Przejdź do treści
Zapisz się na Indywidualne Dni Otwarte UTH
Tytuł, który uzyskasz: inżynier na kierunku Informatyka
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (7 semestrów) i niestacjonarne (8 semestrów)

Studia na specjalności Inżynieria oprogramowania

Szukasz kodu otwierającego drzwi do kariery zawodowej? Napisz go sam! Odpowiednie umiejętności zdobędziesz podczas studiów inżynierskich o specjalności Inżynieria oprogramowania.

Jeżeli orientujesz się w ogólnych tematach związanych z oprogramowaniem, a poznawanie nowych narzędzi sprawia Ci przyjemność, studia I stopnia mają do zaoferowania wszystko, czego potrzebujesz, żeby rozwinąć skrzydła i stać się specjalistą w dynamicznej branży IT. Dzięki studiom wprowadzisz do swojej bazy danych nowe zagadnienia związane z programowaniem, nauczysz się analizować problemy, poznasz rodzaje oprogramowania, a następnie nauczysz się jak je ulepszać i optymalizować. Poznasz satysfakcję z tworzenia.

Współczesne przedsiębiorstwa IT oczekują wysokiej elastyczności pracowników w kwestii charakteru pracy, którą wykonują. Studiując Inżynierię oprogramowania rozwiniesz wiedzę zarówno jako programista, ale także projektant, analityk systemowy, tester itp. Oznacza to, że będziesz rozumiał współczesne, zwinne metody wytwarzania oprogramowania pod kątem niemal wszystkich wymagań i ról tego procesu.

Zaprogramuj swoją karierę! Rozpocznij studia na specjalności Inżyniera oprogramowania.

Koduj ścieżkę do sukcesu zawodowego

Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Inżynieria oprogramowania.


Myślę o Twojej karierze... Daj mi kilka sekund

Czego nauczysz się wybierając specjalność Inżynieria oprogramowania?

Inżynieria oprogramowania to szeroka dziedzina, w której mieści się tworzenia oprogramowania, znajomość systemów operacyjnych, wdrożenia nowoczesnych technologii i wiele więcej. Program studiów I stopnia został zaplanowany w taki sposób, żeby umożliwiał stopniowe zdobywanie specjalistycznej wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej z zakresu programowania.

W pierwszych semestrach nauki na UTH poznasz podstawy techniki cyfrowej, architektury komputerów, sieci komputerowych i baz danych. Następnie będziesz zdobywał wiedzę z zakresu języków programowania, algorytmów i struktur danych. Poszerzysz umiejętności o programowanie obiektowe i programowanie zdarzeniowe, a w kolejnych semestrach przejdziesz na specjalistyczne kształcenie obejmujące programowanie aplikacji mobilnych, programowanie aplikacji biznesowych, a także zarządzania zwinnego procesem tworzenia oprogramowania, jak i znajomości rozproszonych repozytoriów.

Podczas studiów o specjalności Inżynieria oprogramowania nauczysz się programować w Java, Python, C++ czy PHP.

  • analizy i projektowania systemów informatycznych,
  • realizacji i weryfikacji komponentów systemów informatycznych,
  • zarządzania technologią informacji i infrastrukturą informatyczną w firmie,
  • projektowania i wdrażania systemów informatycznych wykorzystujących dane zgromadzone w bazach danych i hurtowniach danych,
  • projektowania lokalnych sieci komputerowych.

Partnerzy specjalności Inżynieria oprogramowania

W UTH podążamy za systematycznie zmieniającym się rynkiem pracy i jego wymaganiami i chcemy na bieżąco uatrakcyjniać swoją ofertę edukacyjną m.in. poprzez współpracę z najlepszymi firmami w branży. Nasza współpraca z renomowanymi partnerami przybiera formy: staży, praktyk czy też wizyt studyjnych.  

Wybierając studia i specjalności Inżynieria oprogramowania, będziesz mógł czerpać korzyści z przynależenia uczelni do programu Microsoft Imagine Premium (dawniej DreamSpark), do którego należą wybrane wydziały o profilu technologicznym, inżynierskim. Dzięki Microsoft Imagine Premium podczas nauki możesz korzystać ze specjalistycznego oprogramowania firmy Microsoft w tym systemów operacyjnych (Windows, Windows Server), narzędzi do programowania i projektowania (Visual Studio Ultimate), aplikacji (Visio, Project, One Note) oraz serwerów (SQL Server, BizTalk, SharePointServer).

W realizacji celów kształcenia na kierunku Informatyka wspiera nas Software House i Agencja Interaktywna Ideo Sp. z o.o. Pracownicy Ideo to specjaliści, którzy realizują kompleksowe projekty i tworzą autorskie rozwiązania IT od 18 lat, zgromadzone w ten sposób doświadczenie w branży stanowi solidne wsparcie teoretyczne, jak i praktyczne dla naszych studentów.

Prowadzimy także współpracę z wieloma innymi przedsiębiorstwami IT, m.in.: Gromar, LPE, Doskomp, Bastarts.

