Od dnia 1 października do dnia 25 października 2022 r. rektorzy uczelni mogą składać wnioski o przyznanie stypendium dla studentów wykazujących się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami, lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi.
Kwestie przyznawania stypendiów ministra dla studentów regulują przepisy:
Stypendium ministra może otrzymać student wykazujący się:
Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
Stypendium ministra na rok akademicki 2022/2023 może zostać przyznane studentowi, który spełnił łącznie następujące warunki:
Ww. wymogów nie stosuje się do studenta, który w roku złożenia wniosku o przyznanie stypendium (czyli w 2022 r.) został przyjęty na studia drugiego stopnia. Z tym że wyjątek ten dotyczy wyłącznie studentów studiów drugiego stopnia. Osoba przyjęta w 2022 r. na I rok jednolitych studiów magisterskich nie może ubiegać się o stypendium na I roku tych studiów.
Niespełnienie wyżej wymienionych warunków spowoduje odmowę przyznania stypendium.
Stypendium ministra nie przysługuje studentowi posiadającemu już tytuł zawodowy:
Stypendium nie przysługuje również studentowi, w przypadku którego łączny okres studiów jest dłuższy niż 12 semestrów, z tym że w przypadku studiów:
Do ww. łącznego okresu wlicza się każdy rozpoczęty semestr, nawet jeżeli student przebywał w jego trakcie na urlopie od zajęć w uczelni. Wyjątkiem są semestry na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego – nie są one wliczane do okresu, w którym przysługuje stypendium ministra.
W przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających – zgodnie z przepisami prawa – 11 albo 12 semestrów, okres przysługiwania stypendiów ministra jest dłuższy o 2 semestry, a zatem wynosi łącznie 14 semestrów.
Ww. warunki są weryfikowane z systemem POL-on w trakcie oceny formalnej wniosków.
Osiągnięcia naukowe oraz artystyczne wskazywane we wnioskach muszą być związane z odbywanymi studiami na danym kierunku (lub na kilku kierunkach – w przypadku indywidualnych studiów międzywydziałowych, międzyobszarowych, międzydziedzinowych). We wniosku nie należy wykazywać osiągnięć związanych np. z pracą zawodową, hobby lub innymi zainteresowaniami, drugimi studiami, etc.
Za znaczące osiągnięcia naukowe studenta uważa się:
Za znaczące osiągnięcia artystyczne studenta uważa się:
Za znaczące osiągnięcia sportowe studenta uważa się zajęcie w:
Osiągnięcia są dokumentowane w postaci pisemnej. Do wniosku należy dołączyć oświadczenia, zaświadczenia lub regulaminy dotyczące ww. osiągnięć. Wykaz niezbędnych załączników został zamieszczony do pobrania na dole strony.
WAŻNE! Oświadczenia dołączane do wniosku mogą być podpisane tylko własnoręcznie albo elektronicznie.
W przypadku wyboru podpisu własnoręcznego należy:
W przypadku wyboru podpisu elektronicznego należy:
Uwaga! Wstawienie do pliku oświadczenia cyfrowego odwzorowania własnego podpisu (np. zdjęcia, skanu, jpeg, etc.) nie stanowi elektronicznego podpisu tego oświadczenia. Niedopuszczalne jest również podpisywanie oświadczeń za pomocą programu Acrobat Reader przez funkcję „Podpisz się (dodaj inicjały/podpis)”. Wniosek zawierający takie oświadczenia będzie odsyłany do uczelni do poprawienia.
Wnioskodawcą stypendium ministra jest wyłącznie rektor uczelni.
Sposób przedstawiania rektorowi swoich kandydatur przez studentów powinien zostać określony samodzielnie przez uczelnię (tryb ten nie jest określony w rozporządzeniu).
Rektor może nie przesłać do ministra wniosku, który nie spełnia warunków formalnych (patrz pkt 2.1. i 2.2.) lub nie zawiera znaczących osiągnięć, o których mowa w rozporządzeniu.
We wniosku można przedstawić wyłącznie osiągnięcia uzyskane do dnia 30 września 2022 r. Muszą to być osiągnięcia uzyskane w okresie studiów, a więc:
W przypadku dotychczasowych stypendystów ministra, we wniosku można podać jedynie osiągnięcia uzyskane od 1 października roku akademickiego, w którym studentowi przyznano ostatnie stypendium ministra.
