Przejdź do treści
Tytuł, który uzyskasz: inżynier na kierunku Informatyka
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (7 semestrów) i niestacjonarne (8 semestrów)

Inżynieria i bezpieczeństwo sieci komputerowych – studia I stopnia

Złap w sieć najlepsze możliwości rozwoju i zaprojektuj swoją przyszłość już teraz – zacznij studia inżynierskie na UTH w Warszawie!

Szukasz kierunku stworzonego w odpowiedzi na potrzeby aktualnego rynku pracy? W świecie, w którym cyfrowa transformacja, a tym samym bezpieczeństwo w sieci odgrywają kluczową rolę, studia na specjalności Inżynieria i bezpieczeństwo sieci komputerowych to pewny krok w przyszłość.

Podczas kilku semestrów nauki przygotujemy Cię do wyzwań zawodowych, oferując najlepsze metody kształcenia i wyposażamy w elementarną wiedzę i praktyczne umiejętności. Sprawdź, czego się nauczysz.

Czego nauczysz się, wybierając specjalność Inżynieria i bezpieczeństwo sieci komputerowych?

Studia inżynierskie o specjalności Inżynieria i bezpieczeństwo sieci komputerowych dostępne są w dwóch trybach – stacjonarnym i niestacjonarnym. Kształcenie stacjonarne trwa 7 semestrów, a niestacjonarne 8 semestrów. Ukończenie studiów zapewnia tytuł inżyniera Informatyki.

Studia wyposażą Cię w niezbędną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne m.in. z zakresu projektowania, implementacji czy konfiguracji urządzeń sieciowych. Program całej specjalności oparty jest o zagadnienia wykorzystywane m.in. w autoryzowanych szkoleniach Cisco Networking Academy.

Niewątpliwym atutem studiów w UTH jest nowoczesne laboratorium sieci komputerowych Cisco, które pozwala na budowanie, konfigurację oraz weryfikację działania zaprojektowanych układów sieci komputerowych, jak również badanie zastosowanych zabezpieczeń i testowanie podatności. Nasi studenci mają więc ułatwioną drogę do uzyskania certyfikatów cenionych na rynku pracy (certyfikacja odbywa się w instytucjach zewnętrznych).

W UTH kładziemy szczególny nacisk na połączenie teorii z zajęciami praktycznymi. Przekazywana w ten sposób specjalistyczna wiedza najpełniej przygotowuje studentów do podjęcia pracy w branży. Zajęcia na uczelni prowadzone są przez wysoko wykwalifikowanych wykładowców i specjalistów z branży, którzy wprowadzą Cię w cyfrowy świat.

Partnerzy specjalności Inżynieria i bezpieczeństwo sieci komputerowych na kierunku Informatyka

Specjalność Inżynieria i bezpieczeństwo sieci komputerowych dostępna jest w ramach kierunku Informatyka, którego program opracowywany jest w porozumieniu z partnerami na co dzień zajmującymi się nowymi technologiami.

Dzięki partnerstwom strategicznym nawiązanym przez naszą uczelnię jako student będziesz miał dostęp do nowoczesnej bazy narzędziowej. Wystarczy wspomnień o uczestnictwie w programie Microsoft Imagine Premium, który zapewnia oprogramowanie takie jak Visual Studio Ultimate, Visio, Project czy serwerów SQL Server, BizTalk, SharePointServer.

Ponadto kierunek jest prowadzony we współpracy z firmami z branży technologicznej. Wśród nich są Ideo, Gromar, LPE, Doskomp czy Bastarts.

Perspektywy po studiach

Współcześnie niemal każda branża funkcjonuje w sieci. Dostęp do globalnej infrastruktury sieciowej zapewnia zwiększenie efektywności pracy. Niemniej ważne są własne, wewnętrzne zasoby sieciowe, które umożliwiają sprawne i bezpieczne przesyłanie plików czy zapewniają obieg dokumentów. Cyfryzacja znacząco ułatwia pracę, ale rodzi też problemy związane z bezpieczeństwem. Obecność w infrastrukturze sieciowej ważnych z punktu widzenia przedsiębiorstwa danych powoduje zagrożenia i podatność całej organizacji na ataki hakerskie.

Stąd też konieczna jest odpowiednia ochrona tych zasobów. Inaczej mówiąc, niemal każda współczesna firma potrzebuje ekspertów – pracujących wewnątrz organizacji lub na zewnątrz – którzy nie tylko będą umieć właściwie skonstruować sieć, ale jednocześnie dbać o jej bezpieczeństwo.

Jako absolwent specjalności Inżynieria i bezpieczeństwo sieci komputerowych możesz pracować dla każdej branży na całym świecie. Wszystkie firmy potrzebują osób, które zadbają o ich zasoby sieciowe. To jeden z tych zawodów, który cechuje się niezwykłą elastycznością.

