Praktyki studenckie w Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej realizowane są w oparciu o Ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym ( tj. Dz.U. z 2018 r. , poz. 1668), Regulamin praktyk oraz program studiów.
Regulamin studenckich praktyk zawodowych
Zarządzenie Rektora w sprawie zasad odbywania hospitacji praktyk zawodowych
Dokumenty praktyk do pobrania w Intranecie, zakładka Akademickie Biuro Karier lub bezpośrednio w Biurze Karier.
Aby ułatwić wypełnianie dziennika praktyk zapraszamy do pobrania instrukcji
Nadzór merytoryczny nad praktykami sprawują Opiekunowie praktyk.
Zadania Opiekunów praktyk:
Szczegółowe informacje odnośnie Opiekunów praktyk znajdują się w Intranecie.
WYMIAR PRAKTYK STUDENCKICH
Bezpieczeństwo wewnętrzne, Zarządzanie, Finanse i rachunkowość:
160 h praktyki do realizacji po 3 semestrze studiów I stopnia.
Studia inżynierskie
Transport:
Informatyka:
Budownictwo:
Studia licencjackie
Architektura wnętrz
Studia magisterskie
Studia licencjackie - 160 h praktyki do realizacji po 3 semestrze studiów
Studia magisterskie 1 semestr - 160h, 2 semestr 160h, 3 semestr 160h
Napisz maila na adres Biura Karier: kariera@uth.edu.pl
Aby zgłosić firmę i otrzymać skierowanie na praktyki podaj poniższe informacje:
Warunkiem jest, by firma istniała minimum dwa lata na rynku.
Biuro Karier zajmuje się gromadzeniem i dystrybucją ofert praktyk oraz załatwia kwestie formalne związane z wystawieniem skierowań i porozumień na praktyki.
Studenci mają dwie możliwości realizowania praktyki:
Praktyki są obowiązkowe, są przedmiotem przewidzianym do zaliczenia zgodnie z programem studiów. Dlatego nie ma możliwości aby zostać z nich zwolnionym.
Praktyki przewidziane są do realizacji dla studentów: Wydział inżynieryjny, studia l i II stopnia, Wydział Zarządzania i Logistyki, studia I stopnia. Szczegółowe informacje o wymiarze praktyk znajdują się tutaj:
Szczegółowe informacje: Oferty praktyk | Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej (uth.edu.pl)
Przy wyborze miejsca odbywania praktyk pomocne okazać się może:
Kontakt | Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej (uth.edu.pl)
Liczba godzin praktyk jest zależna od kierunku studiów, naboru i roku studiów.
Szczegółowe informacje znajdziesz w Intranecie UTH.
Dokumenty praktyk znajdują się w Intranecie, zakładka ABK dokumenty praktyk. Tam student znajduje swój kierunek i nabór i pobiera dokumenty. Bardzo prosimy o pobieranie dokumentów wyłącznie dla swoich kierunków studiów i swojego naboru. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z Biurem Karier. Logowanie do Intranetu:
Witamy w systemie Intranet Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej | Intranet UTH
Jeśli masz firmę, w której możesz zrealizować praktykę, napisz maila do Biura karier na adres kariera@uth.edu.pl. Podaj następujące dane: nazwa firmy, adres, NIP pracodawcy, kierunek studiów, numer albumu oraz termin praktyki. Zweryfikujemy czy dana firma spełnia wymagania, co do możliwości realizacji praktyki zgodnie z kierunkiem studiów. Jeśli tak będzie to przygotujemy dla Ciebie porozumienie oraz skierowanie na praktyki.
Aby zaliczyć praktyki należy rozliczyć się z kompletu dokumentów tj. porozumienie, program praktyk, skierowanie, dzienniczek praktyk i ankiety. Zaliczenie praktyki następuje po dostarczeniu oryginałów dokumentów z praktyk do Biura Karier. Możesz dostarczyć je do nas osobiście lub wysłać je pocztą lub kurierem.
Praktyka musi być zgodna z kierunkiem studiów i umożliwić realizację programu praktyki. Programy praktyk dostępne są w Intranecie, zakładka ABK programy praktyk. Jeśli masz wątpliwości co do charakteru praktyki, skontaktuj się z Biurem Karier lub Opiekunem praktyk dla Twojego kierunku.
Tak, Student/ka na czas praktyk jest zobligowany posiadać ubezpieczenie NNW.
