliwości napędów hybrydowych, rozwiązania układów zasilanych paliwami gazowymi i wodorowymi. Dowiesz się, jakie są najnowsze rozwiązania konstrukcyjne nadwozia i podwozia, w tym systemy inteligentnego zarządzania pojazdem oraz nowe zastosowania w układach sterowania. Nauczysz się także, jak w praktyce wykorzystywane są technologie zwiększające osiągi współczesnych pojazdów, jak również poprawiające własności ekologiczne.

Partnerzy specjalności Budowa i tuning samochodów

Specjalność Budowa i tuning samochodów realizujemy we współpracy z nowoczesnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym, jakim jest Instytut Transportu Samochodowego, Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz firmą specjalizującą się w elektronice samochodowej oraz zaawansowanych układach wtryskowych — Unitronic.

Stale współpracujemy z zewnętrznymi firmami, które mają wieloletnie doświadczenie w branży samochodowej. Naszym cenionym partnerem jest firma TRELA MOTORSPORT zajmująca się profesjonalnym przygotowaniem samochodów do sportu. Każdy projekt w tej firmie jest nadzorowany przez Pawła Trelę, który jest właścicielem, a jednocześnie kierowcą rajdowym i jednym z najbardziej utytułowanych drifetów w Europie. Pawła Trelę spotkasz również na wykładach i ćwiczeniach, z którymi będziesz mieć do czynienia wybierając studia w UTH o tej specjalności.

Patronat honorowy naszej specjalności objęła firma InterCars Motorsport&Tuning, która od lat specjalizuje się w sprzedaży części zamiennych.

Dodatkowo UTH oferuje studentom zdobywanie dużego doświadczenia w ramach koła naukowego UTH Racing Team. Projekt ten, który pomaga wkroczyć w pasjonujący świat motorsportu, stawia na rozwój wiedzy teoretycznej i praktycznej w dziedzinach takich jak tuning mechaniczny i elektroniczny. Nasza uczelnia na kierunku Transport organizuje liczne szkolenia z zakresu mechaniki, tuningu oraz detailingu aut. Każdego roku w ramach działalności koła UTH Racing Team organizujemy wyjazdy integracyjne oraz imprezy o tematyce motoryzacyjnej tzw. Track days.

UTH Racing Team

Plan studiów

Na specjalności Budowa i tuning samochodów poznasz najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne nadwozia i podwozia, współczesne napędy i układy sterowania samochodów. Nauczysz się także, jak praktycznie wykorzystywać najnowsze technologie zwiększające osiągi współczesnych pojazdów.

Studia stacjonarne na kierunku transport trwają 7 semestrów, natomiast studia niestacjonarne 8 semestrów. Kończąc studia, uzyskasz tytuł zawodowy inżyniera w zakresie transportu oraz będziesz posiadać doskonałe przygotowanie do podjęcia studiów magisterskich. Jeśli nie zdecydujesz się na kontynuację nauki, specjalność Budowa i tuning samochodów daje Ci idealną podstawę do podjęcia pracy w wielu branżowych firmach cieszących się znakomitą renomą. Uzyskujesz także najlepsze kwalifikacje do rozpoczęcia własnej działalności w tej dziedzinie.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności

Przedmioty, w których będziesz uczestniczyć na specjalności Budowa i tuning samochodów są zróżnicowane i na bieżąco dostosowywane do potrzeb branży i rynku pracy. Ciągle pojawiające się nowości techniczne sprawiają, że zakres przekazywanej wiedzy stale ewoluuje.

Przedmioty, które znajdują się w siatce godzin to między innymi:  

  • budowa samochodów,
  • silniki,
  • diagnostyka samochodów,
  • tuning zawieszenia,
  • mechatronika i chiptuning samochodów,
  • tuning zewnętrzny samochodów.
  • metrologia,
  • elektrotechnika i elektronika,
  • podstawy organizacji i zarządzania.

Perspektywy po studiach

Po ukończeniu studiów inżynierskich na specjalności Budowa i tuning samochodów masz jak najlepsze kwalifikacje, żeby podjąć pracę w stacjach kontroli pojazdów, autoryzowanych serwisach samochodowych, warsztatach świadczących wyspecjalizowane usługi czy też w firmach specjalizujących się w marketingu motoryzacyjnym. Otworzenie własnego specjalistycznego warsztatu samochodowego, zajmującego się określonym rodzajem napraw lub też tuningu samochodowego to także doskonała opcja do wytyczenia sobie ambitnych celów zawodowych i doskonały sposób na to, by zaistnieć w tej branży.

Pamiętaj jednak, że ukończenie tej specjalności nie tylko sprawi, że będziesz świetnym mechanikiem, ale zapewni Ci dużo więcej. Staniesz się inżynierem, przed którym pojazdy nie będą miały żadnych tajemnic i które będziesz mógł modyfikować, bazując na najnowszych odkryciach technicznych.

