Przejdź do treści
Zapisz się na Indywidualne Dni Otwarte UTH
Tytuł, który uzyskasz: licencjat na kierunku Finanse i rachunkowość
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (6 semestrów) i niestacjonarne (6 semestrów)

Studia licencjackie Rachunkowość finansowa i zarządcza

Jeśli chcesz, aby bilans Twoich sukcesów był zawsze korzystny, postaw na studia, które zapewnią Ci konkretne umiejętności i zawód, który poszukiwany jest na rynku pracy. Zobacz, co możesz zyskać i jak wyglądają studia na specjalności Rachunkowość finansowa i zarządcza.

Podstawą w rachunkowości finansowej jest wiedza biznesowa, ale także myślenie i działanie ekonomiczne. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą i przedstawicieli firm odpowiednia wiedza na temat zarządzania kosztami jest wręcz niezbędna. W końcu przedsiębiorcy, którzy odnieśli duży sukces to często dyrektorzy finansowi i księgowi w jednym.

Rachunkowość jest jednym z największych i najważniejszych obszarów administracji biznesowej, dlatego studia I stopnia na UTH są wyborem, który otwiera Ci drogę do świata biznesu. Masz ambicję na duży sukces zawodowy? Zacznij od specjalności Rachunkowość finansowa i zarządcza, na której poznasz świat finansów od podszewki!

Twoja przyszłość zawodowa zblilansowana do perfekcji

Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Rachunkowość finansowa i zarządcza.


Myślę o Twojej karierze... Daj mi kilka sekund

Czego nauczysz się wybierając specjalność Rachunkowość finansowa i zarządcza?

Studia na tej specjalności są silnie skoncentrowane na procesach biznesowych w obszarze szeroko pojętej rachunkowości. To dziedzina, która jest odpowiedzialna za rejestrowanie i monitorowanie operacyjnych przepływów finansowych. Rachunkowość zajmuje się także kwestią strategicznego planowania budżetu. W przedsiębiorstwach rachunkowość obejmuje wszystkie procesy, które są niezbędne do prawidłowego zarządzania firmą pod względem zarówno finansowym, jak i organizacyjnym. Wszystkie sprawy gospodarcze dotyczące pieniędzy i towarów muszą być rejestrowane, oceniane i kontrolowane i tym właśnie zajmuje się rachunkowość.

Decydując się na studia licencjackie na UTH w Warszawie, na specjalności Rachunkowość finansowa i zarządcza będziesz:

  • znać systemy i strategie podatkowe,
  • wiedzieć, jak sporządzać i czytać sprawozdania finansowe,
  • wiedzieć, jak rozpoznać sytuacje kryzysowe i dobrać sposoby minimalizowania ich wpływu na kondycję podmiotu gospodarczego,
  • wiedzieć, jak zarządzać przedsiębiorstwem oraz jednostką samorządową,
  • wiedzieć, w jaki sposób optymalizować wydatki i zobowiązania przedsiębiorstwa.

Jeżeli ten obszar tematyczny odpowiada Twoim oczekiwaniom, zapraszamy Cię na bardzo ciekawe studia, które dadzą Ci świetne przygotowanie do pracy oraz znakomite perspektywy na rozwój kariery w branży finansowej. Studia realizowane są na Wydziale Zarządzania i Logistyki na kierunku Finanse i rachunkowość.

Partnerzy specjalności Rachunkowość finansowa i zarządcza

Podejmując studia w UTH otrzymujesz gwarancję aktualnej wiedzy oraz możliwość nabycia konkretnych umiejętności poszukiwanych na rynku pracy. Nasza współpraca z renomowanymi partnerami przybiera formy: staży, praktyk czy też wizyt studyjnych. Dynamicznie rozwijające się firmy, z którymi mamy przyjemność pracować specjalizują się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań z zakresu zarządzania finansami.

Studenci kierunku Finanse i rachunkowość, w ramach realizowanego programu nauczania, mają możliwość ukończenia zintegrowanego kursu na samodzielnego księgowego oraz certyfikowanego kursu księgowości zorganizowanego we współpracy przez partnera naszej Uczelni—Akademię Prawa Pracy i Rachunkowości „CEDOZ”.

Rachunkowość finansowa i zarządcza

Ponadto nasza uczelnia realizuje projekt „UTH 3.0 Przez rozwój do doskonałości”, którego głównym celem jest podniesienie kompetencji studentów uczelni poprzez dopasowanie kompetencji absolwentów specjalności Rachunkowość finansowa i zarządcza do potrzeb rynku pracy. Dzięki projektowi możesz liczyć na świetnie wyposażone sale wykładowe i pracę na oprogramowaniu, wykorzystywanym przez pracodawców z tego sektora.

Plan studiów

Studia Rachunkowość finansowa i zarządcza zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym trwają 6 semestrów. Na studiach licencjackich nauczysz się, jak analizować wewnętrzne procesy biznesowe pod kątem poprawności, oszczędności i efektywności. Będziesz wiedzieć, jak oceniać procesy finansowe i organizację pracy zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i małych firmach. To od Ciebie zależeć będzie sprawność biznesowa firmy.

Model studiów na UTH jest wynikiem konsultacji z branżą finansową i oferuje połączenie teorii i praktyki, dzięki czemu w stosunkowo krótkim czasie zdobędziesz odpowiednie przygotowanie do pracy nad ekscytującymi zadaniami. Dzięki aktywnej współpracy z firmami oferującymi praktyki i staże będziesz mieć doskonałą okazję, żeby zajrzeć za kulisy funkcjonowania firm finansowych.