Dzięki starannie dobranemu programowi studiów na UTH będziesz gruntownie przygotowany do rozpoczęcia kariery. Studia na kierunku Informatyka na specjalności Inżynieria i bezpieczeństwo sieci komputerowych przygotują Cię między innymi do:

  • pracy na stanowiskach takich jak: administrator sieci i systemów informatycznych, specjalista ds. wsparcia technicznego, specjalista ds. bezpieczeństwa sieci, specjalista ds. testowania, wdrożeniowiec czy programista,
  • projektowania i konstruowania systemów komputerowych w danej dziedzinie,
  • zarządzania siecią komputerową oraz kontrolowania poprawności jej działania,
  • działania i reagowania na pojawiające się nieprawidłowości,
  • konfiguracji urządzeń sieciowych,
  • wdrażania rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo sieci,
  • instalacji i monitorowania infrastruktury sieciowej.

FAQ

Czy warto studiować Inżynierię i bezpieczeństwo sieci komputerowych?

Branża informatyczna to jedna z najbardziej rozwojowych i perspektywicznych dziedzin gospodarki, a coraz szybciej postępująca digitalizacja zasobów i komunikacji sprawia, że specjaliści z zakresu sieci komputerowych to jedna z najbardziej istotnych grup zawodowych.

Nie tylko ataki na sieciowe zasoby firm i organizacji są groźne z punktu widzenia ich funkcjonowania. W przypadku globalnych graczy nawet kilkuminutowe awarie w przepływie informacji i zasobów mogą spowodować ogromne straty finansowe. Nie dziwi więc fakt, że tak duża waga przykładana jest do odpowiedzialnego projektowania i zabezpieczenia sieci komputerowych i zasobów cyfrowych.

Odpowiedź na tak postawione pytanie może być więc tylko jedna.  Warto. Tym bardziej że rozwój sieci ciągle postępuje, tworząc niezwykle atrakcyjne horyzonty zawodowe dla absolwentów tej specjalności.

Czym jest bezpieczeństwo sieci komputerowych?

Bezpieczeństwo sieci komputerowych to pojęcie, które obejmuje działania mające na celu ochronę danych komputerowych przed atakami, które mogłyby naruszyć ich poufność, integralność oraz dostępność – czyli główne filary bezpieczeństwa systemu informatycznego.

To bardzo ważne. Normą jest, że firmy budują własne sieci komputerowe, dzięki którym obieg wewnętrznych dokumentów jest sprawniejszy, a każdy z pracowników ma dostęp do wspólnych zasobów plików. Zakłócenia w działaniu takich sieci utrudniają, a niejednokrotnie uniemożliwiają wykonywania zadań i prowadzenie działalności gospodarczej. Stąd też odpowiednie skonstruowanie sieci, a następnie troska o jej bezpieczeństwo i właściwe działanie są jednymi ze strukturalnych działań zapewniających istnienie podmiotów gospodarczych.

Wszystkim tym zajmują się specjaliści. Możesz stać się jednym z nich. Odpowiednią wiedzę i umiejętności zdobędziesz podczas naszych studiów I stopnia.

Czego nauczę się na specjalności Inżynieria i bezpieczeństwo sieci komputerowych?

Studia pozwolą Ci poznać niezbędne zagadnienia teoretyczne związane z inżynierią i bezpieczeństwem sieci komputerowych oraz nabyć wszelkie umiejętności praktyczne, które ułatwią start kariery zawodowej i objęcie wymarzonego stanowiska.

Dowiesz się, jak projektować sieci komputerowe w taki sposób, aby nie były podatne na ataki i zakłócenia działania, poznasz zagadnienia związane z ich bezpieczeństwem i kontrolą.

Pamiętaj również, że studia o tej specjalności realizowane są na kierunku Informatyka. Poza specjalistyczną wiedzą z zakresu sieci komputerowych poznasz również wiele innych zagadnień związanych z nowymi technologiami, jak np. programowanie, grafika komputerowa, bazy danych. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Programowanie czy inżynieria sieci – co wybrać?

Informatyka to ogólne pojęcie, pod którym kryje się wiele specjalizacji i dziedzin wiedzy. Każda z nich, mimo że łącznie buduje rzeczywistość IT, zajmuje się nieco innymi kwestiami. Nie każda osoba zajmująca się nowymi technologiami musi być programistą. Pamiętaj, że działanie serwisów internetowych czy aplikacji webowych, które tworzą programiści, nie byłoby możliwe bez stabilnej sieci. To zespół naczyń połączonych. Ostateczny wybór zależny jest więc od Twoich preferencji i predyspozycji. Na rynku jest miejsce dla obu tych specjalizacji.

 

Sieć internetowa stale dąży do standaryzacji nowoczesnych technologii internetowych w celu osiągnięcia maksymalnej użyteczności i dostępności stron internetowych dla użytkowników. Coraz wyższe wymagania stawiane aplikacjom internetowym powodują, że zbliżają się one zwłaszcza w obszarze interfejsu do klasycznych programów. Podczas studiów na UTH w Warszawie będziesz mieć kontakt z najnowszą technologią i aplikacjami internetowymi. Zapotrzebowanie na rynku pracy jest ogromne, na dodatek rynek ten wcale się nie nasyca. Jako przyszły inżynier możesz pracować w zawodzie, ale także możesz nauczać nowych systemów jako specjalista zatrudniony w przedsiębiorstwach lub na uczelniach. Dzięki studiom na UTH staniesz się wykwalifikowanym inżynierem, który znajdzie zatrudnienie w każdej branży, w której wykorzystywane są nowe technologie.

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!