Konferencja Oświatowa 2023 - relacja i zdjęcia

13 marca 2023 roku w murach Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej odbyła się XIV edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prawo i zarządzanie w systemie oświaty”. Warszawskie wydarzenie po dwóch latach wróciło do formy stacjonarnej.

Zgromadzonych gości – dyrektorów i nauczycieli szkół średnich – przywitali Rektor dr Justyna Żylińska, Burmistrz Dzielnicy Włochy Jarosław Karcz oraz Dziekan Wydziału Zarządzania i Logistyki dr inż. Ireneusz Fura.

Wydarzenie moderowane przez dr. Zbigniewa Nowaka rozpoczął mec. Artur Olszewski, doktor nauk prawnych, radca prawny, ukończył aplikację sądową, współpracownik uczelni wyższych oraz ośrodków doskonalenia zawodowego. Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego, w tym współautor komentarza do ustawy Prawo Oświatowe. Podczas swojej prelekcji przybliżył temat zadań dyrektora w świetle ostatnich zmian ustawy Prawo oświatowe, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji ustrojowej, wybranych praw i obowiązków czy organizacji pracy w szkole.

Drugi panel należał do Marcina Borkowskiego, znanego medialnie jako BORKOŚ, ratownika medycznego, który z pasją pomaga ludziom. Borkoś to także Mistrz Europy w ratownictwie medycznym, który swoje umiejętności w niesieniu pomocy szlifuje od ponad 30 lat. Podczas wystąpienia obalone zostały mity, które narosły wokół tematyki ratownictwa medycznego. Celem wystąpienia było również zwiększenie świadomości potrzeby niesienia pierwszej pomocy oraz przetestowanie posiadanej wiedzy.

Podczas kolejnego, warsztatowego, segmentu Konferencji uczestnicy wydarzenia pracowali w grupach. Grupa pierwsza pod opieką dr Agnieszki Nowocień – coacha, doktora nauk w zakresie polityki personalnej, marketingu usług, ekonomiki łączności – zgłębiała temat wpływu płci psychologicznej na wybory i decyzje zawodowe oraz osobiste. Druga grupa z prowadzącą dr Magdaleną Ścigałą (psycholog, doktor nauk o zarządzaniu, specjalistka i autorka prac naukowych z zakresu decyzji menedżerskich i zarządzania zasobami ludzkimi) zajmowała się tematem poczucia własnej wartości w procesie zmiany.

Spotkanie zwieńczyła dyskusja i wymiana spostrzeżeń z uczestnikami Konferencji.

Nie był to jednak ostatni akcent wydarzenia w UTH. Miło nam poinformować, że Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej sformalizowała porozumienie o współpracy z CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia w Warszawie. Podpisy na porozumieniu złożyły Rektor dr Justyna Żylińska oraz Dyrektor mgr Teresa Wesołowska.

Uczelnia nawiązała również współpracę z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym im. bł. ks. R. Archutowskiego w Warszawie, a porozumienie podpisały Rektor dr Justyna Żylińska oraz Dyrektor Sylwia Diłanian.

Wydarzenie uzyskało patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki, patronaty Burmistrza Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy oraz czasopism „Głos nauczycielski” i „Dyrektor Szkoły”.

Dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji!