Invitation to the scientific conference "The multidimensionality of cybersecurity"

The 1st International Scientific Conference

"The multidimensionality of cybersecurity"

24-26.04.2024

Holiday Inn Resort Józefów Hotel (1 Telimeny St., 05-420 Józefów)

Cybersecurity and its protection are crucial not only for political or legal reasons, but also for economic and social reasons. The multidimensionality of cyber security requires the use of various tools to ensure the safe use of ICT systems, including: educational, technical, financial, legal and political, as well as the involvement of qualified personnel to deal with cyber security and ensure an adequate level of digital competence in society.

Therefore, multifaceted analyses of cyber security will help to understand its determinants and essence. The main premise of the conference is to discuss social, political, technical and legal issues relating to cyber security in the broadest sense.

The organized scientific conference is a continuation of the research activities carried out by the University's research and teaching staff in cooperation with scientists from Polish and foreign research centers within the framework of the project "The multi-dimensionality of cybersecurity and its relevance to the functioning of international institutions, national actors and society", the purpose of which was to analyze cyber security in terms of its transnational nature, taking into account cyber threats occurring in public, private and social spaces.

The event will take place under the honorary patronage of the Deputy Prime Minister and Minister of Digitalisation Krzysztof Gawkowski and the Deputy Prime Minister and Minister of National Defence Władysław Kosiniak-Kamysz.

Krzysztof Gawkowski, Deputy Prime Minister and Minister of Digitalisation will attend the event.

The 1st International Scientific Conference "The multidimensionality of cybersecurity", to be held on 24-26.04.2024, will be an excellent opportunity to exchange experiences and insights in the field of cyber security. It will serve as an introduction to an in-depth consideration of the nature of opportunities, challenges, risks and threats to humans in the cyber world.

You are cordially invited to participate!

Applications

Applications for active and passive participation in the Conference should be sent by February 29, 2024 to the following e-mail address: conference.cybersecurity@uth.edu.pl

The deadline for submission of papers for post-conference publication is March 15, 2024.

The conference is financed by state budget funds allocated by the Minister of Education and Science within the framework of the Excellent Science II Program

Polska wersja

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa

„The multidimensionality of cybersecurity”

24-26.04.2024 r.

Hotel Holiday Inn Resort Józefów (ul. Telimeny 1, 05-420 Józefów)

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni i jego ochrona są kluczowe nie tylko ze względów politycznych czy prawnych, ale także ekonomicznych i społecznych. Wielowymiarowość cyberbezpieczeństwa wymaga stosowania różnych narzędzi zapewniających bezpieczne korzystanie z systemów teleinformatycznych, w tym: edukacyjnych, technicznych, finansowych, prawnych i politycznych, a także zaangażowania wykwalifikowanej kadry do zajmowania się cyberbezpieczeństwem i zapewnienia odpowiedniego poziomu kompetencji cyfrowych w społeczeństwie.

Dlatego też wieloaspektowe analizy cyberbezpieczeństwa pozwolą na zrozumienie jego uwarunkowań i istoty. Głównym założeniem konferencji jest dyskusja na temat społecznych, politycznych, technicznych i prawnych problemów odnoszących się do szeroko rozumianego bezpieczeństwa na płaszczyźnie cyber.

Organizowana konferencja naukowa stanowi kontynuację działalności badawczej realizowanej przez pracowników badawczo-dydaktycznych Uczelni we współpracy z naukowcami z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych w ramach projektu „The multi-dimensionality of cybersecurity and its relevance to the functioning of international institutions, national actors and socjety”, którego celem była analiza cyberbezpieczeństwa pod kątem jego ponadnarodowego charakteru, z uwzględnieniem cyberzagrożeń występujących w przestrzeni publicznej, prywatnej i społecznej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Cyfryzacji dr Krzysztofa Gawkowskiego oraz Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Udziałem w konferencji zaszczyci nas Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji dr Krzysztof Gawkowski.

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa „The multidimensionality of cybersecurity”, która odbędzie się w dniach 24-26.04.2024 r. będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń  i spostrzeżeń w zakresie cyberbezpieczeństwa. Stanowi ona wstęp do pogłębionych rozważań nad istotą szans, wyzwań, ryzyk i zagrożeń dla człowieka w cyberświecie.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Zgłoszenia

Zgłoszenia czynnego i biernego udziału w Konferencji należy przesyłać do dnia 29 lutego 2024 r. na adres e-mail: conference.cybersecurity@uth.edu.pl

Termin przesłania referatów do publikacji pokonferencyjnej upływa 15 marca 2024 r.

Konferencja jest finansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Doskonała Nauka II

Patronat honorowy