Tuning jest dziedziną, która daje duże szanse na popularność w mediach społecznościowych, prowadząc swój autorski profil na YouTube lub Instagramie możesz zyskać nowych partnerów biznesowych. Być może w przyszłości to z Twoją firmą UTH podejmie owocną współpracę. Wszystko jest przed Tobą!

FAQ

Czy na specjalności Budowa i tuning samochodów czeka mnie trudna nauka?

Materiał na studiach może wydawać się trudny w pierwszych semestrach, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miało się styczności z tą dziedziną. Jednak tryb nauki został skonstruowany w taki sposób, żeby systematycznie i w równoważony sposób każdy mógł wyrównać poziom swojej wiedzy. Ważną kwestią podczas studiów jest organizacja nauki, jeśli jest odpowiednio zaplanowana, nie powinna sprawiać trudności. Dlatego materiał przygotowywany przez naszych doświadczonych wykładowców jest odpowiedni dla każdego, kto rozpoczyna naukę na tym kierunku. Jeśli masz jakiekolwiek trudności, nasi nauczyciele są bardzo pomocni i otwarci na wszelkie pytania. Możesz też z pewnością liczyć na pomoc innych uczniów. Pamiętaj również, że studia o tej specjalności kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Poza przedmiotami zawodowymi czekają Cię więc również zajęcia z matematyki, fizyki itd., która również przyda się podczas konstruowania samochodów.

Czy są jakieś dodatkowe wymagania, które trzeba spełnić, żeby studiować na tej specjalności?

Zrozumienie budowy pojazdów jest absolutnie podstawowym wymogiem, aby być szczęśliwym w przyszłej pracy w branży motoryzacyjnej i podczas studiów. Jednak samo zainteresowanie samochodami nie wystarczy, dużą rolę odgrywa znajomość elektroniki i mechaniki, ale tego nauczysz się podczas studiów. Ważna jest natomiast umiejętność logicznego i analitycznego myślenia oraz dużego zaangażowania. Jeśli znasz język angielski, najnowsze technologie będą dla Ciebie bardziej dostępne, więc to także dodatkowy atut i sposób na ułatwienie sobie pracy. W tuningu samochodowym równie istotne jest poczucie estetyki. Przemyślana modyfikacja auta bezpośrednio przekłada się na jego wygląd i ostatecznie na zadowolenie klienta.

Jak mogę w przyszłości wykorzystać swoje umiejętności?

W zależności od Twoich zainteresowań i priorytetów możesz podjąć się pracy w różnych zawodach. Tylko od Ciebie zależy, w jakim obszarze będziesz pracować i rozwijać swoją ścieżkę zawodową po studiach. Wiedza i umiejętności nabyte podczas nauki dają przede wszystkim możliwość podjęcia pracy w koncernach motoryzacyjnych i środkach rozwojowych pracujących nad budową samochodów i ich części. Wiedza, którą wyniesiesz, pozwoli Ci również pracować w firmach zajmujących się transportem przy zarządzaniu flotą. Możesz także prowadzić własny warsztat zajmujący się mechanicznymi i elektronicznymi modyfikacjami samochodów.

Studia umożliwiają dalszy rozwój swojej pasji, dzięki czemu możesz pracować w wielu innych kreatywnych dziedzinach związanych z motoryzacją, np. jako dziennikarz w mediach motoryzacyjnych lub w firmach zajmujących się marketingiem motoryzacyjnym.

Czym różni się specjalność budowa i tuning samochodów od specjalności Budowa i eksploatacja samochodów?

Poznać odpowiedź na to pytanie możesz, gdy przyjrzysz się dokładnie nazwie obu specjalności. Budowa i tuning samochodów skupia się na modyfikacjach pojazdów w celu uzyskania przez nie większych osiągów i większej wytrzymałości. Budowa i eksploatacja samochodów stawia natomiast główny nacisk na aspekty związane z użytkowaniem pojazdów i ich wydajnością. W obu przypadkach podstawą jest zrozumienia zasad działania samochodów, stąd też słowo „budowa” występuje w obu nazwach specjalności.

 

Dron nad Autodrom Słomczyn - UTH Track Day 2021

UTH Track Day 2021. Relacja z treningu

UTH Racing Team na torze w Słomczynie. Edycja 2021

UTH Racing Team na Torze Biała Podlaska

HYPERFORMANCE - kulisy tuningu aut

Paweł Trela - Back to school

Wydział Inżynieryjny UTH

Spotkanie z praktyką... i autem Pawła Treli

Zajęcia praktyczne na hamowni Unitronic Poland

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!