Konferencja Big Data 2021. Relacja z wydarzenia

W dniu 28 maja 2021 roku w Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej w Warszawie odbyła się I edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Big Data – rafinacja informacji – medycyna – ekonomia – media”. Wydarzenie przybrało formę telekonferencji.

Wydarzenie otworzyli dr hab. Iwona Przychocka, prof. UTH, dr hab. inż. Wiesław Cetera, prof. UW oraz Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Gogołek.

Pierwszy panel dotyczył Źródeł danych. Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. „Reddit jako źródło informacji Big”,  „API kluczem do zasobów Big Data” oraz „Kontynenty świata mediów w oceanie Big Data”.

Analiza tekstów to tytuł drugiego panelu, podczas którego prelegenci przedstawili zagadnienia dotyczące m.in. metody automatycznej ekstrakcji słów kluczowych dla języka polskiego, analizy porównawczej oficjalnych wystąpień Baracka Obamy, Donalda Trumpa i Joego Bidena, analizy tekstów najpopularniejszych utworów muzycznych w okresie 2017-2020 na podstawie Spotify Charts, czy TSNE – wglądu w zależności wielowymiarowych danych.

Tematyka trzeciego panelu zakładała omówienie zagadnień z obszaru środowiska i zdrowia. Inwestowanie w rozwój najmłodszych, a ubóstwo w Polsce”, „Typologia zastosowań sztucznej inteligencji - analiza wyników badań obrazowych”, „Krótki wstęp do cyfrowej histopatologii” oraz „Analiza danych szeregowych do prognozowania zanieczyszczenia powietrza za pomocą sieci neuronowych”, to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tej części konferencji.

Ostatni panel poświęcony był tematyce biznesu. Prelegenci przedstawili uczestnikom wydarzenia zagadnienia związane z wpływem pandemii koronawirusa (Covid-19) na gospodarkę, analizą czynników, które miały wpływ na cenę kryptowalut w latach 2017-2019, analizą recenzji gier wideo polskich producentów oraz analizą porównawczą ocen filmów.

Spotkanie zakończyła dyskusja i wymiana spostrzeżeń z uczestnikami konferencji.

Organizatorzy I edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Big Data – rafinacja informacji – medycyna – ekonomia – media”:

• Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Kolegium Zarządzania i Finansów
  • Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wydział Filologii i Dziennikarstwa Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. W. Hnatiuka
  • Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej

Dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji!