„Skrywane sekrety studenckiej elity”

stwarzyszenia studenckie jemiolo

„Tajne stowarzyszenia i bractwa studenckie, istnieją od setek lat, a ich członkami było oraz nadal jest wielu światowych prezydentów, premierów, polityków, artystów czy też biznesmenów. Pierwsze bractwa studenckie powstawały już w średniowieczu. W XII w. na uniwersytetach w Paryżu oraz Bolonii narodziły się pierwsze organizacje tego typu na zasadzie tzw. „nacji”, czyli zrzeszały studentów pochodzących z jednego kraju lub prowincji. Do bractwa nie można było się zapisać, a jedynie można było zostać zaproszonym. Studenci zintegrowani wokół jednej tzw. korporacji udzielali sobie wzajemnej pomocy oraz chronili własne interesy. Energiczny rozwój bractw studenckich nastąpił dopiero w XIX wieku. Zaczęła pojawiać się wówczas ich własna symbolika oraz stopnie tzw. „wtajemniczenia””.

Ten i inne wpisy naszego wykładowcy gen. broni prof. dr. Tadeusza Jemioło można znaleźć na blogu tadeuszjemiolo.natemat.pl

Zapraszamy do czytania i komentowania!