Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Zobacz wirtualny spacer po Ministerstwie Finansów

Obejrzyj gmach MF z lotu ptaka, odwiedź gabinet ministra i zobacz, w jak imponujące wzory ułożone są niespotykane już dzisiaj rodzaje marmurów. Zapraszamy na wirtualny spacer po zabytkowym gmachu Ministerstwa Finansów.

Gmach Ministerstwa Finansów przy Świętokrzyskiej 12 został wpisany do rejestru zabytków w 2012 roku. To okazały monument kryjący śmiałe połączenia stylów. Jest odzwierciedleniem odwagi architektów i jednocześnie wzorzec czasów, w których powstawał. Łączy to, co w latach 50. mogło wydawać się niemożliwe do pogodzenia. Okazałość, rozmach, funkcjonalność i piękno w jednym.

Wirtualny spacer – jak to działa

Cały spacer trwa około 30 minut. Każdy obiekt, salę czy korytarz możesz oglądać tak długo, jak zechcesz.

W wirtualnym spacerze omawiamy m.in. dziedziniec południowy, hol główny, gabinet ministra, salę kolegialną oraz salę portretową.

Ikonka „I” podpowie Ci najważniejsze informacje dotyczące pomieszczenia, w którym jesteś. Wsłuchaj się w głos lektora i rozpocznij spacer po tym niezwykłym budynku.

Architektoniczna perła

Budynek MF pełni kilka funkcji. Jest miejscem pracy dla 2411 osób, urzędem, ale i unikalnym zabytkiem na mapie Warszawy. Wnętrza budynku nie są jednak znane szerokiemu gronu, bo nie jest on dostępny dla zwiedzających. Nie zmienia to jednak faktu, że to jeden z najciekawszych, a jednocześnie najmniej znanych przykładów architektury monumentalnej pierwszej połowy lat 50. Budowa gmachu została ukończona w 1955 roku, już po realizacji budowy Pałacu Kultury i Nauki, Sejmu czy MDM i innych sztandarowych realizacji tego okresu.

Stylistyczne korzenie budynku czerpały zarówno z architektury historycznej I Rzeczpospolitej, jak i z monumentalizmu i art deco Dwudziestolecia Międzywojennego. Architektoniczny socrealizm był tworzony przez doświadczonych projektantów epoki drugiej Rzeczypospolitej, ich uczniów i współpracowników. Tak było też w przypadku projektantów gmachu MF.

Z przyjemnością zapraszamy w wirtualną podróż po niezwykłym gmachu Ministerstwa Finansów w Warszawie. Witaj na Świętokrzyskiej 12!

Wróć