Przejdź do treści
Tytuł, który uzyskasz: inżynier na kierunku Budownictwo
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (7 semestrów) i niestacjonarne (8 semestrów)

Studia na specjalności BIM w budownictwie

Myślisz o studiach, które będą solidnym rusztowaniem pozwalających wspiąć się na szczyt kariery zawodowej? Zobacz możliwości jakie daje specjalność BIM w budownictwie.

Technologia BIM to innowacyjne podejście do planowania i realizacji projektów budowlanych, które zupełnie odmienia myślenie o projektowaniu, budowie i zarządzaniu budynkami. BIM, czyli Building Information Modeling, daje możliwość stałego i bieżącego dostępu do informacji o projekcie, jego harmonogramie i kosztach. Technologia BIM usprawnia proces projektowania, ponieważ umożliwia testowanie różnych opcji i schematów w świecie wirtualnym, co pozwala na podjęcie najbardziej efektywnej decyzji.

Decydując się na studia o tej specjalności, staniesz się cenionym inżynierem budownictwa z dodatkową szeroką wiedzą na temat pracy projektowej z wykorzystaniem BIM.

Czego nauczysz się wybierając specjalność BIM w budownictwie?

W związku z intensywnym wdrażaniem systemu BIM (ang. Building Information Modeling) w budownictwie postanowiliśmy odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku i wdrożyć przygotowanie absolwentów do przyszłej pracy na rynku budowlanym, który w najbliższym czasie ulegnie znacznemu przeobrażeniu i cyfryzacji.

BIM to nowoczesny system zarządzania informacją o inwestycji budowlanej. Już na etapie projektowania powstaje cyfrowy model inwestycji, na którym istnieje możliwość testowania różnych wariantów budowlanych tak, aby cały proces był najbardziej efektywny i ekonomiczny. Tego rodzaju podejście do projektowania, a następnie zarządzania budynkiem pozwala mieć stalą kontrolę nad projektem i umożliwia wizualizację różnych scenariuszy inwestycyjnych.

O tym, że BIM w budownictwie to nie odległa przyszłość, ale obecna rzeczywistość, niech zaświadczą nowe wytyczne dotyczące stosowania technologii BIM w dużych projektach, np. PKP PLK S.A. Argumentem potwierdzającym upowszechnianie się systemu jest również jego obligatoryjne wprowadzenie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

BIM w budownictwie to specjalność, która doskonale przygotuje Cię do pracy projektowej z wykorzystaniem systemu BIM. Studiując, zdobędziesz nie tylko wiedzę dotyczącą budownictwa, ale poznasz w praktyce pracę z systemem BIM. Będziesz więc pełnoprawnym inżynierem z wiedzą pozwalającą na projektowanie i nadzór budowlany, a Twoim dodatkowym atutem będzie znajomość nowoczesnego systemu zarządzania projektem.

Wartość, jaką daje technologia BIM, poznasz najdokładniej wtedy, gdy będziesz mieć możliwość przetestowania tego procesu na praktycznym przykładzie, dlatego nasza uczelnia wyposażona jest w stanowiska komputerowe z profesjonalnym oprogramowaniem, np. Autodesk. Dzięki temu będziesz mieć możliwość samodzielnego modelowania informacji o budynku na różnych etapach jego powstawania.

Możliwości na specjalności BIM w budownictwie

UTH jest pionierem w nowoczesnym kształceniu studentów, dlatego postanowiliśmy wdrożyć koncepcję nauczania treści BIM. Kierunek budownictwo realizowany jest we współpracy z renomowanymi partnerami, np. Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie, dlatego podczas studiów otrzymasz możliwość skorzystania z wielu staży, praktyk, czy też wizyt studyjnych u najlepszych w tej branży.

Dynamicznie rozwijające się firmy, z którymi mamy przyjemność pracować specjalizują się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań w budownictwie i architekturze. Ponadto jesteśmy w stałym kontakcie z instytutami branżowymi i organizacjami, które wspierają nas w kształceniu przyszłych specjalistów. Wykładowcy przedmiotów teoretycznych to uznani naukowcy, natomiast przedmioty praktyczne prowadzone są przez praktyków posiadających odpowiednie uprawnienia budowlane i zrzeszonych w Izbie Inżynierów Budownictwa.

Ponadto studenci specjalności mają dostęp do najnowszych inwestycji budowlanych w Warszawie. Podczas nauki niejednokrotnie będziesz miał okazję uczestnictwa w spotkaniach projektowych, wizytach na placach budów. Obędziesz też wiele konsultacji z kadrą techniczną pracującą na budowach stolicy. Dzięki temu w praktyczny sposób poznasz proces planowania BIM.

Plan studiów

Centralnym punktem nauczania na specjalności BIM w budownictwie jest wykorzystanie digitalizacji w procesie planowania i projektowania budynków tak, aby był on pod każdym kątem optymalny zarówno dla projektujących specjalistów, klientów i końcowych użytkowników. W trakcie nauki poznasz niezbędne wymagania potencjalnego klienta i nauczysz się jak realizować je na profesjonalnym programie, aż do praktycznego stworzenia modeli całościowych i ich oceny. Nauczysz się również praktycznego zastosowania BIM w kontekście prawa budowlanego i innych warunków ramowych projektu.

