Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

UTH Warszawa na podsumowaniu projektu "Safe Stadium"

Przedstawiciel UTH w Warszawie, mgr inż. Sławomir Cisowski wziął udział w konferencji podsumowującej projekt współfinansowany przez Unię Europejską “Integrated large sport facilities protection system supporting the CBRN security of mass events” SAFE STADIUM.

Kadra i studenci naszej Uczelni brali aktywny udział w przedsięwzięciach projektowych, między innymi w ćwiczeniach CBRN na Stadionie Narodowym  w Warszawie.

Celem projektu koordynowanego przez Uniwersytet Łódzki było wypracowanie zestawu gotowych rozwiązań dla obiektów sportowych, takich jak stadiony czy hale widowiskowo-sportowe obejmujących: procedury i narzędzia wspierające system bezpieczeństwa w zakresie CBRN; zestaw rekomendacji w zakresie wyposażenia i infrastruktury obiektów, sprzętu i oprogramowania ICT, jak i zestaw materiałów szkoleniowych z zakresu zagrożeń CBRN.

Podczas konferencji podsumowującej przedstawiono osiągnięcia projektu. Była to również platforma do debaty na temat bezpieczeństwa miejsc publicznych w kontekście zagrożeń CBRN, jak i skutecznego im przeciwdziałania oraz reagowania na takie zagrożenia.

W czasie prezentacji oraz paneli przedstawiono wyniki projektu, a dyskusje połączono z praktycznymi elementami zapobiegania i reagowania na zagrożenia terrorystyczne CBRN, omówieniem metod oceny poziomu bezpieczeństwa obiektów sportowych, prezentacją praktycznych sposobów rozpoznawania zastosowania środków CBRN, omówieniem procedur reagowania na incydent (w tym metod ewakuacji).

Uczestnikami i prelegentami konferencji byli eksperci ds. bezpieczeństwa CBRN, menedżerowie obiektów sportowych, przedstawiciele klubów piłkarskich, władz publicznych, policji i służb ratowniczych.

W czerwcu 2021 roku Uniwersytet Łódzki zapoczątkował pracę nad projektem dotyczącym poprawy bezpieczeństwa na międzynarodowych arenach widowiskowo-sportowych. U jego podstaw znalazły się niepokojące dane EUROPOL-u, który zauważył wzrost dystrybucji materiałów instruktażowych dotyczących ataków z wykorzystaniem czynników CBRN (Chemicznych, Biologicznych, Radiologiczny i Nuklearnych). Naukowcy zwrócili też uwagę na naturalne zagrożenia biologiczne takie jak np. pandemie. Czynniki te wymuszają, na operatorach obiektów i organizatorach imprez masowych, dodatkowe obowiązki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, z uwzględnieniem nowych typów zagrożeń.

Do projektu zaproszono 14 specjalistycznych instytucji z Polski, Słowacji, Hiszpanii, Niemiec oraz Włoch. Tak utworzone konsorcjum składa się z kilku wiodących prywatnych i publicznych firm oraz instytucji eksperckich, dostawców nowych technologii w odniesieniu do ochrony publicznej i zagrożeń CBRN, organów ścigania, agencji ochrony, klubów sportowych i operatorów obiektów sportowych.

Projekt podjął szereg działań w zakresie zwiększenia ochrony przestrzeni publicznych i bezpieczeństwa uczestników imprez masowych. Wśród głównych efektów znajdą się:

  • Analiza luk w zabezpieczeniach: kompleksowy raport mający na celu zidentyfikowanie słabych punktów i potrzeb w systemie ochrony obiektów sportowych.
  • Procedury i narzędzia bezpieczeństwa CBRN: zestaw procedur i szczegółowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa CBRN, ewakuacji i zarządzania tłumem, reagowania medycznego i przywracania obiektu do użyteczności po zdarzeniu CBRN.
  • Rozwiązania technologiczne i teleinformatyczne: zestaw rekomendacji skupiający się na infrastrukturze (w tym na lukach, które można wyeliminować już w fazie projektowej) oraz na dostępnych rozwiązaniach sprzętowych poprawiających bezpieczeństwo CBRN na istniejących już obiektach.
  • Odpowiedź epidemiologiczna: procedury operacyjne, zasady wyznaczania stref skażenia, przykładowe modele rozprzestrzeniania się chorób.
  • Materiały szkoleniowe: elastyczny program szkoleń adresowany do pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, obejmujący podręczniki CBRN, platformę e-learningową oraz technologii wykorzystującej rozwiązania wirtualnej rzeczywistości.
  • Szkolenia i ćwiczenia: materiały szkoleniowe oraz sesje ćwiczeniowe.

Rozwiązania wypracowane w ramach projektu Safe Stadium zostały przetestowane w wybranych obiektach sportowych i będą udostępne dla zainteresowanych na oficjalnej stronie projektu.  Za ich wdrożenie odpowiadają profesjonalne podmioty, do których skierowano uzyskane w ramach projektu analizy, materiały, procedury i szkolenia. Największym beneficjentem rozwiązań będą wszyscy uczestnicy wydarzeń masowych – meczów, koncertów i innych imprez gromadzących liczną publiczność. Bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego tak ważne jest, aby uwzględniać zmieniające się zagrożenia i ich dynamikę.

Oficjalna strona projektu: https://safe-stadium.eu/

Wróć