Przedmioty realizowane w ramach tej specjalności mogą ulec zmianie, ponieważ są one na bieżąco dostosowywane do potrzeb rynku pracy. W poprzednich semestrach studenci kształcili się jednak na przedmiotach takich jak:

  • Finanse samorządu terytorialnego,
  • Zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem,
  • RFiZ - analiza krytycznych przypadków,
  • Audyt finansowy,
  • Zarządzanie podatkami,
  • Podatki w rachunkowości,
  • Zarządzanie płynnością finansową,
  • Gospodarka regionalna i lokalna,
  • Rachunkowość finansowa,
  • Analiza finansowa.

Podczas studiów I stopnia będziesz zajmować się szerokim spektrum tematów z obszaru finansowo-biznesowego, który obejmuje m.in. księgowość, analizę bilansu i prawo podatkowe. W czasie nauki na studiach licencjackich dowiesz się, jak wygląda zarządzanie budżetem w firmach i jakie są wzajemne powiązania administracji, ekonomii i biznesu rozpatrywane w kontekście sektora finansowego.

Perspektywy po studiach

W przyszłości nabyte umiejętności możesz wykorzystać, podejmując pracę w biurze rachunkowym, w firmach doradztwa biznesowego, podatkowego, działach finansowych/księgowych jednostek prywatnych i budżetowych lub prowadząc własną działalność gospodarczą, zakładając np. biuro rachunkowe. Ponadto możesz zostać zatrudniony w każdym innym miejscu, w którym konieczny jest nadzór i czuwanie nad finansami i ich przepływem. Studia wyposażą Cię w umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać w dosłownie każdej branży i firmie czuwając nad ich finansami.

Absolwenci studiów na specjalności Rachunkowość finansowa i zarządcza mogą pracować w różnych branżach, na przykład w:

  • konsultingu,
  • usługach finansowych,
  • zarządzaniu finansami w przedsiębiorstwach biznesowych i handlowych,
  • organizacjach zajmujących się audytem i prawem podatkowym,
  • doradztwie podatkowym,
  • bankach,
  • firmach ubezpieczeniowych,
  • firmach zarządzających aktywami i towarzystwach funduszy inwestycyjnych.

Kończąc studia na UTH W Warszawie, możesz także być doradcą w zakresie zarządzania inwestycjami.

FAQ

Jakie cechy charakteru powinien mieć kandydat na księgowego?

Na świetnego księgowego składają się solidna wiedza zawodowa i kompetencje osobiste. Idealne kwalifikacje do pracy w księgowości mają osoby, którym zajmowanie się precyzyjnymi procesami matematycznymi sprawia po prostu przyjemność. Księgowy ponosi dużą odpowiedzialność, dlatego osoba wykonująca ten zawód musi być bardzo dokładna i precyzyjna w swojej pracy. Zamiłowanie do perfekcjonizmu to cecha, która dobrze służy tej dziedzinie. Jeśli powyższe cechy pasują do Ciebie, a dodatkowo lubisz, gdy wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, to znaczy, że idealnie nadajesz się do pracy w rachunkowości!

Czy po studiach będę mógł zostać księgowym?

Perspektywy po ukończeniu specjalności rachunkowość finansowa i zarządcza są bardzo dobre. Studia licencjackie mogą być początkiem świetnie zapowiadającej się kariery. Jeżeli w trakcie nauki i po niej, będziesz stale rozwijać swoje umiejętności, masz duże szanse do bycia jednym z najlepszych specjalistów na rynku. Kwalifikacje dodatkowe, które pomogą osiągnąć Ci sukces to: umiejętności komunikacyjne, znajomość języków obcych oraz znajomość międzynarodowych przepisów finansowych, dzięki którym możesz stale rozwijać zasięg swoich usług.

Jaką pracę mogę wykonywać jako certyfikowany księgowy?

Zawód księgowego jest bardzo odpowiedzialną profesją. Pracując w tym zawodzie, bierzesz odpowiedzialność organizacyjną za prowadzenie księgowości i rachunkowości danego przedsiębiorstwa. W finansach do zadań księgowego należy przygotowanie przyszłych planów, które mają zagwarantować płynność finansową firmy. Do zadań należy także skrupulatne monitorowanie rozwoju przychodów i wydatków, na przykład poprzez stałą kontrolę faktur przychodzących i wychodzących. Księgowy to jedna z najważniejszych osób w firmie, która określa i planuje cały system rachunkowości. Jest to praca wymagająca i odpowiedzialna, ale również dająca dużo satysfakcji, zwłaszcza gdy firma osiąga sukces.

 

Praca w finansach to odpowiedzialne stanowisko, które zapewnia możliwość kształtowania sytuacji firmy. Osoby kompetentne w zakresie finansów współpracują blisko z zarządem mają duży wpływ na rozwój organizacji oraz są współodpowiedzialne za sukces lub porażkę finansów przedsiębiorstwa. Jeżeli interesuje Cię branża finansów i wielki świat biznesu i chcesz mieć realny wpływ na sukces (nie tylko finansowy) swój i innych, zapraszamy na studia I stopnia na specjalności rachunkowość finansowa i zarządcza.

REKRUTACJA Agnieszka Bliszczak

Agnieszka Bliszczak

tel. (22) 262 88 88,

rekrutacja@uth.edu.pl

Zapisz się!