Pamiętaj również, że studiując tę specjalność, zdobędziesz ogólną wiedzę budowlaną. Będziesz więc inżynierem, który ma pełne kompetencje do projektowania, wykonywania i nadzoru budowlanego, a jednocześnie będziesz posiadał kompetencje z zakresu pracy w systemie BIM, co znacząco zwiększy twoją atrakcyjność na rynku pracy.

Na specjalności BIM w budownictwie otrzymasz wykształcenie inżynierskie, natomiast ostatnie semestry zostaną poświęcone przedmiotom ściśle związanym z technologią BIM.

Do specjalistycznych przedmiotów należą:

  • grafika 3D w ujęciu BIM,
  • podstawy konstrukcji betonowych z elementami BIM,
  • podstawy konstrukcji metalowych z elementami BIM,
  • projektowanie betonowych obiektów w ujęciu BIM,
  • projektowanie metalowych obiektów w ujęciu BIM,
  • podstawy konstrukcji zespolonych z elementami BIM,
  • MES w konstrukcjach budowlanych.

Zajęcia prowadzone są przez kadrę składającą się z renomowanych ekspertów i praktyków budowlanych. Na zajęciach wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie do planowania metodą BIM, np. Autodesk. W trakcie studiów I stopnia zdobędziesz kwalifikacje niezbędne do przyszłego wdrażania technologii BIM w codziennym życiu zawodowym.

Perspektywy po studiach

Będąc absolwentem studiów I stopnia po specjalności BIM w budownictwie otrzymasz tytuł inżyniera oraz pełne wykształcenie w zakresie budownictwa. Będziesz mieć unikalną praktyczną wiedzę i umiejętności potrzebne do podjęcia pracy w budownictwie w zakresie projektowania obiektów budowlanych i inżynierskich z zastosowaniem nowoczesnych technik modelowania komputerowego oraz zarządzania informacją o obiektach budowlanych BIM. Świetnie odnajdziesz się zarówno na placach budów, jak i w biurach projektowych. Zdobędziesz doskonałe przygotowanie teoretycznie i praktycznie do korzystania z nowoczesnych i aktualnych programów wspomagających projektowanie konstrukcji.

Dysponując tytułem inżyniera wiele ścieżek zawodowych stoi dla Ciebie otworem. Jako wykwalifikowany specjalista w przyszłości pracę możesz znaleźć w:

  • biurach projektowych na stanowisku BIM koordynator lub projektant BIM,
  • administracji budowlanej, gdzie będziesz nadzorować proces budowlany przy użyciu narzędzi BIM,
  • biurach architektonicznych zajmujących się dużymi projektami, szczególnie o charakterze infrastrukturalnym, takimi jak obiekty liniowe, drogi, kolej podziemna, drogi szynowe, lotniska itp., które charakteryzują się dużym stopniem złożoności.

FAQ

Dlaczego warto studiować BIM w budownictwie?

Jeśli interesuje Cię budownictwo, architektura, z łatwością przyswajasz najnowsze technologie, a do tego lubisz ciągłe wyzwania, ta specjalność jest jak najbardziej dla Ciebie. Studia na tej specjalności są bardzo wymagające, ale oferują również doskonałe możliwości rozwoju kariery i obiecujące wynagrodzenie w przyszłości. Kończąc specjalność BIM w budownictwie, masz pewność pracy przy największych inwestycjach budowlanych w kraju.

Czym różni się specjalność BIM w budownictwie od budownictwa ogólnego?

Na obu tych specjalnościach zdobędziesz wiedzę z zakresu budownictwa. Staniesz się specjalistą, który potrafi wcielić w życie najśmielsze projekty architektoniczne. Na specjalności BIM w budownictwie rozszerzysz swoje kompetencje dodatkowo o umiejętność wykorzystania systemu BIM w pracy projektowej i budowlanej. Będziesz dysponował więc dodatkowymi atutami, które otworzą Ci ścieżkę do pracy przy największych inwestycjach budowlanych, które korzystają z tego typu rozwiązań.

Czy nadaję się do studiowania na tej specjalności?

Jeśli chcesz, żeby studiowanie i przyszła praca w zawodzie sprawiały Ci przyjemność, powinieneś mieć pewne cechy, które Ci to ułatwią. Z pewnością ważne jest zamiłowanie do matematyki, zdolność myślenia abstrakcyjnego, przestrzennego i logicznego, ale także komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.

Jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu tych studiów?

Perspektywy zawodowe po ukończeniu BIM w budownictwie są bardzo atrakcyjne. Branża budownicza stale się rozwija, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów specjalizujących się w najnowszej technologii jest bardzo duże. Kończąc studia na tej specjalności, możesz liczyć na pracę przy największych projektach budowlanych. Znajomość BIM otwiera Ci również drogę do pracy za granicą, gdzie – w niektórych krajach – system ten jest obligatoryjny.

 

Zapotrzebowanie na ekspertów od technologii BIM w budownictwie na rynku pracy jest ogromne i wygląda na to, że rynek ten szybko się nie nasyci, ponieważ digitalizacja branży budowlanej jest w ciągłym rozwoju. Jako przyszły inżynier możesz pracować w zawodzie, ale także możesz nauczać nowych systemów jako specjalista zatrudniony w przedsiębiorstwach lub na uczelniach. Dzięki studiom na UTH staniesz się wykwalifikowanym pracownikiem, który znajdzie zatrudnienie w każdym zawodzie związanym z budownictwem i architekturą. Zatem zapraszamy Cię na studia I stopnia na specjalności BIM w budownictwie.

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!