We wniosku nie można wykazywać osiągnięć, które zostały uzyskane w okresie urlopów od zajęć lub innych przerw udzielonych zgodnie z regulaminem studiów.
Wnioski są składane za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system OSF).
Moduł składania wniosków o stypendium zostanie udostępniony w systemie OSF w dniu 1 października 2022 r. Wcześniej nie będzie możliwości zapoznania się z działaniem systemu.
Wniosek może złożyć wyłącznie rektor uczelni albo osoba przez niego upoważniona – wyłącznie przez system OSF.
W przypadku pełnomocnictwa rektora, powinno ono wprost wskazywać, że dana osoba jest upoważniona do składania wniosków o przyznanie studentom stypendium ministra za znaczące osiągnięcia.
Wnioski, które zostaną przesłane inną drogą niż przez system OSF (np. w postaci papierowej pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem platformy ePUAP), nie będą rozpatrywane.
Wniosek o przyznanie stypendium składa się w terminie od dnia 1 października do dnia 25 października 2022 r. Po tej dacie system OSF automatycznie zakończy nabór wniosków.
Ww. termin jest terminem prawa materialnego, zatem nie podlega przywróceniu w trybie art. 58 Kpa.
W pierwszej kolejności wszystkie wnioski o przyznanie stypendium zostają poddane ocenie formalnej. Na tym etapie Ministerstwo weryfikuje z systemem POL-on dane dotyczące przebiegu studiów. Sprawdzana jest kompletność dokumentów oraz prawidłowość sposobu udokumentowania osiągnięć (patrz pkt 2.4).
W wyniku oceny formalnej część wniosków może być odesłana do wnioskodawcy w celu uzupełnienia braków formalnych lub złożenia stosownych wyjaśnień. Odbywa się to przez system OSF oraz ePUAP.
Ocenie merytorycznej podlegają wyłącznie wnioski spełniające wymagania formalne.
Klucz oceny wniosków w tym konkursie zostanie opublikowany w późniejszym terminie. Może on się różnić od wytycznych oceny stosowanych w poprzednim konkursie.
Wnioski o stypendium na rok akademicki 2022/2023 zostaną rozpatrzone w terminie do dnia 31 marca 2023 r.
Do otrzymania stypendium konieczne jest posiadanie statusu studenta i spełnianie warunków uzyskania stypendium (patrz pkt. 2.2) – w dniu wydania decyzji przez Ministra. Z konstrukcji art. 359 oraz art. 93 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika bowiem, że stypendium nie może otrzymać osoba niebędąca już studentem lub osoba, która nie spełnia warunków jego otrzymania (np. osoba, która przekroczyła liczbę semestrów studiowania, w których przysługują stypendia).
Po rozpatrzeniu wniosków przez Ministra, do uczelni oraz studentów zostaną przesłane decyzje administracyjne w sprawie przyznania albo odmowy przyznania stypendium.
Minister może przyznać maksymalnie 840 stypendiów.
Stypendium jest przyznawane na rok akademicki. Maksymalna wysokość stypendium wynosi 17.000 zł. Wysokość stypendium zostanie ustalona w decyzji w sprawie przyznania stypendium.
Stypendium wypłaca studentowi uczelnia ze środków finansowych przekazanych na ten cel przez Ministra.
Stypendium wypłaca się jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia zaksięgowania środków na rachunku bankowym uczelni – na wskazany przez studenta rachunek bankowy albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo w gotówce.
Kwestie przyznawania stypendiów ministra dla studentów regulują przepisy:
Stypendium ministra może otrzymać student wykazujący się:
lub
Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
Stypendium nie przysługuje studentowi:
Za znaczące osiągnięcia naukowe studenta uważa się:
Za znaczące osiągnięcia artystyczne studenta uważa się:
Za znaczące osiągnięcia sportowe studenta uważa się zajęcie w:
Osiągnięcia są dokumentowane w postaci pisemnej, w formie:
Wnioskodawcą jest wyłącznie rektor uczelni.
Tryb przedstawiania przez studentów swoich kandydatur określa uczelnia (tryb ten nie jest określony w rozporządzeniu).
O przedstawieniu Ministrowi wniosku o przyznanie danemu studentowi stypendium decyduje rektor uczelni. Rektor może nie przesłać wniosku, który nie spełnia warunków formalnych (patrz pkt 2.1 oraz 4.2.1. niniejszej informacji) lub nie zawiera żadnego ze znaczących osiągnięć wymienionych w rozporządzeniu.
