W procesie kształcenia Uczelnia wykorzystuje własne pracownie badawcze, w których studenci przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury realizują nawet najbardziej skomplikowane badania laboratoryjne. Studenci mają niepowtarzalną okazję poczuć atmosferę prawdziwej nauki, pozwalają wykazać się otwartością i kreatywnością, a także uczą się pracy zespołowej. Baza laboratoryjna UTH oferuje studiującym przede wszystkim możliwość nabycia umiejętności praktycznych i przygotowuje absolwentów do podjęcia pracy na specjalistycznych stanowiskach wymagających wysokich kwalifikacji zawodowych.
Zawiera zaawansowane stanowiska do badania systemów sterowania silnikami oraz zestawy do badania aktoryki, sensoryki i elektroniki pojazdowej. Laboratorium dysponuje również urządzeniami pomiarowymi i specjalistycznymi stanowiskami badawczymi, takimi jak oscyloskopy wielokanałowe czy stanowiska do badania systemu sterowania silnikiem Diesla.
Dodatkowo, laboratorium wykorzystuje nowoczesne komputery diagnostyczne do dokładnej analizy i monitoringu systemów sterowania pojazdu. W ramach laboratorium, studenci mają możliwość nauki i praktyki w zakresie chiptuningu oraz procesu modyfikacji oprogramowania sterującego silnikiem pojazdu.
Zlokalizowane w Instytucie Transportu Samochodowego laboratorium jest wyposażone w specjalistyczny sprzęt do testów i diagnostyki silników, umożliwiając praktyczne zrozumienie ich działania. Wśród atutów są silniki z bezpośrednim i pośrednim wtryskiem paliwa, umożliwiające obserwację pracy silnika na żywo i demontaż podzespołów.
Do dyspozycji są także bloki silników ZS i ZI do demontażu elementów układu rozrządu i mechanizmu tłokowo-korbowego. Laboratorium zapewnia zrozumienie złożoności budowy silnika oraz praktyczne doświadczenie w obszarze systemów sterowania.
Zawiera dostęp do platformy programistycznej Arduino przeznaczonej dla mikrokontrolerów montowanych w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą układów wejścia/wyjścia oraz standardowym językiem programowania.
Wyposażenie laboratorium pozwala na wykonanie robotów jeżdżących np. unikacz przeszkód, linie follower, sterowane na bluetooth ramię robota, roboty kroczące typu pająk.
Laboratorium pozwala na realizację zajęć z zakresu sieci komputerowych, konfigurację poszczególnych urządzeń oraz testowanie układów konfiguracyjnych w środowisku rzeczywistego sprzętu, co pozwala na nabycie praktycznych umiejętności obsługi profesjonalnych urządzeń.
Laboratorium wyposażone jest w 24 komputery oraz wyposażenie specjalistyczne, które obejmuje:
Połączenia sieciowe urządzeń sieciowych (router, switch) realizowane są kablami ethernetowymi.
Przy stanowiskach komputerowych wyprowadzone są dodatkowo dwa gniazda sieciowe umożliwiające połączenie konsolowe przez port USB komputera oraz połączenie z kartą sieciową komputera.
Współpraca z urządzeniami sieciowymi odbywa się z poziomu wirtualnej maszyny (VirtualBox z systemem Windows 10). Wirtualna maszyna ma pełną możliwość konfiguracji obsługi sieci z poziomu karty sieciowej oraz połączenia konsolowego przez program putty.
Laboratorium fizyki (badanie zjawisk fizycznych):
Laboratorium metrologii (pomiary wielkości fizycznych występujących w obszarze transportu):
Laboratorium mechaniki gruntów (badanie właściwości gruntów):
Pracownia logistyczna Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej stanowi unikalne przedsięwzięcie dydaktyczne pozwalające na realizację rzeczywistych skomplikowanych i kosztownych procesów logistycznych w warunkach laboratoryjnych. Pracownia wyposażona jest komponenty rzeczywistego wielkopowierzchniowego magazynu outsourcingowego z różnymi strefami funkcjonalnymi, z różną strukturą, z rożnym asortymentem.
Podstawą funkcjonującego w pracowni komputerowej spedycji jest system informatyczny, zapełniony odpowiednio przygotowanymi danymi, symulującymi działanie kilkudziesięciu niezależnych firm, jak również kilkudziesięciu operatorów, w tym około tysiąca różnych jednostek asortymentu, kilkudziesięciu kontrahentów.
UTH zakupiła nowoczesny system klasy WMS (Warehouse Management System), produkowany przez firma SoftSol z grupy Comarch.
Pracownia detalu architektonicznego posiadająca następujące wyposażenie: sztalugi z regulowaną wysokością, deski do których można zamontować brystol, regały z fragmentami struktury architektonicznej (detale, odlewy w gipsie, które studenci rysują w ramach zajęć), materiały potrzebne do zajęć z rysunku i malarstwa takie jak papiery akwarelowe, papiery do malowania w technice temperowej, narzędzia i przybory do rysunku i malarstwa (ołówki, kredki, węgle, pędzle, tusze).
W celu zapewnienia prawidłowego poziomu procesu kształcenia Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej, która oferuje studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, na specjalności kryminologia i kryminalistyka, zapewnia studentom odbywanie zajęć w pracowni techniki kryminalistycznej.
Wyposażenie pracowni ma przedstawić słuchaczom najnowsze osiągnięcia nauk technicznych i przyrodniczych do opracowania skutecznych metod i sposobów ujawniania oraz zabezpieczania śladów kryminalistycznych, jak również uwidocznić przebieg rejestracji czynności procesowych i badawczych (np. fotografia kryminalistyczna i inne formy utrwalania obrazu i dźwięku).
Elementy do ćwiczeń z przedmiotu kryminalistyka, pozwalają zapoznać się z podstawowymi metodami ujawniania śladów, jako materiału dowodowego (pędzle daktyloskopijne, proszki, folie) oraz stanowiska do procesowego daktyloskopowania podejrzanych (możliwość wykonania karty daktyloskopijnej oraz odbitek dłoni). Możliwości pracowni pozwalają również na wykonanie fotografii sygnalitycznej (w postępowaniu przygotowawczym do rejestrów policyjnych) oraz poznać elementy odorologii (zapach) i traseologii (ślad obuwia) kryminalistycznej.