Dziennik może być wypełniony elektronicznie lub ręcznie - zadbaj o wyraźny charakter pisma. Pamiętaj jednak, aby wszystkie podpisy były odręczne, niebieskim długopisem. Staraj się skrupulatnie opisywać zadania realizowane w trakcie trwania praktyki – unikaj ogólnych sformułowań, jednozdaniowych opisów. Konieczne opisuj każdy dzień praktyki osobno - nawet jak przez kilka dni pełniłeś/aś te same obowiązki. Dziennik jest do pobrania w edytowalnym pliku Word po to, byś w razie potrzeby mógł/mogła edytować tabelę, dodając lub odejmując z niej wiersze. Opiekun praktyki koniecznie powinien wypełnić opinię na temat Twojej praktyki. Opinia powinna odzwierciedlać Twoje mocne strony i obszary do rozwoju. Dziennik jest głównym dokumentem poświadczającym zrealizowaną praktykę, przekazywanym do podpisu Dziekana danego Wydziału, właściwego dla danego kierunku, stąd należy pamiętać, aby był uzupełniony możliwie jak najlepiej, tak, aby unikać niepotrzebnych poprawek.
Aby ułatwić wypełnianie dziennika praktyk zapraszamy do pobrania instrukcji.
Od momentu zakończenia praktyki student ma 14 dni na dostarczenie dokumentów do Biura Karier.
Tak, do rozliczenia praktyk wymagane są oryginalne dokumenty. Najważniejszym dokumentem jest Dziennik praktyk, który koniecznie musi zawierać oryginalne podpisy i pieczęcie, nie może być to kserokopia. Ksero bądź skan są akceptowane jedynie w przypadku pozostałych dokumentów (porozumienia, skierowania, ankiet lub programu), gdy studentowi brakuje 1-2 z nich lub musi je poprawić. Wtedy istnieje możliwość, by dosłać nam skan.
Tak, opiekun praktyk może podpisać dziennik za pomocą podpisu elektronicznego. Prosimy pamiętać, że ten podpis musi znaleźć na pierwszej stronie dziennika i na trzeciej stronie (pod tabelą z efektami uczenia się).
W tej sytuacji prosimy o dołączenie do dokumentacji wyciągu KRS lub CEiDG, potwierdzające istnienie firmy na rynku. Te dokumenty są możliwe do pobrania przez internet, warto też bezpośrednio skontaktować się z praktykodawcą w tej sprawie i poprosić o taki dokument.
Praktyki można realizować dłużej, wymagane 160 godzin można rozplanować np. na dwa-trzy miesiące. Jednakże musi być to w granicach rozsądku, tzn. nie może być tak, że student uczęszcza na praktyki tylko raz w miesiącu. Ponadto należy pamiętać, że uczęszczanie na praktyki nie może kolidować z planem zajęć.
Prosimy, by nie zwlekać z oddawaniem dokumentów. Jeśli jednak wiesz, że spóźnisz się kilka dni z ich przekazaniem z nagłych przyczyn, koniecznie nas o tym poinformuj, telefonicznie lub mailowo. W przypadku gdy nie zrobiłeś/aś jeszcze praktyk, a termin oddania dokumentów jest blisko - poinformuj nas o tym i prześlij nam podanie o przedłużenie terminu realizacji praktyk zawodowych skierowane do Dziekana Twojego wydziału.
Tak, student ma możliwość realizacji praktyki nie wynikającej z programu studiów. Po zakończeniu takiej praktyki należu złożyć w Biurze Karier dokumenty potwierdzające odbycie praktyki - porozumienie oraz zaświadczenie od pracodawcy o odbyciu praktyk, a także podanie do Dziekana danego Wydziału z prośbą o uwzględnienie tej informacji w suplemencie dyplomu. Komplet dokumentów można złożyć w Biurze Karier.
Istnieje możliwość odbycia praktyk w firmach działających za granicą. Wymagania wobec praktyk za granicą są takie same jak wymagania wobec praktyk krajowych, student musi zrealizować program praktyki dla danego kierunku studiów i korzysta z przygotowanych dokumentów na praktyki. Wypełnione dokumenty praktyk w języku obcym muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza. Jeśli masz firmę za granicą, w której chcesz zrealizować praktyki, skontaktuj się z Biurem Karier.
Jeśli nie masz takiej firmy,a chciałbyś np wyjechać na taką praktykę, skontaktuj się z Koordynatorem programu Erasmus.