We wniosku należy wskazać wyłącznie osiągnięcia uzyskane w okresie studiów od dnia:
– do dnia 30 września 2020 r.
We wniosku nie należy wykazywać osiągnięć uzyskanych w okresie urlopów od zajęć lub innych przerw udzielonych zgodnie z regulaminem studiów.
Wnioski należy składać za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system OSF). Możliwość składania wniosków zostanie udostępniona w dniu 1 października 2020 r.
Wniosek może złożyć wyłącznie rektor uczelni albo osoba przez niego upoważniona – wyłącznie przez system OSF.
Pełnomocnictwo rektora powinno wskazywać, że dana osoba jest upoważniona do składania wniosków o przyznanie studentom stypendium ministra za znaczące osiągnięcia.
Uwaga! Nie będą rozpatrywane:
Wniosek o przyznanie stypendium składa się w terminie od dnia 1 października do dnia 25 października 2020 r. Po tej dacie system OSF automatycznie zakończy nabór wniosków.
Powyższy termin jest terminem prawa materialnego, a zatem złożenie wniosku po jego upływie nie wywołuje skutków prawnych. Wnioski przesłane z uchybieniem terminu nie podlegają rozpatrzeniu. Ww. termin nie podlega również przywróceniu w trybie art. 58 Kpa.
Wnioski o przyznanie stypendiów spełniające wymagania formalne podlegają ocenie merytorycznej, za pomocą metody punktowej.
Na podstawie wyników oceny sporządza się listy rankingowe wniosków o przyznanie stypendiów według liczby przyznanych punktów.
4. 2. 1. Kryterium formalne:
Stypendium dla studenta na rok akademicki (2020/2021) może zostać przyznane studentowi, który:
Ww. wymogów nie stosuje się do studenta, który w roku złożenia wniosku o przyznanie stypendium (2020) został przyjęty na studia drugiego stopnia. Ww. wyjątek dotyczy jednak wyłącznie studentów studiów drugiego stopnia. Osoba przyjęta na I rok jednolitych studiów magisterskich nie może ubiegać się o stypendium na I roku tych studiów.
4. 2. 2. Kryteria oceny merytorycznej:
Wnioski są oceniane przez ekspertów Zespołu doradczego do oceny wniosków o przyznanie nagród ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. Członkowie Zespołu zostali wyłonieni wśród kandydatów zgłaszanych przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisję Ewaluacji Nauki, Radę Młodych Naukowców, Komitet Polityki Naukowej oraz Akademię Młodych Uczonych.
Przy ocenie merytorycznej wniosków o przyznanie stypendiów dla studentów uwzględnia się następujące kryteria:
Wnioski o stypendium na rok akademicki 2020/2021 są rozpatrywane w terminie do dnia 31 marca 2021 r.
Podstawą przyznania stypendium jest lista rankingowa wniosków uszeregowana według liczby przyznanych punktów.
Minister może przyznać maksymalnie 840 stypendiów.
Stypendium zostanie przyznane osobom najwyżej ulokowanym na ww. liście rankingowej.
Po rozpatrzeniu wniosków przez Ministra, do wnioskodawców oraz studentów zostaną przesłane decyzje administracyjne w sprawie przyznania albo odmowy przyznania stypendium.
Stypendium jest przyznawane na rok akademicki. Maksymalna wysokość stypendium wynosi 17.000 zł. Wysokość stypendium zostanie ustalona w decyzji w sprawie przyznania stypendium.
Stypendium wypłaca studentowi uczelnia ze środków finansowych przekazanych na ten cel przez Ministra.
Stypendium wypłaca się jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia zaksięgowania środków na rachunku bankowym uczelni – na wskazany przez studenta rachunek bankowy albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo w gotówce.
09.09.2020
W okresie od dnia 1 października do dnia 25 października 2020 r. rektorzy uczelni mogą składać wnioski o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia dla studentów. Wnioski o stypendium na rok akademicki 2020/2021 należy składać poprzez system ZSUN/OSF.
Szczegółowa instrukcja składania wniosków jest do pobrania poniżej.
Moduł „wniosek o stypendium ministra dla studenta” będzie dostępny w systemie ZSUN/OSF od 1 października 2020 r.
Jednocześnie w celu sprawnego przebiegu procedury wypełniania wniosków przedstawiamy dane dotyczące osiągnięć i załączniki, które będą potrzebne przy wypełnianiu wniosku w OSF.