Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Konferencja „Prawo i zarządzanie w systemie oświaty" 2024 w UTH

ZAPROSZENIE NA XV OGÓLNOPOLSKĄ KONFERENCJĘ NAUKOWĄ
PRAWO I ZARZĄDZANIE W SYSTEMIE OŚWIATY”

Władze Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej mają zaszczyt zaprosić na XV konferencję poświęconą problematyce prawa i zarządzania w systemie oświaty, która odbędzie się 11 marca 2024 r., o godzinie 9:30 w siedzibie Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie (ul. Jutrzenki 135, 02-231 Warszawa).

Na konferencję zapraszamy dyrektorów, pedagogów oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najbardziej aktualnych i istotnych informacji nie tylko z zakresu zarządzania placówką oświatową, lecz także z zakresu prawa, bezpieczeństwa i kompetencji miękkich.

Podczas Konferencji będą omawiane następujące zagadnienia:

„Nauczycielskie prawo pracy”

Przedmiotem wykładu będzie stosunek pracy nauczyciela, w tym:

  • zatrudnianie nauczycieli – tryb i podstawy prawne,
  • warunki zatrudnienia, elementy umowy o pracę,
  • zmiana warunków zatrudnienia – aneks, wypowiedzenie zmieniające czy zmiana angażu,
  • zasady oraz regulacje związane z ustaniem zatrudnienia nauczyciela,
  • możliwe spory sądowe związane z zatrudnianiem nauczycieli.

Mec. Artur Olszewski: doktor nauk prawnych, radca prawny, ukończył aplikację sądową, współpracownik uczelni wyższych oraz ośrodków doskonalenia zawodowego. Ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów prawnych, jak i osób fizycznych, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji samorządowych, administracji publicznej i placówek oświatowych. Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego, w tym współautor komentarza do ustawy Prawo oświatowe.

„Hejt wśród młodzieży – sposób na wyrażanie opinii”

W dzisiejszym świecie możliwość wyrażania swoich opinii jest często mylona z obowiązkiem zabierania głosu. Bardzo rozpowszechnione sformułowanie wolności czy swobody wypowiedzi jest nadużywane i nie stawia się tej swobodzie żadnych granic. Prawo do wolności słowa i wypowiedzi jako fundament demokracji nie jest prawem absolutnym i może podlegać pewnym ograniczeniom. Rola nauczyciela w zapobieganiu mowie nienawiści i hejtowi wśród młodzieży jest kluczowa.

Wykład zostanie poświęcony zagadnieniom hejtu, mowy nienawiści i jej wpływu na młodzież. Omówiony zostanie zarówno hejt jako cyberprzemoc, jak i hejt w świecie realnym. Przedstawione zostaną przyczyny powstawania agresji słownej oraz jej skutki. Analizie zostanie poddane funkcjonowanie mowy nienawiści w dyskursie publicznym oraz sposoby jej rozprzestrzeniania i umacniania w danej grupie społecznej, społeczności lokalnej czy w całym społeczeństwie. Przedstawione zostaną regulacje prawne z zakresu swobody wypowiedzi oraz możliwości jej ograniczania, zagadnienie cyberprzestępczości, zwłaszcza cyberstalkingu i zadania policji oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Zajęcia pomogą wypracować działania, które przez edukację młodzieży oraz wskazywanie właściwych ścieżek postępowania będą zapobiegały przemocy słownej.

Aldona Ploch: Pełnomocnik Rektora Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej ds. równego traktowania i bezpieczeństwa, Prodziekan ds. studenckich i organizacyjnych Wydziału Inżynieryjnego. Absolwentka prawa, autorka publikacji z obszaru m.in. ochrony własności intelektualnej, praw człowieka oraz prawa międzynarodowego.

„Ryzyko wypalenia zawodowego nauczyciela a postawy wobec pracy i życia – jak dbać o swój dobrostan psychologiczny?”

Warsztaty będą okazją do zdiagnozowania osobistego ryzyka związanego z wypaleniem zawodowym w oparciu o spiralę wypalenia. Omówione zostaną czynniki zwiększające to ryzyko i ich wpływ na postawy zawodowe oraz osobiste. Uczestnicy poznają objawy kryzysu i sposoby dbania o swój dobrostan psychologiczny. W celu zastosowania wiedzy w praktyce wykładowca udostępni narzędzia do dalszej pracy rozwojowej.

Dr Agnieszka Nowocień: coach, doktor nauk w zakresie polityki personalnej, marketingu usług, ekonomiki łączności. Jest nie tylko doświadczonym wykładowcą z pasją, ale przede wszystkim praktykiem. Współpracuje z Polskim Radiem Trójką, Radiem Plus oraz Telewizją Polską TVP2. Trener wewnętrzny w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej w Warszawie oraz aktywny trener biznesu. Wykładowca akademicki m.in. Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej.

„Dlaczego czasami trudno nam się porozumieć? Warsztaty z zakresu komunikacji i rozwiązywania konfliktów”

Tematem warsztatów będą problemy związane z komunikacją w miejscu pracy. Uczestnicy wykonają diagnozę własnego stylu komunikowania się, poznają jego mocne i słabe strony. Przeanalizowane zostaną możliwości rozbudowania sposobu komunikowania się o nowe style ułatwiające porozumienie. Omówione zostaną najczęstsze błędy komunikacyjne, jakie popełniane są w miejscu pracy, oraz bariery prowadzące m.in. do nieporozumień i konfliktów. Podczas warsztatów zdiagnozowane zostaną również preferowane sposoby rozwiązywania konfliktów oraz omówione zostaną ich ograniczenia i atuty uwidaczniające się w relacjach społecznych i zawodowych.

Dr Magdalena Ścigała: psycholog, doktor nauk o zarządzaniu, specjalistka i autorka prac naukowych z zakresu decyzji menedżerskich i zarządzania zasobami ludzkimi. Wykładowca akademicki Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej.

Serdecznie zapraszamy!

Zgłoszenia udziału w konferencji prosimy przesyłać do dnia 1 marca 2024 r., na adres e-mail: konferencja.naukowa@uth.edu.pl

KONTAKT:
Eliza Kotomska
tel. 22 262 88 89

Patronat honorowy

Wróć