Studenci UTH mają także możliwość nauki na narzędziu służącym do rozwoju oprogramowania – Gitlab. Hostingowy serwis internetowy GitLab przeznaczony jest dla projektów programistycznych opartych o system kontroli wersji Git oraz otwartoźródłowe oprogramowanie. Wykorzystywany do przechowywania kodów źródłowych, serwis udostępnia również system kontroli projektu – zgłaszanie błędów, poprawek, zarządzanie projektem. Usługa jest jedną z najpopularniejszych tego typu na rynku, z której korzystają takie firmy, jak IBM, Sony, NASA, Oracle, GNOME Foundation, NVIDIA, czy SpaceX. Już na studiach poznasz więc środowisko, na którym być może będziesz pracował w przyszłości jako inżynier programista. W toku studiów pracujemy także na rozwiązaniach: Jira, Bitbucket, Github, Trello, MS Project.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności Inżynieria oprogramowania

Decydując się na studia o specjalności Inżynieria oprogramowania, masz do wyboru dwa tryby nauki. Studia stacjonarne trwają siedem semestrów, na studiach niestacjonarnych spędzisz natomiast osiem semestrów.

Studia inżynierskie na specjalności Inżynieria oprogramowania łączą wiedzę teoretyczną z kształceniem praktycznych umiejętności. W ostatnich semestrach program przewiduje praktyki, dzięki którym studenci mają szansę zdobyć pierwsze doświadczenia w programowaniu.

Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy inżyniera w zakresie inżynierii oprogramowania i posiada odpowiednie przygotowanie do podjęcia studiów magisterskich. Przedmioty realizowane w ramach tej specjalności mogą być zmieniane, ponieważ są one na bieżąco dostosowywane do potrzeb rynku pracy. W poprzednich semestrach przedmioty, które zostały zrealizowane to:

  • metodyki testowania oprogramowania,
  • projektowanie oprogramowania,
  • programowanie REST API,
  • programowanie aplikacji mobilnych,
  • programowanie aplikacji w metodyce DevOps,
  • sztuczna inteligencja w programowaniu.

Warto także zaznaczyć, że kierunek Informatyka, w którego ramach realizowana jest specjalność inżynieria programowania, uzyskał wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu „UTH 2.0. Kompetencje dla Rozwoju” zakupiono nowoczesne laboratoria i licencje oprogramowania, a także uzupełniono zasoby biblioteczne o pozycje określone przez pracodawców jako niezbędne do prowadzenia procesu kształcenia. Z wszystkich tych zasobów będziesz mógł korzystać podczas swoich studiów.

Perspektywy po studiach

Dysponując tytułem inżyniera, będziesz mieć optymalną wiedzę technologiczną z zakresu nowoczesnych metod inżynierii oprogramowania w różnych obszarach jej zastosowania. Będziesz także na bieżąco z najnowszymi trendami w dziedzinie technologii. Studia przygotują Cię do profesjonalnej oceny bieżącej oferty zawodowej na rynku informatycznym oraz do pracy w zespołach specjalistycznych i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej.

Kończąc studia na specjalności Inżynieria oprogramowania, będziesz ponadto:

  • wiedzieć, jak wykorzystać zaawansowane techniki programowania przy rozwiązywaniu określonego problemu,
  • znać strukturę, metody, techniki i narzędzia stosowane w podstawowych wzorcach projektowych,
  • wiedzieć, jak zaimplementować wzorce projektowe w języku obiektowym,
  • znać techniki stosowane w programowaniu współbieżnym i potrafić się nimi posługiwać,
  • mieć ogólną wiedzę związaną z technikami testowania oprogramowania.

Jako przyszły inżynier oprogramowania zawody, które na Ciebie czekają to m.in.: projektant i programista baz danych, analityk systemowy, programista, programista i projektant systemów informatycznych, webmaster /webdesigner, administrator danych i sieci informatycznych, integrator technologii informatycznych.

FAQ

Czy ta specjalność będzie przydatna w przyszłości?

Oczywiście! W niezwykle szybko zmieniającym się cyfrowym świecie zawód inżyniera oprogramowania jest zawodem przyszłości. To branża, która ciągle potrzebuje nowych, zdolnych ludzi. Życie społeczne przenosi się do Internetu. Pandemia jedynie nasiliła tę tendencję. Cyfryzacja wszelkich obszarów życia sprawia, że programiści potrzebni są we wszystkich dziadzinach gospodarki. Minęły już czasy, gdy głównym obszarem ich zatrudnienia były firmy informatyczne. Jako inżynier programista będziesz mógł pracować w niezliczonych obszarach gospodarki – e-commerce, firmach technologicznych, przemyśle, medycynie i wielu więcej. Inżynieria programowania to specjalność, która zapewni Ci elastyczność wyborów zawodowych.

Gdzie mogę pracować po takiej specjalności?

