Konferencja Trade & Customs Compliance 2022. Relacja i zdjęcia

W dniach 13-14 października 2022, w Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej odbyła się IV edycja Konferencji Trade & Customs Compliance. Organizatorem wydarzenia była Trade & Customs Compliance Academy oraz UTH. Konferencja jest cyklicznym projektem, który ma na celu integrację środowiska nauki i praktyki, ekspertów z uczelni, biznesu i administracji. W tym roku wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej.

Zgromadzonych gości powitali: Rektor UTH, dr Justyna Żylińska, Tomasz Michalak – Ekspert Narodowy w Komisji Europejskiej w Brukseli oraz dr Agnieszka Milczarczyk-Woźniak – właścicielka Trade & Customs Compliance Academy.

Pierwszego dnia konferencja została podzielona na trzy części. Pierwszy panel dotyczył „Polityki celnej z perspektywy attaché celnych RP w Chinach i Unii Europejskiej”. Temat ten omówiła Agnieszka Witkowska – attaché celny RP w Chinach oraz Tadeusz Senda – attaché celny RP przy Unii Europejskiej. W następnej części uczestnicy wysłuchali wystąpień przedstawicieli Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Pierwszy dzień zakończył temat „Round table – zarządzanie procesem trade & customs compliance w przedsiębiorstwie”. Ta część przybrała formę dyskusji, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finasów, firmy Pepco, Zoetis Ireland, Cargill oraz Guardian Industries Luxembourg.

Kolejnego dnia odbyły się cztery panele. W pierwszym, pt. „Custom compliance – koszty i benefity a system kontroli celnej”, prelekcję wygłosił Jacek Kapica – Viceprezydent STTAS Europe. Następnie kwestię zarządzania ryzykiem celnym w przedsiębiorstwie poruszył Piotr Czerkawski – współwłaściciel Czerkawscy Consulting Szkolenia.

Po krótkiej przerwie i czasie na networking uczestnicy zgromadzili się w Auli, aby wysłuchać prelegentów występujących podczas panelu zorganizowanego we współpracy z Ambasadą Wielkiej Brytanii w Polsce, Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Otworzyła go Jennifer MacNaughtan – Deputy Head of Mission w Ambasadzie Wielkiej  Brytanii w Warszawie. Następnie poruszono m.in. ważne kwestie eksportu z Polski do Wielkiej Brytanii oraz tego, jak na eksport wpłynął Brexit. W tej części konferencji wystąpili: James Hughes – Minister-Radca Handlowy Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce, Dariusz Wencel – attaché celny RP w Wielkiej Brytanii, przedstawiciel HM Revenue and Customs UK, przedstawiciel Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce oraz przedstawiciel PAIiH.

Ostatnią częścią konferencji był wspomniany już wcześniej panel round table, który tym razem dotyczył  m.in. problemu zaniżonej wartości celnej, fałszywych numerów IOSS czy odroczonej płatność podatku VAT. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Oddziału Celnego Towarowego I w Warszawie, firmy Amazon, agencji celnej Hofman & Hofman, SWLEX oraz FedEx.

Dwudniową konferencję swoim wystąpieniem podsumował prof. zw. Dr hab. Wiesław Czyżowicz – ekspert Światowej Organizacji Celnej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach!