Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Antyterroryści w UTH

Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej, jako jedyna w Polsce miała zaszczyt uczestniczyć w pierwszych na tak wielką skalę, międzynarodowych ćwiczeniach antyterrorystycznych organizowanych przez stołeczne Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Komendę Stołeczną Policji.

„Tuż przed godziną 11 przed uczelnią rozległ się hałas. Pierwsze wrażenie było takie, jakby obok szkoły przejechał sportowy samochód lub motocykl. Po chwili dźwięki powtórzyły się. Kilkoro studentów podbiegło do okien. Na parkingu dwóch zamaskowanych mężczyzn, uzbrojonych w broń automatyczną, strzelało w powietrze. Po chwili, byli już w budynku uczelni. Bardzo szybko wdarli się do sal wykładowych i sterroryzowali zgromadzone tam osoby. W wyniku działań napastników kilku studentów zostało rannych.

Nie minęło kilka minut od pierwszych strzałów, gdy na ul. Jutrzenki pojawił się Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji (SPKP). Funkcjonariusze zablokowali ulicę, aby żaden postronny samochód lub pieszy nie znalazł się w strefie działań. Policjanci, w grupach zbliżyli się do budynku uczelni. Z dużą ostrożnością podeszli do drzwi wejściowych. Dalej wydarzenia potoczyły się błyskawicznie.

W ciągu paru sekund pierwsza grupa SPKP była wewnątrz budynku. Zdecydowanie, lecz z należytą ostrożnością, metr po metrze przemieszczali się wzdłuż holu szkoły. Po chwili kolejne grupy policjantów były już w środku. Sala po sali, pomieszczenie po pomieszczeniu, funkcjonariusze sprawdzali i zabezpieczali teren. Po chwili ponownie rozległy się strzały. To napastnicy otworzyli ogień w stronę interweniujących służb.

Nie minęło wiele czasu, a sytuacja była już opanowana. Wszyscy napastnicy zostali ujęci, a osobom, które zostały ranne, udzielono pierwszej pomocy. Jako pierwsze, budynek opuściły osoby ranne. W ich ewakuacji pomagali policjanci oraz studenci. Następnie, w małych grupach z gmachu uczelni wychodzili pracownicy i studenci. Każda z osób została poddana kontroli osobistej, a następnie w asyście służb zostali przeprowadzeni do miejsca ewakuacji, na pobliski parking” – tak przebieg wydarzeń przedstawia Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w opisie ćwiczeń.

Ćwiczenia nosiły za sobą duży walor edukacyjny. Uczestnicy wydarzeń dowiedzieli się jak powinni zachować się w przypadku rzeczywistego zagrożenia terrorystycznego, a czego, pod żadnym pozorem, nie wolno robić.

W pierwszych na taką skalę ćwiczeniach udział wzięło blisko 300 uczniów i pracowników Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Warszawie, funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa III, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Zespołu Ratownictwa Medycznego „Meditrans” oraz przedstawiciele Stołecznego Zespołu Pomocy Poszkodowanym. Działania policjantów z SPKP wsparli funkcjonariusze z Niemiec.

Wróć