Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Prodziekan Wydziału Inżynieryjnego z habilitacją

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że Prodziekan ds. kierunku Transport, dr inż. Piotr Wróblewski osiągnął kolejny szczebel w karierze naukowej i uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego.

Praca badawcza i osiągnięcia naukowe dr. hab. inż. Piotra Wróblewskiego są wyjątkowe, a uzyskanie habilitacji to zaszczytne potwierdzenie jego wkładu w rozwój nauki. Wierzymy, że ta praca będzie kontynuowana z równie dużym zaangażowaniem, otwierając nowe perspektywy i inspirując kolejne pokolenia badaczy.

Jesteśmy pewni, że wysiłki i pasja naszego Prodziekana wniosą znaczący wkład w rozwój nauki oraz przyczynią się do wzrostu prestiżu naszej instytucji. W imieniu całej społeczności akademickiej UTH życzymy dalszych sukcesów w pracy badawczej, nowych odkryć i satysfakcji z kolejnych osiągnięć naukowych.

Serdecznie gratulujemy!

Szanowni Państwo,

Władze Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej,

Szanowni Wykładowcy, Współpracownicy i Studenci,

Z głębokim poczuciem wdzięczności i szacunku, zwracam się do Państwa, aby wyrazić moje najszczersze podziękowania za wsparcie i otoczenie mnie życzliwością na każdym etapie mojej ścieżki akademickiej, która doprowadziła do uzyskania stopnia naukowego doktora habilitowanego.

To właśnie dzięki Państwa wsparciu i pomocy moja praca habilitacyjna, nie tylko przyczynia się do istotnego wkładu naukowego w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, ale także otwiera nowe możliwości w zakresie projektowania i zastosowania nowoczesnych technologii w przemyśle motoryzacyjnym.

Moja dysertacja habilitacyjna, "Teoretyczno-eksperymentalne studium współzależności zjawisk hydrofobowości i hydrofilowości i ich wpływu na parametry filmu olejowego z uwzględnieniem nanopowłok wielowarstwowych i nanocieczy w aspekcie redukcji strat tarcia tłokowego silnika spalinowego", była efektem intensywnej pracy badawczej. W pracy odkryłem wiele nieporuszanych przez społeczność międzynarodową oddziaływań zjawisk fizycznych i chemicznych, których skutki udowodniłem za pomocą autorskich programów symulacyjnych i badań eksperymentalnych przeprowadzonych, m.in. za pomocą prototypowych stanowisk interferometrii optycznej i hamowni silnikowych. Praca ta, wnosi istotny wkład w rozumienie zjawisk hydrofobowości i hydrofilowości oraz ich wpływu na efektywność rozkładu filmu olejowego w mechanizmach tłokowych silników spalinowych. Koncentrowała się na badaniu interakcji między różnymi rodzajami nanopowłok wielowarstwowych i nanocieczy hybrydowych, co pozwoliło na lepsze zrozumienie ich roli w redukcji strat tarcia i procesach zużycia. Udowodniłem, który z parametrów, histereza kąta zwilżania CAH czy kąt zwilżania CA, jest lepszym parametrem do przewidywania rozkładu filmu olejowego. Na podstawie badań wpływu warunków rotacji i poślizgu przepływu różnych nanocieczy stwierdziłem, że profile prędkości zwiększają się wraz ze wzrostem poślizgu i maleją wraz ze wzrostem parametru obrotu. Hybrydowe nanociecze odgrywają dużą rolę w przenoszeniu ciepła w obecności pola magnetycznego, a zwiększenie stężenia nanocząstek, skutkuje zwiększeniem współczynnika przewodnictwa temperaturowego. Hybrydowe nanociecze okazały się lepszym nośnikiem ciepła w odniesieniu do konwencjonalnych nanocieczy i płynów smarnych, przy czym szybkość przenoszenia temperatury wzrastała wraz ze zwiększaniem liczby Prandtla. Ustaliłem także wiele kluczowych parametrów dla technologii tworzenia nanopowłok wielowarstwowych i hybrydowych nanocieczy na ich właściwości tribologiczne.

Pragnę również wyrazić szczególną wdzięczność współpracownikom Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej w Warszawie. Wasza życzliwość, wsparcie oraz pozytywna energia były dla mnie nieocenione w trakcie całego procesu habilitacji. Wasze zainteresowanie, konstruktywne dyskusje i ciepłe słowa motywacji miały ogromne znaczenie dla mojego osobistego, naukowego i zawodowego rozwoju.

Pragnę również skierować słowa zachęty do moich studentów. Życzę Wam, abyście nigdy nie przestawali dążyć do nowych odkryć i nieustannie rozwijali swoje pasje badawcze. Niech wasza droga naukowa będzie pełna sukcesów, a zdobyta wiedza przyczyni się do rozwoju naszej dziedziny oraz przyniesie korzyści dla całego społeczeństwa.

Z wyrazami szacunku,
dr hab. inż. Piotr Wróblewski
Prodziekan ds. kierunku Transport

Wróć