Przejdź do treści

Kreowanie ścieżki zawodowej z UTH

shutterstock_3248515

Rozpoczynając edukację na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie (wówczas Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej) byłam przekonana, że kierunek studiów jaki wybrałam będzie ściśle związany z moją przyszłą pracą. Od najmłodszych lat wiedziałam, że chcę zostać policjantką, stąd też mój świadomy wybór kierunku studiów czyli Bezpieczeństwo Wewnętrzne.

Marzenia o pracy w strukturach służb mundurowych pękły jednak jak bańka mydlana w momencie, kiedy na III roku studiów zaczęłam uczęszczać na zajęcia, które miały związek ze strefą zarządzania. Coaching, komunikacja personalna i interpersonalna, kompetencje menedżerów - w tych obszarach poczułam się jak „ryba w wodzie”. Od tego czasu miałam wielką chęć poszerzania swojej wiedzy w tym zakresie. Zadałam sobie wówczas pytanie: Co chcę w życiu robić? Odpowiedź wbrew pozorom wcale mnie nie zaskoczyła, utwierdziłam się za to w przekonaniu, że chcę zostać trenerem komunikacji interpersonalnej.

Zdawałam sobie sprawę z tego, że jestem dopiero na początku długiej drogi i dużo pracy przede mną, mimo wszystko wewnętrzny głos podpowiadał - to właściwy kierunek. W realizacji mojego celu pomogło mi również Biuro Karier UTH. Miałam przyjemność uczestniczyć w dwóch niezwykle ciekawych szkoleniach z zakresu kreowania drogi zawodowej oraz coachingu w komunikacji interpersonalnej i rozwoju osobistym. Podczas warsztatów - bo tylko taki charakter miały szkolenia - sprawdziłam swoje umiejętności i kompetencje, a zdobytą wiedzę z pewnością wykorzystam w kształtowaniu przyszłej ścieżki zawodowej.

Na IV roku studiów magisterskich rozpoczęłam dodatkowo studia podyplomowe również w UTH na kierunku Zarządzania w strukturach bezpieczeństwa. Zajęcia, w których z przyjemnością uczestniczyłam w znacznym stopniu poszerzyły horyzonty mojej wiedzy z zakresu coachingu oraz utwierdziły w przekonaniu, że obrana ścieżka rozwoju to słuszna decyzja.

Charakter mojej obecnej pracy nie ma ścisłego związku z kierunkiem ukończonych studiów, ale daje olbrzymie możliwości nabywania nowych umiejętności w obszarze coachingu i zarządzania. W pracy na co dzień ściśle współpracuję z Zarządem firmy rozwijając swoje kwalifikacje w zakresie instruktażu, negocjacji i dydaktyki biznesu.

Wiem, że przede mną jeszcze dużo praktyki i pracy. Chcę się jednak rozwijać i dlatego w najbliższym czasie rozpoczynam półroczny warsztat „Trener Biznesu”. Zajęcia pozwolą mi poznać jeszcze lepsze narzędzia i przygotują do pracy w roli trenera. Ponadto chcę rozpocząć naukę na studiach doktorskich z zakresu socjologii, które dadzą szansę głęboko przeanalizować strukturę stosunków międzyludzkich.

Obecny rynek pracy podlega ciągłym zmianom i rządzi nim ostra konkurencja. W celu budowy świadomej ścieżki kariery konieczne są kierunkowe i systematyczne działania. Z własnego doświadczenia wiem, że nie wystarczy podjęcie prostej refleksji nad aktualną sytuacją. Potrzebna jest determinacja i przeświadczenie o dobrze obranym celu. Dogłębna analiza samego siebie to podstawa właściwego planu życiowego i zawodowego, który powinien być zgodny z własnymi pragnieniami i przekonaniami.

Ja taki plan już mam i chciałbym podziękować całej kadrze naukowej UTH, za wspaniale spędzony czas oraz kwalifikacje, które dziś służyć będą mojemu dalszemu rozwojowi.

Katarzyna Antoniak - Bezpieczeństwo Wewnętrzne, Zarządzanie w strukturach bezpieczeństwa

Wróć