Na rynku pracy istnieje ogromna liczba miejsc pracy dla inżynierów oprogramowania, a popyt na wykwalifikowanych pracowników stale rośnie. Język oprogramowania jest globalny, więc możesz pracować i wykorzystywać zdobyte umiejętności w dowolnym miejscu na świecie.  

Po ukończeniu studiów swoje umiejętności możesz wykorzystać do pracy w charakterze programisty lub zespołach programistów w dużych i małych firmach. Wiedza i umiejętności nabyte podczas tych studiów dają możliwości sprawdzenia się np. jako administrator, analityk systemowy, tester oprogramowania, inżynier do spraw użyteczności lub producent sprzętu komputerowego z własnym oprogramowaniem. Czeka na Ciebie praca w każdej firmie, która potrzebuje technologii komunikacyjnych i informacyjnych, w firmach konsultingowych lub w przemyśle gier komputerowych.     

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry inżynier oprogramowania?

Co sprawia, że niektórzy inżynierowie są lepsi od innych? Dobrą podstawę dla zawodu inżyniera oprogramowania stanowi umiejętność analitycznego i logicznego myślenia. Cechy te umożliwiają specjalistom branży IT na swobodne poruszanie się po złożonej dziedzinie wiedzy z zakresu szybko rozwijających się technologii informatycznych. Cechy, które są szczególnie cenione u inżyniera to umiejętność pracy w zespole. Dobry inżynier powinien być chętny do podejmowania wyzwań,
a w kontekście rozwoju oprogramowania programista musi być także odważny: wprowadzanie zmian w kodzie lub jego całkowite usunięcie to wyzwanie, szczególnie jeśli kod został napisany przez inną osobę. Dlatego dobry inżynier powinien mieć umieć dobrze ocenić sytuację i nie bać się wprowadzać czasem nawet radykalnych zmian.

Pamiętaj również, że programowanie ma charakter twórczy. Pisząc kod, jesteś jak artysta, który wymyśla nie tylko funkcjonalności, ale również sposób ich działania i metody wykonania. Z tego względu z pewnością pomoże Ci również kreatywność i gotowość do stosowania niestandardowego myślenia.

Inżynieria oprogramowania jest dziedziną, która obejmuje wszelkie aspekty tworzenia oprogramowania – od planowania, analizowania, a także określenia wymagań przez omówienie szczegółów projektowania i wdrażania po nanoszenie poprawek i etapy rozwojowe. Klasyczna informatyka skupia się na teoretycznych aspektach powstawania oprogramowania, inżynieria oprogramowania to coś więcej. Koncentruje się ona na stronie praktycznej, obejmuje rzeczywiste rozwiązywanie problemów i efektywne działania związane z tworzeniem nowego oprogramowania. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów jest ogromne, a źródło pomysłów na nowe innowacje techniczne jest niewyczerpane. Wielką zaletą bycia inżynierem oprogramowania jest to, że w przyszłości możesz tworzyć produkty, które będą miały wpływ na życie wielu ludzi. Nowoczesnym firmom z tej branży zależy na budowaniu zespołów wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a wiedza zdobyta na specjalności w UTH daje jak najlepsze przygotowanie do przyszłej pracy jako poszukiwany programista.

Czy podczas studiów z programowania mogę pracować w zawodzie?

Rynek nieustannie poszukuje specjalistów posiadających umiejętności programowania. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej studentów jeszcze podczas nauki znajduje pracę w zawodzie. W UTH zajęcia są zorganizowane w ten sposób, aby umożliwić studentom podjęcie aktywności zawodowej, podczas której będą szlifować swoje umiejętności zdobyte na wykładach i poszerzać je. Studenci mają możliwość uzyskania indywidualnej organizacji zajęć, dzięki czemu możliwe jest pogodzenie obu obszarów aktywności – pracy zawodowej i kształcenia. Poza tym większość wykładowców to praktycy, którzy również dzielą czas pomiędzy zajęcia dydaktyczne a pracę w zawodzie. Podsumowując,  doskonale rozumiemy, że już podczas studiów chcesz zdobywać doświadczenie zawodowe i zrobimy wszystko, aby Ci to ułatwić.

Czy osoby, które nie umieją programować poradzą sobie na tych studiach?

Część ze studentów specjalności Inżynieria oprogramowania rzeczywiście miała wcześniej styczność z programowaniem, choćby podczas swojej szkolnej edukacji. Nie martw się jednak. Program, studiów został przygotowany w ten sposób, aby osoby, które nie posiadają takiego doświadczenia, szybko uzupełniły swoją wiedzę. W kształceniu stosujemy zasadę indywidualizacji, dzięki której będziesz mógł nadrobić braki. Oczywiście być może będzie kosztowało Cię to nieco więcej wysiłku, ale uwierz, że warto.

Jakie języki programowania poznam podczas studiów?

Program studiów na specjalności Inżynieria programowania przewiduje kurs kodowania w Java, Python oraz C++.

 

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!